امکان ثبت و صدور چک از طریق 15 دستگاه خودپرداز بانکی

636565491616163600 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، برای اجرای قانون جدید چک، بانک ها باید از طریق دستگاه های خودپرداز خود اقدام به ثبت و صدور چک بنفش کنند که تاکنون ۱۵ بانک این کار را انجام داده اند.

ادامه مطلب

قانون جدید چک که از اوایل امسال اجرایی شد، ثبت و صدور چک را ملزم به ثبت در سامانه صیادی کرد و انتقال و انتقال چک توسط جیرو را ممنوع کرد.

بانک مرکزی برای اجرای این قانون باید روش های مختلفی را برای ثبت، احراز و ارجاع چک های صادره ارائه کند که باید تلفیقی از روش های حضوری و حضوری باشد تا دسترسی به چک های صادر شده را گسترش و تسهیل کند. خدمات سیستم ماهیگیری

روش‌های کاملاً غایب که از ابتدای توزیع چک‌های شیلات جدید وجود داشته است شامل ارائه خدمات ثبت نام، تأیید و مرجع از طریق اپلیکیشن‌های موبایلی شامل اپلیکیشن‌های پرداخت، بانک‌ها و فضای اینترنت بانک‌ها است که مصرف‌کنندگان می‌توانند بدون آن‌ها را دنبال کنند. سه روش مراجعه حضوری به شعب بانک ها یا دستگاه های خودپرداز.

اما از آنجایی که امکان ثبت نام و صدور چک در سامانه آنلاین ماهیگیری برای همه وجود ندارد، باید برنامه های متعددی از جمله فعال سازی دستگاه های خودپرداز و ارسال پیامک برای ثبت نام و انتقال در نظر گرفته شود و از این پس صادرکنندگان و گیرندگان چک های جدید می توانند با ارسال پیامک به شماره 4040701701 «ثبت نام»، «تایید رسید»، «انتقال»، «درخواست» و همچنین «وارد» شماره تلفن همراه برای اطلاع از ثبت یا انتقال چک به نام فرد مورد نظر.

  بالاخره بودجه 1401 تهران چه شد؟

امکان ثبت و صدور چک جدید از طریق خودپردازها به گفته معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، تاکنون 15 بانک در سامانه ثبت چک خودپرداز صیاد قرار گرفته اند و مابقی بانک ها نیز به تدریج متصل خواهند شد.

در این راستا بررسی ها نشان می دهد اسامی 15 بانک مورد نظر شامل سینا، دی، سامان، پاسارگاد، ملت، صادرات، رفاه کارگران، پارسیان، صنعت و معدن، خاورمیانه، قرض الحسنه رسالت، مسکن، موسسه اعتباری شهر، ایران زمین و نور.

نحوه ثبت و صدور چک با دستگاه خودپرداز

ضمناً جهت ثبت، صدور و انتقال چک خودپرداز به بانک های فوق باید موارد زیر را انجام دهید:

الف. نحوه استفاده ناشران چک از خدمات خودپرداز:

صادرکننده چک می‌تواند با در دست داشتن یکی از کارت‌های بانکی صادرکننده چک، به دستگاه خودپرداز بانک مراجعه و پس از انجام مراحل احراز هویت (با وارد کردن اولین رمز کارت) و مراجعه به منوی ثبت چک، با وارد کردن اطلاعات شماره شناسه 16 رقمی شیلات مندرج در چک لیستی که در نظر دارد صادر کند و با بررسی اطلاعات ثابت اولیه چک، با درج تاریخ، مبلغ و مشخصات گیرنده چک، صدور چک را ثبت کنید.

به عنوان مثال اگر چک توسط بانک x صادر شده باشد، متقاضی چک (صادرکننده چک) می تواند با استفاده از کارت بانکی صادره از بانک x، صدور چک را ثبت و به دستگاه خودپرداز آن بانک مراجعه کند.

ب) نحوه استفاده گیرندگان چک از خدمات خودپرداز:

گیرنده چک می‌تواند یکی از کارت‌های بانکی را در اختیار داشته باشد و به دستگاه خودپرداز (شرط بانک صادرکننده کارت و ارائه‌دهنده خودپرداز یکسان است) مراجعه کند و پس از انجام مراحل احراز هویت (وارد کردن اولین اطلاعات رمز کارت) و با تماس با منوی تایید / چک انتقال با وارد کردن اطلاعات 16 رقمی شناسه شیلات موجود در چک لیست دریافتی و بررسی اطلاعات چک ثبت شده به نفع خود، تایید / انتقال چک را به شخص ثالث انجام دهید.

  افزایش امید به زندگی انسان مانع پیشرفت جامعه می شود

به عنوان مثال، اگر متقاضی بررسی چک برای انجام عملیات تایید/انتقال به دستگاه خودپرداز بانک x مراجعه کند، اجباراً می تواند چک را با استفاده از کارت بانکی صادر شده توسط بانک x تأیید یا انتقال دهد. این عملیات برای هر چک صادره از شبکه بانکی قابل انجام است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید