امضای یادداشت تفاهم بین ایران و روسیه برای ایجاد مراکز خرید

565282 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، پس از حمله روسیه به اوکراین، کشورهای غربی جبهه ای متحد علیه این کشور تشکیل دادند و تحریم های گسترده ای علیه روسیه اعمال شد. در حالی که فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر روابط خوبی داشته و همواره برای تقویت روابط تلاش کرده‌اند، به نظر می‌رسد تغییر شرایط جهانی و شکل‌گیری نظمی جدید که به اذعان برخی تحلیل‌گران بین‌المللی باعث نزدیک‌تر شدن دو کشور شود. را می توان در امضای تفاهم نامه جدید بین دو کشور در خصوص ایجاد مراکز خرید متقابل مشاهده کرد.

بر اساس این تفاهم نامه، یک مرکز در تهران و مرکز دیگر در شهر بندری بالتیک روسیه در سن پترزبورگ مستقر خواهد شد. بر اساس این قرارداد، این مراکز تجارت بین دو کشور را در زمینه های انرژی، حمل و نقل، الکترونیک، کشاورزی، مواد غذایی، داروسازی و ساخت و ساز تسهیل خواهند کرد. کمک به تجار ایرانی و روسی برای برقراری ارتباط و انجام معاملات مالی از اهداف این تفاهم نامه است. علاوه بر این، سرعت بخشیدن به پروژه کریدور شمال – جنوب از دیگر اهداف این توافقنامه است.

اگرچه در ماه‌های اخیر برخی تلاش کرده‌اند روابط روسیه با ایران را صرفاً فضای منفی و باج خواهی نشان دهند که گویی تنها منافع این کشور را تامین می‌کند، اما به نظر می‌رسد شرایط بین‌المللی در حال تقویت دو کشور در عرصه‌های مختلف است. به ویژه تجارت اقتصادی و بین المللی. با پذیرش این امر، منطقی است که روسیه تلاش کند چارچوبی را در چارچوب توافق هسته ای ایجاد کند که روابط بین دو کشور را مختل نکند.

  هر کارت ملی 15 لیتر بنزین دریافت می کند

علاوه بر اهمیت توافق اخیر بین دو کشور، تاکید بر راه اندازی کریدور شمال به جنوب است که بدون شک منافع اقتصادی قابل توجهی برای هر دو کشور خواهد داشت. کریدور حمل و نقل بین المللی شمال-جنوب – که ترکیبی از حمل و نقل زمینی، ریلی و دریایی خواهد بود – به هر دو طرف اجازه می دهد تا در این مسیر تجاری که هند را به هم متصل می کند، مشارکت فعال داشته باشند.

سال گذشته پس از بروز مشکل در یک کشتی در کانال سوئز، روسیه و ایران این کریدور را به عنوان جایگزینی برای کانال سوئز معرفی کردند. لازم به ذکر است که تجارت سالانه ایران و روسیه رو به افزایش است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید