امسال خورشید بیشتر از همیشه می درخشد

ممکن است امسال یک رویداد بزرگ روی زمین رخ دهد. اما این رویداد عظیم تنها یک لحظه برای خورشید غول پیکر است که تقریباً صد و شصت میلیون کیلومتر با ما فاصله دارد.

با شروع سال 2023، خورشید نشانه هایی از خود نشان داده و برخی شراره های قدرتمند را به سمت ما فرستاده است. شراره های خورشیدی انفجارهای تابش الکترومغناطیسی خورشید هستند که میدان های مغناطیسی در برخی مناطق بسیار قوی می شوند. در یک دوره 11 ساله، قطب های خورشید می چرخند. پس از این چرخش، میدان های مغناطیسی حرکت می کنند تا با قطب های دوار هماهنگ شوند.

چرخه خورشیدی از یک دوره حداقل و حداکثر می گذرد و انتظار می رود دوره دوم چرخه فعلی در سال های 2024 و 2025 رخ دهد. خورشید به آن تیره تر به نظر می رسد. دانشمندان این رویداد را لکه خورشیدی می نامند.

لکه های خورشیدی دیدنی

لکه های خورشیدی را می توان از زمین مشاهده کرد و دانشمندان سال ها از آنها برای پیش بینی فعالیت سطحی خورشید استفاده کرده اند. با نزدیک شدن خورشید به حداکثر زمان چرخه خود (پایان چرخه)، تعداد لکه های خورشیدی افزایش می یابد.

لکه‌های خورشیدی گاهی اوقات شعله‌های خورشیدی بسیار قدرتمندی را منتشر می‌کنند که به عنوان شراره‌های کلاس X شناخته می‌شوند. لکه‌هایی که شدت کمتری دارند به عنوان M (شدت متوسط) و کم‌شدیدترین آنها به عنوان A، B یا C (شدت کم) طبقه‌بندی می‌شوند.

لکه خورشیدی AR3182 که مدتی فعال بوده است، از اول ژانویه در سه فاز بسیاری از شراره های کلاس X منتشر کرده است و همچنین در یک پرتاب جرم تاجی (CME) یا انتشار پلاسمای باردار مغناطیسی از سطح خورشید نقش داشته است. به گزارش Spaceweather.com، لکه خورشیدی دیگری به نام AR3190 که تقریباً چهار برابر زمین است و دارای میدان مغناطیسی ناپایدار است که می‌تواند در آینده نزدیک به شراره‌های خورشیدی کلاس X منجر شود، در آستانه خروج از تاج خورشید است.

  اگر به اندازه کافی نخوابیم، چه اتفاقی برای ما می افتد؟

AR3190 درست در مقابل زمین خواهد بود و ما می توانیم آن را با استفاده از تلسکوپ خورشیدی حیاط خلوت ببینیم.

طوفان های ژئومغناطیسی

در حالی که شراره های خورشیدی فوراً به زمین سفر می کنند، CME ها ممکن است 15 تا 18 ساعت طول بکشد تا به زمین برسند. از آنجایی که این شراره‌ها با سرعت‌های متفاوتی در فضا حرکت می‌کنند، با توجه به سرعت آهسته‌شان، می‌توانند جمع شوند و ما می‌توانیم آنها را در چند روز آینده ببینیم.

دکتر تامیتا اسکو توییت کرد: NOAA و ناسا توافق دارند که طوفان خورشیدی تا 19 ژانویه به زمین برسد. حرکت آهسته باد خورشیدی پیش روی ما احتمالاً باعث ایجاد پیش از طوفان می شود، بنابراین علائم آن از 18 ژانویه آغاز خواهد شد. فرصتی برای شفق قطبی وجود خواهد داشت تا به عرض های جغرافیایی میانی گسترش یابد و سیگنال های HF و GPS را در آن قسمت از زمین که شبانه است مختل کند.

از آنجایی که CME مملو از ذرات باردار است، با میدان مغناطیسی زمین تعامل دارد که آنها را در طول خطوط میدان به سمت قطب ها شتاب می دهد. این یک طوفان ژئومغناطیسی است و نمایش روشنی از نور تولید می کند که می تواند به عنوان شفق های قطبی دیده شود و با افزایش شدت طوفان، مناطقی که شفق های قطبی قابل مشاهده هستند به شدت گسترش می یابد.

علاوه بر این، این تعامل با جو زمین باعث ایجاد اختلال موقت در امواج رادیویی می شود که می تواند خدمات ارتباطی و ناوبری را تحت تاثیر قرار دهد و امواج رادیویی را از دسترس خارج کند. شدت این خاموشی کامل رادیویی به قدرت طوفان خورشیدی بستگی دارد و با افزایش تعداد لکه های خورشیدی، می توان انتظار طوفان های خورشیدی ژئومغناطیسی شدیدتری را داشت.

  چین در سال گذشته؛ هیچ مورد مرگ ناشی از تاج گزارش نشده است

ماهواره ها نیز تحت تأثیر طوفان های ژئومغناطیسی قرار خواهند گرفت، اما آنها به مانورهای فراری مجهز هستند تا از خود در برابر چنین رویدادهایی محافظت کنند. دانشمندان در حال تلاش برای توسعه سیستم های هشدار دهنده قابل اعتماد در برابر این رویدادها هستند. طوفان های خورشیدی بسیار قدرتمند می توانند زیرساخت های حیاتی را از بین ببرند و اقتصاد جهانی را وارد رکود کنند.

دیدگاهتان را بنویسید