اقدامات ایران نشان می دهد که بازگشت به برجام اولویت آنها نیست

مستقل آنلاین: به گزارش وب سایت نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، رابرت وود، معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت درباره ایران در بیانیه ای گفت: ما در زمانی گرد هم آمده ایم که ایران اقدامات تحریک آمیزی را برای ایران انجام می دهد. افزایش ظرفیت برنامه هسته ای خود در حال افزایش است. نگرانی های جامعه بین المللی در حال تشدید است.

وود در این بیانیه گفت: آمریکا کاملا متعهد به حل این مسائل از طریق دیپلماسی است. ما چندین ماه است که درگیر مذاکرات جدی با هدف بازگشت به اجرای کامل برجام هستیم. با این حال، اقدامات و مواضع خود ایران مسئول جلوگیری از این نتیجه است.

وی با ادعای اینکه خواسته های جدید ایران مانع از توافق در این زمینه شده است، گفت: ما به صراحت اعلام کرده ایم که برای دیپلماسی باز هستیم. متاسفانه اقدامات ایران نشان می دهد که این اولویت آنها نیست. رفتار ایران از ماه سپتامبر، به ویژه امتناع مکرر و مستمر آن از همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و توسعه برنامه هسته‌ای‌اش بدون هیچ هدف غیرنظامی مشروع، تردید ما را در مورد تمایل و توانایی ایران برای دستیابی به توافق افزایش داده است. این توضیح می دهد که چرا مذاکرات فعال از آن زمان تاکنون انجام نشده است.

قائم مقام نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: با توجه به آنچه گفته شد، اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ در اولویت است. اما شاهد روند ناخوشایندی در شورا هستیم که چشم خود را بر نقض مفاد آن می بندد. تحمل این تخلفات صلاحیت این شورا را تضعیف می‌کند و به توانایی ما در پاسخگویی معتبر به تهدیدات در سراسر جهان آسیب جدی وارد می‌کند. وی در ادامه ادعاهایی را علیه ایران مطرح کرد و گفت: ما از تحلیل و تحقیقات سازمان ملل درباره مقادیر قابل توجه سلاح و مواد منفجره که از بنادر ایران به حوثی‌های یمن ارسال می‌شود، قدردانی می‌کنیم.

  این نگاه متحجرانه به دین تا کی تاثیر خود را خواهد داشت؟

بسیاری از این اسلحه‌های ضدهوایی، آرپی‌جی و موشک‌های ضدتانک هستند که به احتمال زیاد منشا ایرانی دارند. این محموله ها تلاش های بین المللی برای حمایت از راه حل پایدار درگیری در یمن را مختل کرده است و تهدیدی برای امنیت منطقه است. اینها سوالاتی است که باید جدی گرفته شود.

در این بیانیه با تکرار ادعای ارائه پهپادهای ایرانی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین آمده است: بند 4 بند ب قطعنامه 2231 شورای امنیت تمامی کشورها حتی اعضای دائم شورای امنیت را از انتقال این پهپادها از ایران منع می کند. بدون تایید کامل شورای امنیت

نقض آشکار این قطعنامه توسط روسیه تحت هر شرایطی مایه نگرانی شدید است. معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با بیان اینکه آمریکا و سایر کشورها اطلاعاتی درباره استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ روسیه علیه اوکراین ارائه کرده اند، گفت: متاسفیم که سازمان ملل هیچ اقدامی برای انجام یک عملیات عادی انجام نداد. تحقیق در این زمینه است.

وی در ادامه گفت: مجددا از دبیرخانه سازمان ملل می خواهیم اطلاعات موجود در مورد نقض این قطعنامه را تحلیل و بررسی کند. با توجه به دخالت فزاینده ایران در بخش دفاعی روسیه، ما نگران نقض بیشتر این قطعنامه در آینده هستیم. علاوه بر این، روسیه می‌تواند با واردات کامل موشک‌های بالستیک از ایران، قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کند. تخلف آشکار از مصوبات این شورا باید مسئولیت مشخصی داشته باشد./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید