اقتصاد ایران در آستانه یک رونق جدید بود

536873 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، شامخ ماهانه توسط اتاق بازرگانی بر اساس اظهارات فعالان اقتصادی در نقاط مختلف کشور اندازه گیری می شود. هرچه این عدد به 100 نزدیکتر باشد، بیشتر نشان دهنده رونق است و هر چه کمتر از 50 باشد، بیشتر وارد دوره جدیدی از رکود می شود.

بیشتر بخوانید:

توافق وین باید تاثیر مثبتی بر اقتصاد ایران داشته باشد

پس از سقوط شامه در ماه های پایانی سال گذشته، بر اساس اطلاعات جدید از وضعیت شامه در اسفند 1400، این رقم به اوج پنج ماهه خود رسیده است که نشان دهنده ورود دوره جدیدی از امید به شکوفایی جدید در اقتصاد ایران است. .

شاخص مدیران خرید اقتصاد ایران (PMI) در اسفند ماه 93 به 54.74 واحد رسید که بالاترین رقم در 5 ماه گذشته بوده و تقریباً در سطح اسفند ماه سال قبل (54.73) قرار دارد. یکی از نکات قابل توجه گزارش شامخ اسفند 1400 این است که در این ماه در بین تمامی مولفه های عمده شامخ تنها شاخص اشتغال و استخدام زیر 50 واحد به ثبت رسیده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز پژوهش های اتاق ایران در سی امین دوره گزارش شامخ، شاخص اشتغال و نیروی کار در اسفند ماه 1393 برابر با 44.82 واحد بوده که یکی از پایین ترین مقادیر در 17 ماه گذشته است.

این در حالی است که شاخص سفارش‌های جدید مشتریان پس از 55 ماه ثبت کمتر از 50 واحد به 55.44 واحد رسید که بالاترین رکورد در 6 ماه گذشته است. اما در عین حال شاخص انتظارات برای میزان فعالیت اقتصادی در ماه آینده 35.29 واحد است که پایین ترین سطح است. کاهش این شاخص در اسفند 1400 به میزان تقریبی سالهای گذشته ناشی از تعطیلات فروردین است. اما همزمانی نوروز با آغاز ماه مبارک رمضان و نیز بلاتکلیفی فضای بین المللی مبنی بر دستیابی به توافق و کاهش تاثیر تحریم ها بر اقتصاد کشور نیز بر کاهش این شاخص تاثیرگذار بود.

  بهترین روش آموزش سئو در ایران چیست؟

بر اساس بررسی‌های انجام شده از بنگاه‌های اقتصادی کشور، شاخص مدیران خرید (تعدیل فصلی) برای کل اقتصاد ایران در اسفند ماه ۱۳۹۳ به عدد ۵۴.۷۴ رسید که شاخص کل به بالاترین میزان خود در ۵ ماه پایانی مهرماه رسید. این شاخص تقریباً مشابه اسفند ماه سال گذشته (54) است. .73 و در این ماه علاوه بر میزان اشتغال و نیروی کار، سایر مولفه های اصلی بالای 50 سال ثبت شد و در اسفند ماه اکثر فعالان اقتصادی در هر سه بخش اقتصادی وضعیت را بهتر از ماه قبل ارزیابی کردند.

شاخص فعالیت تجاری در اسفندماه (58.81) نسبت به بهمن ماه افزایش یافت و به یکی از بالاترین مقادیر خود در 30 ماه گذشته از آغاز اجرای طرح رسید.

شاخص سفارشات جدید مشتریان (55.44) در اسفند ماه پس از 4 ماه ثبت نام کمتر از 50 به بالاترین میزان در 6 ماه گذشته رسید. این در حالی است که به گفته فعالان اقتصادی، تقاضا به دلیل تورم و بلاتکلیفی در عرصه بین المللی هنوز به ارزش واقعی و باثبات خود نرسیده است.

شاخص بورس مواد اولیه یا کالاهای خریداری شده (54.74) پس از 6 ماه روند کاهشی در اسفندماه به حداکثر مقدار خود از ابتدای اجرای طرح تاکنون رسید. البته این افزایش عمدتاً ناشی از بخش خدمات و کشاورزی بوده در حالی که در بخش ساختمانی این شاخص با کاهش زیادی همراه بوده است.

شاخص اشتغال و نیروی کار (44.82) در اسفندماه به یکی از پایین‌ترین مقادیر در 17 ماه گذشته رسید. این شاخص در هر سه بخش اقتصادی با کاهش همراه بوده که بیشترین کاهش در بخش خدمات و کشاورزی بوده است. به گفته فعالان اقتصادی، افزایش قیمت تمام شده منابع تولید و خدمات اعم از دستمزد، قیمت انرژی و تجهیزات، شرکت ها را مجبور به تعدیل نیرو در برخی واحدهای اقتصادی برای جبران هزینه ها کرده است.

  اولین خودروها به زودی وارد کشور می شوند

شاخص بهای خرید مواد اولیه خریداری شده (78.47) در اسفندماه به بالاترین میزان در 3 ماه گذشته رسید. همچنین شاخص قیمت فروش کالاهای تولیدی یا خدمات (57.97) نسبت به بهمن ماه افزایش یافت. همچنین بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار ایران در اسفندماه، شاخص کل خانوار کشور با 1.3 درصد افزایش نسبت به ماه قبل به عدد 401.5 رسید.

پیش بینی ها برای میزان فعالیت اقتصادی در ماه آینده (35.29) به کمترین حد خود از اسفندماه 1396 رسیده است. کاهش این شاخص در اسفند ماه طبق روال سال های گذشته ناشی از تعطیلات فروردین ماه (اثرات فصلی) است که همزمان است. با ماه مبارک رمضان و بلاتکلیفی روابط بین الملل در کاهش بیشتر درصد این شاخص موثر است.

اگرچه بر اساس نظرسنجی از فعالان اقتصادی در اسفندماه، شاخص مدیران خرید رونق فعالیتی مشابه اسفند سال گذشته را نشان می دهد، اما بسیاری از فعالان اقتصادی در اسفند ماه به دلیل عدم تناسب بین افزایش قیمت کالاها (مانند دستمزد، قیمت انرژی، قیمت مواد اولیه و تجهیزات) و قیمت فروش با افزایش شدید هزینه ها مواجه است. با این حال، هم عرضه و هم تقاضا انتظار نتایج برجام را دارند و به تاثیرات مثبت نتایج آن بر گشایش فضای اقتصادی و سهولت انجام مبادلات ارزی خود خوش بین هستند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید