اقتصاد ایران با حذف ارز ترجیحی رونق خواهد گرفت

552702 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، حمید نجف گفت: اصلاح سیاست ارزی 4200 تومانی در بلندمدت تاثیر خوبی بر اقتصاد خواهد داشت و همچنان باعث حذف قیمت گذاری سفارش های بازار بر اساس عرضه و تقاضا خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: با روند اصلاح این ارز اگرچه در کوتاه مدت شاهد افزایش قیمت ها خواهیم بود، اما در بلندمدت عرضه و تقاضا قیمت ها را تعیین می کند و باعث مدیریت تورم و افزایش قدرت خرید مردم می شود.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر قیمت های دستوری حذف شود در نهایت اقتصاد رونق می گیرد ضمن اینکه دولت باید در اصلاح ارز 4200 تنی ثابت قدم باشد.

وی ارز 4200 دلاری را موجب اخلال و فساد اقتصادی دانست و گفت: رانت، فساد و سوء استفاده صورت گرفته است. بنابراین در اقتصاد پایدار، یارانه ها باید در انحصار باشد و به کنترل نگاه کنیم.

نجف گفت: همه اقتصاددانان دنیا بر این باورند که قیمت گذاری به صورت نظام مند مشکلاتی را در اقتصاد ایجاد می کند و باعث تورم و سایر مشکلات می شود. در حالی که قیمت ها باید به اقتصاد بستگی داشته باشد، عرضه و تقاضا می تواند افزایش یابد.

وی با تاکید بر اینکه در صورت اصلاح ارز 4200 تنی دولت باید سیاست های حمایت از اقشار کم درآمد را در دستور کار قرار دهد، گفت: تحریم ها و فاصله طبقاتی داریم در حالی که تیم اقتصادی دولت قصد دارد ارز 4200 تومانی را حذف کند. ارز کالاها «باید طوری باشد که اقشار ضعیف جامعه آسیب نبینند.

  کاهش روزانه بیماری عروق کرونر در کشور / اکثر بیماران آمیکرون; بدون علامت

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: بسیاری از افرادی که اکنون یارانه دریافت می کنند مشمولیت ندارند و این به دلیل نبود سامانه جامع اطلاعاتی خانوارها است. با ایجاد زیرساخت ها باید آثار اصلاح ارز 4200 دلاری به فقرا برسد.

وی افزود: اتفاقی که یک بار در زمینه ماکارونی و آرد در حوزه نان مرغوب و مشتقات آن رخ داد باعث نگرانی مردم شده است، در حالی که اگر دولت به وضوح تاثیر اصلاح سیاست ارزی 4200 تومانی و وجود رانت را نشان دهد. و فساد در تخصیص این تبیین ارز مردم، قطعا شاهد همراهی مردم خواهیم بود.

نجف تاکید کرد: لغو ارز 4200 تومانی باید تدریجی باشد و دولت شفاف سازی کند و نگرانی مردم را برطرف کند. در این صورت جامعه از نظر ذهنی آماده خواهد شد و در تصمیمات اقتصادی دولت سهیم خواهد بود.

وی با اشاره به اقدامات مثبت دولت سیزدهم گفت: دولت گام های خوبی در جهت اصلاح نظام بانکی برداشته است و حتی خود آیت الله رئیسی نیز با دغدغه تولید و رفع موانع به استان ها سفر می کند و به دنبال احیای کارخانه های نیمه تعطیل است. “.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید