افغانستان در مورد حقوق آب ایران متعهد شده است

جبار وطن فدا با اشاره به بیست و پنجمین اجلاس کمیته مشترک کمیسران آب در هیرمند گفت: علیرغم اظهارات نمایندگان سیاسی افغانستان و قول مساعد طرف افغانستانی مبنی بر پایبندی به توافقنامه هیرمند در سال 1351 و واگذاری حقوق ایران. برای آب، متاسفانه امسال کمتر از 4. «از 820 میلیون مترمکعب آب موجود در توافقنامه، یک میلیون مترمکعب آب وارد کشور شده است.

مدیرکل رودخانه های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو ادامه داد: عدم اعطای حق آبه ایران در حالی اتفاق می افتد که طرف افغانستانی مدعی است حق آبه ایران را پرداخت کرده است اما این موضوع با اعتراض شدید هیئت ایرانی در جلسه مواجه شد.

معاون کمیساریای عالی آب هیرمند تاکید کرد: هیات ایرانی به شدت به آمار ارائه شده از سوی افغانستان در مورد سال آبی جاری و میزان آب کشورمان اعتراض کرد و خواستار بازدید و نظارت بر ایستگاه اندازه گیری بالادست سد کجکی شد. مکانیسم پیش بینی شده در توافقنامه به دلیل مخالفت طرف افغان، دسترسی به اطلاعات و یا بررسی مشترک آن ممکن نبود.

وی افزود: از فروردین ماه سال 1400 بند کمال خان در 70 کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران در بستر اصلی رودخانه هیرمند در ولایت نیمروز و از طرف افغانستان در سال آبی جاری حدوداً به بهره برداری رسیده است. 950 میلیون مترمکعب آب رودخانه هیرمند اگر سد کمال خان نباشد به طور طبیعی و تاریخی به هامون، ولایت نیمروز و منطقه سیستان می ریزد و بخشی از آب ایران از آن تامین می شود.

وطن فدا گفت: این سد انحرافی ایران را از حق آبه قانونی خود محروم کرده و همچنین خشک شدن تالاب های بین المللی هامون و تبعات منفی اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را در منطقه به همراه داشته است.

  ببینید: رابعه اسکویی به برف تبدیل شد

معاون کمیساریای عالی آب ایران در هیرمند توضیح می دهد: هیئت کمیساریای ایران ضمن اعتراض شدید به رویه فعلی افغانستان مبنی بر نقض حقوق قانونی ایران در مورد آب و انحراف آن به معدن نمک گودزاره، انتظار دارد که افغانستان تا سال 1351 به معاهده پایبند باشد. کلمات، اما آن را در عمل ثابت کنید.

به گزارش فارس، بیست و پنجمین جلسه کمیته مشترک کمیساریای آب هیرمند از 25 تا 27 خرداد 1401 در تهران برگزار شد و هیئت ایرانی نسبت به عدم دریافت حق آبه از افغانستان طی دو سال گذشته به شدت اعتراض کردند.

دیدگاهتان را بنویسید