افزایش 60 درصدی مبادلات تجاری ایران و سوریه

532933 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، کیوان کاشفی گفت: تجارت با سوریه موازی با روابط سیاسی و اجتماعی نیست. با توجه به ارتباطات گسترده در این بخش، تقاضا برای توسعه مبادلات و روابط اقتصادی وجود دارد.

ادامه مطلب

او گفت: «پایه تجارت با سوریه باید بهبود یابد.

کاشفی با اشاره به اینکه امکان ارسال کالاهای ایرانی از مرز عراق به سوریه وجود دارد، ادامه داد: با عدم پذیرش قرارداد کارنه تایر توسط عراق و قوانین سختگیرانه ترانزیت این کشور، جابجایی کالا با مشکل مواجه شده است. از سوی دیگر حمل و نقل محصولات از مرزهای دریایی با ترکیه پرهزینه و زمان بر است.

وی گفت: سوریه تحت تحریم است و طبق قانون سزار، هرگونه تجارت با آن کشور، فروشنده را تحریم می کند، بنابراین مشکلات نقل و انتقالات مالی همچنان ادامه دارد.

کاشفی با بیان اینکه سفرهای دولت به کشور پیشرفت های چشمگیری داشته است، گفت: موضوع ترافیک هوایی تاکنون حل شده و افتتاح یک مرکز خرید ایرانی در قلب دمشق است که متعلق به فعالان اقتصادی ایرانی است. بسیار مفید. او کارهای زیادی برای توسعه تجارت انجام می دهد.

وی در خصوص پروازها نیز گفت: مشکل کمبود پرواز وجود داشت که با اضافه شدن پروازهای عادی به ایران ایر همراه با شرکت ماهان این مشکل گرفته شد. رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوریه با بیان اینکه گام های مهمی برای گسترش فعالیت های اقتصادی برداشته شده است، گفت: سال گذشته شاهد رشد 60 درصدی مبادلات تجاری با این کشور بودیم اما همچنان با افق برنامه ریزی شده فاصله وجود دارد.

  آرایش زشت از روناک یونسی + عکس

وی با اشاره به قوانین محدودکننده تجارت در سوریه گفت: مبادلات دو کشور باید به تعیین تعرفه ترجیحی و در برخی موارد حتی صفر منجر شود تا بتوانیم با کاهش هزینه ها، مبادلات را تسریع کنیم.

کاشفی با اشاره به سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت با نمایندگان بخش خصوصی در سوریه گفت: رضایت وی را جلب کنید.

وی توسعه تجارت با سوریه را مورد توجه تجار ایرانی دانست و خاطرنشان کرد: برقراری روابط تجاری با سوریه یک بازی برد-برد است و هر دو طرف به این بخش علاقه مند خواهند شد. کاشفی با بیان اینکه هشت درصد از کل کالاهای صادراتی به عراق مربوط به محموله کالاهای ایرانی به سوریه است، تاکید کرد: برای دسترسی به بازار این کشور باید از مرز عراق عبور کنیم و به دلیل بی اطلاعی کشور از موضوع ترانزیت، کالا از کشور ارسال می شود. عراق به سوریه که آمار تجارت با عراق را افزایش می دهد.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و سوریه گفت: عراق از سال گذشته گامی در جهت فعال سازی مسیرهای ترانزیتی برداشته است که در نشست های ملی نیز مطرح شد که می تواند برای ایران بسیار مفید باشد.

وی افزود: با بازگشایی مسیرهای ترانزیتی، هزینه های تجاری برای سوریه و از سوی دیگر زمان حمل و نقل به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و می توانیم سهم بیشتری از سبد خرید 5 میلیارد دلاری فعلی کشور داشته باشیم.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید