افزایش 50 درصدی شاخص مسکن اجاره ای برای یک سال

545655 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، مسکن یکی از نیازهای اساسی انسان است که تامین آن نقش مهمی در سعادت خانواده و کاهش آسیب های اجتماعی دارد. این موضوع در اصول مختلف قانون اساسی مورد تاکید قرار گرفته است. بر این اساس، دولت ها سیاست های متفاوتی را برای دستیابی به این امر دنبال می کنند.

بیشتر بخوانید:

در سال‌های اخیر به دلیل سیاست‌های نادرست از جمله بی‌توجهی به ایجاد جریان دائمی عرضه مسکن، تبدیل مهم‌ترین نیازهای مردم از کالاهای مصرفی به کالاهای سرمایه‌ای و نادیده گرفتن تقاضا برای این کالاها، شرایط مسکن فشار جدی بر مردم وارد کرده است.

* افزایش 50.6 درصدی شاخص مسکن استیجاری در سال گذشته

بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی، شاخص مسکن اجاره ای در شهر تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۶ درصد افزایش داشته است. این در حالی است که همین شاخص در سایر مناطق شهری کشور 50.6 درصد رشد داشته است.

معنای دیگر تحلیل این آمار این است که فشار قابل توجهی بر مردم به ویژه مستاجران برای رفع اساسی ترین نیازهای خود وارد می شود. این آمار در بیان روزانه مردم به این معناست که اگر خانه ای در سال گذشته با هزینه 100 میلیون تن پیش پرداخت و 2 میلیون تن اجاره ماهانه به مستاجر تحویل داده شده باشد، این مبلغ امسال 150 میلیون تن رهن و 3 میلیون تن خواهد بود. در اجاره رقم به دست آمده بسیار قابل توجه است.

* مسکن راه حلی پایدار برای ساماندهی بازار است

با توجه به شرایط ایجاد شده، تسهیل در عرضه و ایجاد مسکن یکی از مهم ترین سیاست هایی است که می تواند بازار مسکن را بهبود بخشد و متعاقبا شرایط مستاجران را تسهیل کند. به عبارت دیگر، توسعه مسکن متناسب با نیاز، علاوه بر تسهیل شرایط خانه دار شدن مستاجران با کاهش فشار تقاضا، می تواند زمینه ساماندهی بازار اجاره مسکن را نیز فراهم کند.

  راهنمای جنجالی لباس های بهاری + عکس

علیرغم اهمیت قابل توجه مسکن که یکی از مهمترین موانع ایجاد جریان پایدار ساخت و ساز و متعاقب آن تسهیل شرایط مردم و مستاجران در تامین واحدهای مسکونی است، نظام بانکی از پرداخت تسهیلات مسکن خودداری می کند. تسهیلاتی که می تواند شرایط کلان اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار دهد و علاوه بر تاثیرگذاری بر بازار مسکن از طریق راه اندازی لکوموتیو، رونق اقتصادی را نیز به همراه داشته باشد.

در همین راستا علی نادریشاهی با بیان توانایی الزام سیستم بانکی به پرداخت مسکن و رفع مشکل مستاجران در وهله اول، گفت: قانون جهش مسکن بستر قانونی لازم را برای پرداخت وام ساخت و ساز فراهم کرد. “

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: بر اساس ماده 4 این قانون، بانک ها و مؤسسات مالی غیربانکی موظفند حداقل 20 درصد از تسهیلات پرداختی نظام بانکی را به نرخ مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن توزیع کنند. همانطور که در اولاً، اعمال قانون نباید کمتر از سه میلیون و ششصد هزار میلیارد ریال تسهیلات برای واحدهای این قانون باشد و در سالهای آتی با افزایش درصد فوق حداقل منابع این تسهیلات افزایش خواهد یافت. مطابق با تورم سالانه.»

* نظام بانکی چگونه در بازار مسکن اختلال ایجاد می کند؟

با توجه به تکلیف قانون تعیین شده برای نظام بانکی، نگاهی به تسهیلات پرداختی بانک‌ها در بخش‌های مختلف در سال 1400 نشان می‌دهد که سهم مسکن از تسهیلات عمومی حداقل 20 درصد با این قانون فاصله دارد و بانک مرکزی باید این موضوع را داشته باشد. قانون تصویب شده توسط نمایندگان ملت را درک کنید.

  19 آوریل در تاریخ چه گذشت؟

در این راستا بررسی تفکیک تسهیلات پرداختی نظام بانکی نشان می دهد که سهم صنعت طی 10 سال گذشته تقریبا ثابت بوده و سهم کشاورزی اندکی کاهش یافته است اما متاسفانه سهم مسکن و ساختمان افزایش یافته است. از حدود 17 درصد به 6 درصد سهم بخش خدمات و تجارت از حدود 42 درصد به 56 درصد افزایش یافته است.

بر اساس آمارهای ذکر شده، نظام بانکی با پرداخت نکردن سهم ساخت و ساز مسکن، سهم ویژه ای در نابسامانی این بازار و فشار بر مردم در زمینه افزایش قیمت ها به ویژه در بازار اجاره بها دارد.

با توجه به نکات فوق به نظر می رسد بانک مرکزی برای ایجاد رونق اقتصادی و حل مشکل مسکن باید به سرعت و به سرعت زمینه را برای احیای سهم ساخت و ساز مسکن از تسهیلات پرداختی فراهم کند و در نتیجه به حل مشکل کمک کند. مسئله ..

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید