افزایش ۶۹ درصدی درآمد مالیاتی

529034 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات کشور، گزارش پایش مستمر اجرای بودجه 1401 در چهار ماهه نخست سال منتشر شد.

بر اساس این گزارش؛ در 4 ماهه نخست سال جاری از 67 مصوبه ای که طبق قانون باید برای آن ها موافقت نامه، دستورالعمل، سازوکار اجرایی، قراردادهای اجرایی یا دستورالعمل تنظیم شود که تا پایان خردادماه باید به تصویب برسد، تنها 17 مصوبه باید تنظیم شود. موارد (25 درصد) اجرا شد و در 50 مورد دیگر تصمیمات مورد تایید قرار نگرفت. لازم به یادآوری است عدم رعایت به موقع مقررات موجب عدم اجرای مفاد قانون بودجه، کاهش وصول درآمد و در نهایت عدم تحقق هدف قانونگذار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

یافته های گزارش تفصیلی کاهش بودجه چهارساله 1401 نشان می دهد که حدود 62 درصد از منابع مصوب در بازه زمانی این گزارش محقق شده است که در همین بازه زمانی حدود 66 درصد از مبلغ مصوب را هزینه کرده است. مقایسه عملکرد جمع آوری وجوه عمومی توسط دولت در نیمه اول و دوم سال جاری روند مطلوب و افزایشی آن را نشان می دهد.

بر اساس این گزارش درآمد مالیاتی در سه ماهه اول سال جاری حدود 81 درصد مبلغ مصوب این دوره زمانی بوده و کل درآمد مالیاتی تا تیر 1401 نسبت به مدت مشابه سال قبل 69 درصد رشد داشته است. ، از حدود 91 هزار میلیارد تومان به حدود 154 هزار میلیارد تومان رسید.

گزارش برداشت بودجه چهار ماهه اول سال 1401 نشان می دهد که میزان وصول از صادرات نفت خام و میعانات گازی و خالص صادرات گاز نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 481 درصد افزایش داشته است. صادرات گاز در سه ماهه اول سال 1400 حدود 11 هزار میلیارد تومان بوده که در سه ماهه اول سال 1401 به حدود 66 هزار میلیارد تومان رسیده و حدود 5 برابر افزایش چشمگیری را نشان می دهد.

  آموزش آشپزی / سوپ کدو حلوایی برای درمان سرماخوردگی

بر اساس گزارش اتاق حسابرسی، تعداد دستگاه های فاقد فاکتور در سه ماهه اول سال 1390 نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش 51 درصدی از 218 دستگاه به 107 دستگاه رسیده است که نشان دهنده بهبود وضعیت با ارائه ماهانه است. فاکتورها از دستگاه های اجرایی در نظر گرفته شده پس از ترخیص نتایج گزارش های نظارت مستمر دو ماهه و اقدامات پیگیری مستمر وزارت دارایی کشور و اتاق حسابرسی وجود دارد.

بخش دیگری از این گزارش حاکی از آن است که علیرغم تخصیصات پیش بینی شده در تبصره (2) لایحه بودجه 1401 در خصوص واگذاری ها، طی چهار ماه منتهی به تیرماه امسال هیچ گونه انتقالی صورت نگرفته است.

در خصوص فروش اموال و دارایی های مازاد دولتی با وجود پیش بینی 23 هزار میلیارد تومان تحت عنوان «منابع فروش مازاد اموال دولتی و دارایی های منقول و غیرمنقول» در قانون بودجه 1401 کل کشور و صدور 36 فقره تاییدیه وزارت اقتصاد و دارایی مبنی بر الزام به فروش 89 فقره ملک در بازه زمانی این گزارش تنها مبلغ 58 میلیارد تومان وصول شد که کمتر از یک درصد مبلغ پیش‌بینی شده برای اولین بار است. چهار ماه امسال

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید