افزایش نرخ سود باعث افزایش ماندگاری پول در بانک ها می شود

575509 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، بهادین حسینی هاشمی کارشناس مسائل اقتصادی درباره افزایش نرخ سود بانکی گفت: خوشحالیم که بانک مرکزی بعد از نوسانات قیمت و افزایش تورم حرکتی نشان داده است. آسیب جدی به اقتصاد کشور و به ویژه درآمد ثابت یا حقوق بگیران وارد می کند و توان مالی آنها را کاهش می دهد.

وی افزود: معمولاً زمانی که تورم افسارگسیخته و مستمر داریم، منطقی است که سیاست انقباضی از جمله افزایش نرخ سود یا سپرده را اعمال کنیم که اثر تورم را کاهش می دهد زیرا تقاضای کاذب را محدود می کند و در نتیجه مردم را محدود می کند. در عوض، بازارهایی مانند سکه، طلا، ارز و خودرو در بانک قرار می‌گیرد و در نتیجه تورم کاهش می‌یابد.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه سپرده های افراد و کارگران را به عنوان کمک تولید به سرمایه گذارانی می دهیم که در نهایت کالای خود را به قیمت بازار بفروشند، گفت: و با سود معقول بفروشد، به قیمت بازار می فروشد و سپرده گذار حقوق بگیر باید کالا را به قیمت بالاتر بخرد.

حسینی هاشمی با اشاره به سایر کشورها و راهکار افزایش نرخ سود بانکی گفت: در اروپا و آمریکا به محض وقوع تورم، نرخ سود بانکی را افزایش می دهند تا قدرت پول حفظ شود و مطالبات کاذب جایگزین سپرده ها حذف شود. . .

وی افزود: برای کاهش تورم و برداشت پول از بازارهای جعلی مانند طلا، خودرو و ارز باید ماندگاری پول در بانک ها افزایش یابد. بانک ها همچنین می توانند با سیاست های پولی به تولید و افزایش عرضه کمک کنند. در دنیا سود بانکی با تورم یا حتی یکی دو درصد بیشتر می شود تا سپرده گذار متضرر نشود و مردم به سمت بازارهای کاذب موازی هجوم نبرند. به همین دلیل است که افزایش نرخ سود بانکی یک سیاست اقتصادی منطقی تلقی می شود که نتایج آن قبلاً مشاهده شده است. البته در کنار این اقدام دولت باید مشکلاتی که باعث افزایش نقدینگی می شود را برطرف کند.

  چرا بعضی ها زیاد رویا می بینند؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید