افزایش موقت 300 و 400 هزار تنی یارانه / امروز نگران ذخایر کالاهای اساسی در کشور نیستیم.

560156 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور در گفت و گوی تلویزیونی با بیان اینکه 700 خانوار روزی آسیب می بینند و تهیه واکسن و ارز ویژه برای آن و بحث واکسیناسیون یکی از اولویت های ماست، گفت: 700 خانوار روزی آسیب می بینند. گفت: و دیپلماسی فعال دولت و مشارکت جدی مردم، امروز در شرایطی هستیم که 700 خانوار به 7 مورد رسیده اند که از جانب خداوند متعال است و مشارکت جدی مردم بر این موضوع است.

وی افزود: بازگشایی دانشگاه ها و مدارس و احیای سفر در نروژ و فضای کسب و کار از جمله موهبت هایی است که خداوند به مردم عطا کرده است و باید همواره در جهت ارتقای این حفاظت از جان مردم تلاش کنیم. تولید واکسن های داخلی یکی از جوایز کشور است که به ما این امکان را می دهد که بتوانیم صادرات داشته باشیم و بتوانیم از جان مردم و واکسیناسیون عمومی محافظت کنیم.

آیت الله رئیسی گفت: از نظر مشکلات پیش روی دولت مهم ترین موضوع ذخایر و ذخایر کالاهای اساسی کشور است. در ابتدا موجودی های ساسی نگران کننده بود، اما نگرانی برطرف شد و نگران موجودی های اولیه نیستیم. در مورد ذخایر ارزی و ریالی نیز در اولین جلسه هیئت دولت نگران حقوق مرداد ماه بودیم اما امروز بدون تاخیر پرداخت می شود، بنابراین نگران ذخایر ارزی و فروش نفت که دو برابر شده است نیستیم.

وی گفت: حجم تجارت خارجی صد میلیون دلار است که نسبت به قبل متفاوت است و به ویژه با کشورهای همسایه تعامل و مبادلات تجاری داشتیم و این اقدام آغاز شده و راه های بیشتری در پیش داریم.

  شرایط عربستان برای واکسن کرون

وی ادامه داد: در بحث کسری بودجه 450 هزار میلیارد کسری بودجه داشتیم که سعی کردیم با کسری درآمدی بدون استقراض از بانک مرکزی و ایجاد پول جبران کنیم و توانستیم 1400 سال را مدیریت کنیم. در سال 1400، صدمات از 40 درصد به 36 درصد کاهش یافت.

آیت الله رئیسی گفت: از ابتدای سال 97 برای بسیاری از کالاها ارز ترجیحی توزیع شد اما از همان ابتدا مشخص بود که کاهش ارزش ارز مشکلات جدی ایجاد می کند. سپس روش کوتاه دولت قبل متوجه شد که مشکلات جدی وجود دارد و سعی کرد آن را از کالاهای مختلف حذف کند و به 6.7 کالای اساسی رسید، اکنون ارزان شد.

وی گفت: ارز ترجیحی هم تولید را تهدید می کند و هم بهره وری را کاهش می دهد و منجر به رانت خواری و فساد می شود و بسیاری از مسئولان و کارشناسان اقتصادی هشدار می دهند. در مراجع قضایی شاهد موارد مختلفی از واریز بیهوده ارز ممتاز یا ضبط و فروش در بازار آزاد به جای کالا با ساسا بوده ام. این امر مشکلات جدی ایجاد کرد. این مشکل باید اصلاح و بررسی می شد و دولت یکی از مشکلاتی بود که با مشکل ارز ترجیحی مواجه بود.

وی افزود: از ابتدا 8 میلیارد دلار در قانون استفاده از ارز ترجیحی کنار گذاشته ایم. وقتی رسیدیم این مبلغ تمام شد و در جلسه اقتصادی سران این موضوع مطرح شد و در لایحه دو فوریتی در مجلس اعلام شد که رای نمی آورد. تصمیم گرفتیم به نوعی ادامه بدهیم چون زیرساخت ها فراهم نبود و باید در کشور اجماع می شد و افکار عمومی را متقاعد می کرد.

  واکسیناسیون دانش آموزان بدون حضور والدین تخلف است

رئیسی ادامه داد: برخی می پرسند چرا برای این کار عجله دارید؟ ما عجله نداریم. ما مدت ها این موضوع را در دستور کار خود داشتیم و در دولت و مجلس و در جلسات نخبگان مطرح شده و ابعاد آن تبیین شده است که ادامه این وضعیت چه بلاهایی دارد. این موضوع در رسانه ها منعکس شد و سوء تفاهم شد. ما خود را لایق چیزی جز خدمت نمی دانیم و باید این اصلاح اقتصادی صورت می گرفت و نباید از تصمیم سخت فرار کنیم، بلکه باید به حوزه های مختلف موضوع توجه کنیم و امروز در مجلس در حال بررسی است و دولت. همه قبول دارند که ارز ترجیحی باید تعیین شود، اما ممکن است در زمان و روش تفاوت هایی وجود داشته باشد، اما در مقطعی باید توافق کرد.

آیت الله رئیسی گفت: بهترین کار عمل به قانون مجلس بود. قانون 1401 می گوید ارز ترجیحی دولت یک و نیم نیست. دریافت کننده ارز نیمایی باید کالاهای اساسی را با ارز 23 هزار تومان وارد کند. مهم اطلاع رسانی به مردم است و آنچه که قول دادیم به مردم اطلاع رسانی کنیم این است که اقدام قانونی است و باید طوری برنامه ریزی کنیم که اقدام ما منفعلانه نباشد و فعالانه وارد شویم.

دیدگاهتان را بنویسید