افزایش مهاجرت به افغانستان باعث گسترش فقر در بین ایرانیان می شود

از میان همه افغان‌هایی که از ایران در روزهای ابتدایی آن عکاسی کردند، عبدالخالک کمترین بیگانگی و ظاهراً کمتر ترسیده است. او در رشته انجنیری کامپیوتر در دانشگاه بدخشان تحصیل کرد و پدرش در ارتش افغانستان تک تیرانداز بود.

او می گوید که طالبان پدرش را کشتند و او با دو برادر و چهار خواهر و مادرش به ایران آمدند. آنها به استان نیمروز افغانستان مهاجرت کردند و از صحرای دوک در مرز افغانستان و پاکستان به ایران قاچاق شدند. چند ماشین در طول شب عوض شد. آنها 12 ساعت در جاده بودند و او گفت که بدن آنها مانند چوب خشک بی حس شده است. در جایی در بیابان، قاچاقچی آنها را نگه داشت و پول بیشتری خواست و مجبور شدند قبول کنند.

در تهران، آبدارچی یک شرکت کوچک واردات موبایل است.

او به شارک گفت که بارها با همکارانش در مورد طالبان صحبت کرده و آنها با او همدردی می کنند. یکی از همکارانش پایان ساعت کاری در بازار ارزهای دیجیتال را به او یادآوری کرد و البته به او توصیه کرد که از ایران به ترکیه یا اروپا مهاجرت کند.

زردانه، یک نوجوان افغان با دو پسر کوچک به چیتگر می آید و روی شن های کنار دریاچه می نشیند و بازی پسرها را تماشا می کند. او می گوید بسیاری از ایرانیان به او گفته اند که اقتصاد کشور خوب نیست و باید به اروپا بروند تا به افغان ها پناهندگی بدهند.

یک بوفه فروش آب میوه و بستنی در نزدیکی ورودی دریاچه چیتگر می گوید که این روزها تعداد زیادی از افغان ها به دریاچه چیتگر می آیند.

بوفادار می گوید تمام فضای سبز منطقه چیتگر در دست کارگران افغان است.

هیچ کس دقیقاً نمی داند که پس از تسلط طالبان بر افغانستان، چه تعداد پناهجو وارد ایران شده اند. پیگیری شارک با دیده بان مهاجرت ایران ناموفق بود و این مرکز اعلام کرد آمار دقیقی در دست نیست. این در حالی است که جواد هدایتی، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترانزیت بین المللی به ایلنا گفت: روزانه حدود 5000 پناهجوی افغان از مرز ایران عبور می کنند. اما مجید میراحمدی، معین وزارت داخله و امنیت، در مصاحبه با پایگاه اطلاعاتی وزارت داخله گفت که حدود 1000 نفر هستند.

  مصوبه حداکثر اجاره بها به تصویب سران قوا رسید

این اختلاف آماری فقط برای مهاجرانی است که به صورت قانونی و فرامرزی وارد ایران می شوند و برآوردی از مهاجران غیرقانونی وجود ندارد.

حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه، جمعیت افغان‌های مقیم ایران را حدود پنج میلیون نفر تخمین می‌زند و برخی رسانه‌های ایرانی از رسیدن تعداد مهاجران به هشت میلیون نفر خبر می‌دهند.

بازار مسکن ایران تحت فشار مهاجران است

اگرچه منبع دقیقی برای جمعیت مهاجران افغان در ایران وجود ندارد. اما اگر اعداد و ارقام درست باشد، باید گفت که جمعیت افغانستانی ها در ایران با جمعیت برخی کشورهای کوچک همسایه برابری می کند.

به گفته منوچهر بهرویان، کارشناس اقتصاد مسکن، این یک معضل جدی برای آینده بازار مسکن ایران است. او به شارک توضیح داد که بحران آب بسیاری از شهرها و مناطق مسکونی ایران را در دهه های آینده غیر قابل سکونت خواهد کرد و سیل مهاجرت افغان ها به ایران و افزایش تقاضا برای زمین و مسکن به دلایل مختلف به عنوان زمین قابل سکونت در ایران رخ خواهد داد. بحران کمتر و کمتر می شود و این ممکن است در آینده منجر به بحرانی در زمین شود. این در حالی است که دولت در زمینه تامین زمین برای حمایت از واحدهای مسکونی با مشکلات زیادی مواجه بوده است.

اما مصطفی گلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور به شارک گفت: هیچ مشاور املاکی حق اجاره خانه به اتباع خارجی که مجوز اقامت ندارند را ندارد و در صورت اطلاع اتحادیه تعطیل می شود. اتحادیه؛ اما مشاور املاک زیباشهر قرچک با اشاره به افزایش قابل توجه تقاضا برای افغان‌ها در منطقه گفت که صاحبان مشاغل و کارفرمایان ایرانی معمولا خانه‌ها را به افغان‌ها اجاره می‌دهند و مستقیماً به بنگاه‌های املاک مراجعه نمی‌کنند.

  پدافند ایران جنگنده های ما را رهگیری کرد

او توضیح می دهد که مالکان ایرانی تمایلی به اجاره خانه به مهاجران افغان ندارند. اما زمانی که عرضه ملک اجاره ای تغییر چندانی نکرده باشد، تقاضای فزاینده ممکن است اجاره ها را افزایش دهد.

تحمیل مهاجرت افغانی به فقرا در ایران

اکبر شوکت، رئیس اتحادیه سراسری انجمن های کارگران ساختمانی نیز از ورود بی رغبتی مهاجران افغان به ایران انتقاد کرد و به شارک گفت که اخیراً تعداد شکایات کارگران ساختمانی به اتحادیه ها افزایش یافته است. کارگرانی که از کارفرمایان به خاطر استخدام کارگران افغان شکایت کردند.

او می گوید کارگران ساختمانی فقیر هستند و در حالت ایده آل تنها شش ماه در سال کار می کنند و بقیه سال را بیکار می گذرانند.

وی ادامه می دهد: دستمزد کارگران عادی به شرط کار در تمام ماه کمتر از حداقل دستمزد در ایران است و کارگران نیمه ماهر بین 20 تا 25 درصد بیشتر از حداقل دستمزد دریافت می کنند. این در شرایطی است که صنعتگران با 25 تا 30 سال سابقه کار تنها 1.5 برابر حداقل دستمزد کارگران ایران دریافت می کنند که اگر بخواهیم این ارقام را بر ماه های بیکاری کارگران ساختمانی تقسیم کنیم، به ارقام غم انگیزی می رسیم.

انحصار بازار برخی مشاغل در دست افغانها

شوکت با تاکید بر اینکه حدود 50 درصد از کارگران ساختمانی ایران کارفرما هستند، گفت: برخی از کارگران افغانستانی در ایران پیمانکار و کارفرما شده اند و این کارفرمایان تنها هموطنان خود را استخدام می کنند.

شوکت می گوید این امر می تواند بازار کار کارگران ساختمانی را در آینده به طور کامل از دست ایرانیان خارج کند و کارگران ساختمانی به ویژه در استان های محروم جزء اقشار فقیر جامعه هستند که فقر را در بین ایرانیان گسترش می دهند.

  ولیعهد و اوکراین باعث فروپاشی اقتصاد جهانی می شوند

شوکت تاکید می کند که «پیشرفت افغان ها در تسخیر بازار کارگران ساختمانی ایران به حدی بوده است که در برخی تکنیک ها مانند نمای سنگی رومی، بازار را کاملاً از دست ایرانی ها خارج کرده و مبالغ هنگفتی را طلب کرده اند. پول.” آنها مجبور شدند شغل خود را تغییر دهند. بالاخره هیچ کارگر ایرانی وجود نداشت که بتواند به هنر بپردازد و اتحادیه ها کارگران ایرانی را بازآموزی کردند تا بازار افغانستان را از انحصار افغانستان رها کنند. این فعال کارگری خاطرنشان می کند: در برخی از مشاغل مانند کفش دست دوز یا دامپروری، افغان ها در شهرهایی مانند قم مشغول به کار هستند و بازار تقریباً تماماً در اختیار ایرانیان است.

توزیع غیر مستقیم یارانه ها بین افغان ها

مهاجرت مهاجران به افغانستان به ایران می تواند منجر به کسری بودجه بیشتر شود. آلبرت بگزیان، اقتصاددان، به شارک گفت که اکثر کالاها در ایران، از آب و انرژی گرفته تا غذا و حمل و نقل، یارانه ای هستند و با توجه به اینکه اقتصاد کشور دچار مشکل شده است، هجوم افغان ها به ایران می تواند تقاضا برای کالاها و خدمات یارانه ای را افزایش دهد. رشد قابل توجهی نداشته و با کسری بودجه مواجه است. به گفته این کارشناس اقتصادی، از آنجایی که منبع کسری بودجه اغلب چاپ پول است، این امر می تواند منجر به تورم بیشتر و فقیرتر شدن ایرانیان شود.

بزیان البته تاکید می کند که اگر مهاجرت افغان ها به ایران ضابطه مند شود و در مشاغلی که مورد توجه کارگران ایرانی نیست به کار گرفته شوند، این امر می تواند هزینه های تولید را در ایران کاهش دهد و تاثیر مثبتی داشته باشد. برای ایران می تواند برخی از اثرات منفی مهاجرت افغان ها را بر اقتصاد ایران کاهش دهد و حتی آن را به یک امتیاز تبدیل کند.

دیدگاهتان را بنویسید