افزایش قیمت سیمان تکذیب شد

540905 خبر ناگهانی

عبدالرضا شیخان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه به نظر ما حتی در بازار افزایش قیمتی نداشته است، گفت: ممکن است سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده را دنبال کند که نشان می دهد افزایش قیمت سیمان را نداشته ایم. در حالی که تمامی معاملات در بورس کالا انجام می شود و اطلاعات و برآوردهای بورسی نشان می دهد در هفته گذشته و دو هفته گذشته (بر اساس عرضه هفتگی) خریدی صورت نگرفته و هیچ فردی تمایلی به خرید سیمان نداشته است.

دبیر انجمن صنعت سیمان افزود: این یعنی بازار کشش چندانی ندارد. اما محدودیتی در فروش وجود ندارد و اگر خریدار سازنده بود، خرید انجام می شد. قیمت‌هایی که بورس کالا با آن معامله می‌شود، قیمت‌های پایه است و هیچ‌کس نمی‌تواند بالاتر از قیمت‌های پایه بفروشد. به همین دلیل است که اخیراً بحث افزایش قیمت سیمان مورد تایید ما قرار نگرفته و هیچ مدرکی دال بر ثبات آن وجود ندارد. زیرا ملاک اصلی سازمان حفاظت و مبادله کالا است. گزارش های ما حاکی از افزایش قیمت سیمان حتی در بازار نیست. اگر افزایش قیمت بود، فروش سیمان بیشتر می شد.

وی گفت: این در حالی است که تحقیقات نشان می دهد حتی در برخی نقاط کشور سیمان ارزان شده و افزایش قیمتی نداشته است. خوشبختانه در حال حاضر شرایط ثبات در بازار وجود دارد و اتفاق خاصی نیفتاده است. اما نباید از نظر دور داشت که با توجه به افزایش هزینه های تولید اعم از دستمزدی که بر کسی پوشیده نیست و تاثیر آن بر سایر عوامل مانند پیمانکاری، تعمیرات و نگهداری و … قیمت سیمان قطعاً قیمت های فعلی نخواهد بود و قیمت واقعی، اینها نیستند.

  رشد 3 درصدی اقتصاد ایران بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول

شیخان افزود: در شرایط فعلی کشور باید از تولید حمایت شود و همچون سال های گذشته شعار سال محسوب می شود. برای حمایت از تولید نمی توان همه موارد را نادیده گرفت و جلوی قیمت ها، صادرات و… را گرفت، اما انتظار می رفت تولید ادامه پیدا کند. با ادامه روند تولید، اشتغال حفظ خواهد شد. اما اگر سیمان یا سایر صنایع به دلایلی نتوانند به تولید خود ادامه دهند، متحمل ضرر و زیان می شوند و در نتیجه صنعت به خواب می رود و مشکلات آن حل نشده باقی می ماند.

دبیر انجمن صنعت سیمان با اشاره به تاثیر محدودیت هایی مانند محدودیت برق و گاز بر روند تولید، از دولت خواست از تولید حمایت کند تا تولید روند ثابت خود را داشته باشد و محصول به موقع تحویل داده شود. هر چه تولید بیشتر باشد، قیمت ها بهتر و عرضه و تقاضا بهتر است. این حمایت از تولید را نه تنها در صنعت سیمان، بلکه در همه حوزه ها باید جستجو کرد.

این مقام صنفی در خصوص قیمت پایه سیمان اعلام کرد: قیمت پایه هر کیسه سیمان 50 کیلوگرمی بین 27 تا 500 تن تا 28 هزار تن است. این قیمت پایه درب کارخانه است که هزینه های ارزش افزوده، هزینه حمل و … به آن اضافه خواهد شد و قیمت هر کیسه سیمان با هزینه حمل، ارزش افزوده، سود عملیاتی، تخلیه می تواند 28000 تن باشد. و بارگیری و غیره نمونه به 33 تا 35 هزار تن می رسد. این افزایش نیست و یک روند طبیعی است.

  اولویت مجلس یازدهم توجه به اقتصاد و مسائل اجتماعی و فرهنگی است

وی تصریح کرد: کسانی که می گویند سیمان گران شده است باید مدارک خود را ارائه دهند. ملاک ما بورس کالا است که برای همه قابل دسترس و مهم است. اگر قیمت سیمان به قیمت های اعلام شده می رسید همه محصولات ما خریداری می شد و برای ما بهتر بود. زیرا سیمان تحویلی در حال حاضر خریداری نشده است.

لازم به ذکر است موضوع افزایش قیمت آهن آلات و یراق آلات و فولاد به تصویب اتحادیه فروشندگان آهن آلات تهران رسید. در همین راستا رئیس اتحادیه با اشاره به اینکه علیرغم عدم فروش در بازار آهن آلات و میلگردهای تقویت شده، مقصر اصلی این افزایش قیمت برخی تولیدکنندگان را مقصر دانست و گفت: به ازای هر سال 2000 فولاد، تیرآهن، میلگرد و فولاد افزایش یافته است. کیلوگرم

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید