افزایش تولید و افزایش ارزش پول ملی با مالیات بر سفته بازی

576844 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، علی شماعی اظهار کرد: طرح مالیات بر تجارت و سفته بازی سال ها مطرح بود تا اینکه در 14 خرداد 1400 به تصویب شورای اسلامی رسید و به تصویب رسید.

ویلاهای بالای 20 میلیارد تومان باید مالیات بدهند

* کاهش جذابیت سفته بازی با وضع مالیات بر عایدی سرمایه

وی گفت: مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) مالیاتی است که از میزان تفاوت قیمت خرید و فروش یک دارایی در هنگام فروش اخذ می شود. به نظر من اگر بخواهیم برخی از کارکردهای مرتبط دولت سیزدهم را نام ببریم، یکی تسهیل در اخذ جواز کسب و دیگری شفاف سازی مالیات بر عایدی سرمایه و سرمایه است.

این استاد دانشگاه خوارزمی افزود: قطعاً نه تنها درآمد کارمندان و کارگران و تولیدکنندگانی که صادقانه کار می کنند باید شفاف باشد و مالیات بپردازند، دلالان نیز باید مالیات بپردازند، این مالیات یک استاندارد بین المللی است که همه کشورها از آن استفاده می کنند تا از احتکار استفاده کنند. با اجرای این قانون دیگر شاهد رونق بازارهای موازی غیرمولد نیستیم و جذابیت سفته بازی در کشور کنترل و کاهش می یابد.

شمای تصریح کرد: اگر جلوی این گسترش فساد، بدعهدی و سودجویی گرفته نشود، تولید رشد نخواهد کرد. اگر مالیات مناسب و دقیقی بر عواید سرمایه و توزیع و عرضه کنندگانی که به نام تولید از سودهای متورم برخوردار می شوند وضع نشود، نه تنها تولیدکنندگان برای بهبود کیفیت، افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها تلاش نمی کنند، بلکه همه به دنبال راحتی و دلالی هستند. احتکار، تحریم و افزایش قیمت های کاذب و حتی تعطیلی واحدهای تولیدی خود.

* بهبود فضای کسب و کار در کشور و کاهش تورم، اخذ مالیات بر عایدی سرمایه

وی تصریح کرد: زمانی که دولت ها نگاهی لیبرال و انتفاع محور به اقتصاد داشته باشند، واحدهای خدماتی و تولیدی به دنبال بی کیفیتی و تقلب در تولید و خدمات هستند، صنایع بخش خصوصی معمولاً به دلایلی مانند سود کم و این که بازدهی دارند. سرمایه گذاری طولانی است یا ممکن است بخش خصوصی بودجه لازم را نداشته باشد، آنها وارد چرخه تولید نمی شوند.

این استاد دانشگاه گفت: مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات افرادی را که مشخصا شاغل نیستند و بهانه ای برای عدم پرداخت می کنند، روشن می کند. مالیات بر عایدی سرمایه باعث بهبود فضای کسب و کار در کشور و کاهش تورم می شود.

شمای افزود: مالیات بر عایدی سرمایه از سفته بازی جلوگیری می کند، نوسانات قیمت در بازار را کاهش می دهد و به ثبات اقتصاد کشور کمک می کند، اگر ثروت و سودشان از حد نصاب معینی بیشتر شود هزینه آن را نمی پردازند، واضح است؛ این مالیات بر عایدی سرمایه است. در واقع درآمدهای بادآورده، سود حاصل از احتکار و دلالی املاک و خودروها و … همه شفاف تر می شوند.

  سقوط دلار هم رسید

* انباشت زمین، مسکن و خودرو باید گران باشد

وی تصریح کرد: بسیاری از مردم و حتی برخی سازمان ها با سوء استفاده از خلاءهای قانونی اقدام به خرید و فروش متقلبانه و احتکار خانه و خودرو می کنند و در نتیجه سرمایه از بخش های تولیدی خارج می شود و اگر دولت بر عایدی سرمایه مالیات وضع کند، احتکار افزایش می یابد. در قیمت زمین، مسکن و خودرو گام مهمی در جهت افزایش تولید و کاهش تورم برداشته خواهد شد.

این استاد دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: طرح مالیات بر عایدی سرمایه می تواند اقتصاد دلالان غیرمسئول و اجاره کتاب خانه و خودرو و گسترش حوزه تولید را کنترل کند، توسعه اقتصاد رقابتی و آزاد برای همه مردم از وظایف اصلی مردم است. دولت با مبارزه با بی عدالتی و رانت خواری و انحصار از یک سو و از سوی دیگر گسترش تولید و توزیع کالا و خدمات به صورت عادلانه با نظارت دقیق می تواند ارزش پول ملی را افزایش داده و تورم را کاهش دهد. این بازار آزاد کارگزاری اجاره حتی وجوه دولتی به ویژه سپرده های بانکی را جمع آوری می کند. و برای خرید و فروش متقلبانه و واسطه گری افراطی، غیرصادقانه و غیرشفاف استفاده می شود، بنابراین مالیات بر عایدی سرمایه برای جلوگیری از سودهای بادآورده و سوء استفاده از وجوه ضروری است.

شماعی تصریح کرد: برخی بانک ها سپرده های سپرده گذاران را جمع آوری می کنند و در واسطه گری و خرید و فروش کاذب به دنبال سود هستند یعنی عملاً سرمایه خود را علیه تولید کشور به کار می گیرند. وقتی مردم عادی در بانک سپرده گذاری می کنند، تحت تاثیر شرایط فعلی و تورم قدرت خرید خود را از دست می دهند، یعنی نه تنها چیزی به سپرده گذاران اضافه نمی شود، بلکه با این نرخ تورم، ارزش سپرده های سپرده گذاران افزایش می یابد. هر سال کاهش می یابد و این کار بانک ها به دور از اصول اخلاقی است.

*دولت باید با تسهیل و بسترسازی برای توسعه مسکن و خودروسازی، بازار این کالاها را اشباع کند.

وی تصریح کرد: لازم است دولت با تسهیل و بسترسازی برای توسعه مسکن و خودروسازی، بازار این کالاها را اشباع کند، چرا که در دهه‌های اخیر افراد و گروه‌های زیادی از زمین و بسترهای تولیدی برای عرضه استفاده کرده‌اند. مسکن، اتومبیل و سایر چیزهای حیاتی. در حال حاضر زمین، املاک، مسکن و خودرو باید عادلانه منتفع شوند، این کالاها هزاران شغل وابسته دارد و در وضعیت معیشتی مردم تاثیر بسزایی دارد، یکی از وظایف اصلی دولت است که با نظارت و مدیریت بیشتر در این زمینه ، شرایط آرامش بازار را فراهم می کند. امور حمل و نقل و تولید و توزیع کالا و خدمات بدون نظارت و حمایت دولت، اقتصاد را با چالش مواجه می کند.

  دیدار فولاد و استقلال حساس ترین بازی خواهد بود

این استاد دانشگاه خوارزمی گفت: سیاست‌های بازار آزاد لیبرال بانک‌ها و بعضاً دولت‌ها را به سوء استفاده از سپرده‌های سپرده‌گذاران استخدام می‌کند و آنها را برای دلالی و خرید و فروش جعلی، انحصاری، غیرصادقانه و غیرشفاف استفاده می‌کند.

شمای تاکید کرد: اقتصاد مردمی آزاد برای همه باید به صورت برابر، عادلانه و شفاف با نظارت و حمایت دولت برای همه مردم شکل بگیرد.

* دولت باید با گسترش شرکت ها و تعاونی های نظارتی، تولیدی و خدماتی، تولید را توسعه دهد

با طرح این سوال که نقش دولت چیست؟ وی بیان کرد: دولت باید به فکر رفاه باشد و آسایش و آرامش عادلانه را برای همه مردم فراهم کند، همه افراد و گروه ها را در فعالیت های مختلف اعم از کوچک و بزرگ از مشاغل خانگی، خدماتی گرفته تا صنایع بزرگ حمایت و توسعه دهد، باید زمینه را فراهم، ساماندهی و مدیریت کند. شرایط به گونه ای باشد که از سرمایه های کوچک و بزرگ انسانی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در سراسر کشور استفاده شود و برای رفاه همه تلاش شود.

این استاد دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: بعد از جنگ تحمیلی اقتصاد آزاد و بدون حسابداری را انتخاب کردیم و دلالان جایگزین تولید شدند و هر روز ارزش پول ملی کاهش یافت. در این شرایط دولت باید شرکت‌ها و تعاونی‌های نظارت بر تولید و خدمات را تأسیس و گسترش دهد و به توسعه بخش‌های مختلف، توسعه فناوری و فعالیت‌های رقابتی کمک کند.

شماعی تصریح کرد: صنایع و فعالیت های تحول آفرین و آرامش بخش باید شکل بگیرد، صنایعی که الگوی سایر فعالیت های صنعتی باشند اما متاسفانه دولت ها تحت تاثیر سیاست های برخی عوامل براندازانه نتوانسته اند این وظیفه تحول آفرین را به خوبی انجام دهند.

* واردات و صادرات متوازن هزینه ها و زیان ها را کاهش می دهد

وی تصریح کرد: واردات و صادرات متوازن با بهترین فناوری روز دنیا باعث کاهش هزینه ها و آلودگی و ضایعات می شود.

  21 داروی جدید وارد لیست داروهای کشور شد + نام

این استاد دانشگاه با بیان اینکه باید وضعیت بانک ها بهبود یابد، افزود: شرایط باید به گونه ای باشد که با اقتصاد مقاومتی و در چارچوب قانون اساسی سازگار باشد نه با اقتصاد غیرمسئول لیبرال؛ بانک ها باید با اقتصاد مقاومتی و در چارچوب قانون اساسی سازگار باشند. بعد از جنگ عده ای یک دلال لیبرال را مورد آزار و اذیت قرار دادند که عواقب زیانباری برای کشور داشت

شمای با بیان اینکه دولت ها باید برای کسب درآمد از احتکار تلاش کنند، افزود: کشور ما به اندازه کافی دلال و دلال دارد، تا جایی که بتوانیم به سمت تولید برویم و این واسطه گری را کاهش دهیم، در عوض به نفع کشور است. از شبکه باید تولید و توزیع مناسب را راه اندازی کنیم. بسیاری از مردم به دنبال دلال هستند. مسکن که یک کالای اساسی و حیاتی برای مردم است، خودرو نیز تحت تاثیر دلالان قرار می گیرد. مسکن و خودرو باید از رژیم پایتخت حذف شود.

* واسطه گری و سفته بازی باعث تورم در کشور می شود/ چگونه ارزش پول ملی افزایش می یابد

وی بیان کرد: مهمترین عوامل تورم در کشور ما به دلیل همین مشکلات دلالی است که به جای اینکه دنبال تولید باشیم به سراغ احتکار و دلالی رفتیم. اگر بازار همه کالاها اعم از خانه، خودرو و … با تولید و عرضه مناسب به اشباع برسد و صادرات داشته باشیم، قطعا تورم تا 90 درصد مهار می شود و ارزش پول ملی افزایش می یابد.

این استاد دانشگاه گفت: ابزارهای کنترل انباشت مسکن، خودرو، وسایل منزل و …. می تواند بخش بزرگی از تورم را در کشور کاهش دهد. در اکثر سازمان ها و شرکت های دولتی می بینیم که چقدر زمین، ملک و ماشین بی مصرف است و می گویند این سرمایه است، نهادها، سازمان ها و بانکداران سرمایه ای دارند که انباشته و منجمد شده و از چرخه تولید خارج می شود که این مساحت ها را کاهش می دهد. تولید و پیشرفت ما در شهرها ساختمان هایی داریم که سال ها خالی و مسدود بوده و متعلق به شرکت های دولتی است و باید به بخش های تولیدی واگذار شود و مورد بهره برداری قرار گیرد.

شماعی گفت: وقتی طبق هر کد ملی، اسناد و مجوزها، مسکن، املاک و دارایی ها بیش از حد انباشته و بلااستفاده شده است، دولت باید مالیات سنگین و تصاعدی بر آنها وضع کند تا جایی که نگهداری آن به صرفه نباشد. “

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید