افراد ثروتمند بیشتری از یارانه ها بهره مند می شوند

546073 خبر ناگهانی

داریوش ابوحمزه در پاسخ به این سوال که آیا سازوکار یارانه عادلانه بوده است، گفت: بررسی ها و گزارش های وزارت بهداشت و مرکز آمار نشان می دهد که مصرف گوشت سفید در دهک سوم جامعه 64 گرم در روز است. در حالی که مصرف روزانه دهک دهم جامعه 124 گرم است.

بیشتر بخوانید:

وی افزود: سهم دهک سوم از مصرف لبنیات 120 گرم در روز و دهک دهم جامعه 219 گرم است.

ابوحمزه ادامه داد: هدف از توزیع یارانه ها تمرکز حمایت ها بود تا سهم اقشار کم درآمد و دهک های پایین جامعه بیشتر از این یارانه ها باشد. در حالی که در واقع آنچه اتفاق می افتد متفاوت است.

معاون رفاه اجتماعی اضافه کرد: در جامعه ای که نیاز به حمایت بیشتر از اقشار پایین جامعه از نظر درآمدی است، شاهد این هستیم که دهک های بالا از این یارانه ها بهره بیشتری می برند.

ابوحمزه گفت: سازوکار تزریق یارانه ها به گونه ای است که مشخص نیست این یارانه ها لزوما به پایان زنجیره می رسد یا خیر. هم شواهد میدانی و هم گزارش های مرکز پژوهش های مجلس این را ثابت می کند. این در حالی است که این یارانه ها لزوما به دهک های پایین جامعه نمی رسد و اگر به دست مصرف کننده برسد، سهم ثروتمندان بیشتر است.

وی گفت: راه های مختلفی برای ایجاد یارانه تزریقی وجود دارد. این مشکلات از سال 1997 که این برنامه راه اندازی شد وجود داشت.

ابوحمزه تاکید کرد: اگر نمی خواهیم منابع کشور هدر رود، البته باید منطق آن را اصلاح کنیم.

  نهال گردو 300 کیلویی میفروشم!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید