اعلام حمایت پلوسی از توافق هسته ای ایران

514266 خبر ناگهانی

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، همزمان با تلاش واشنگتن برای اجرای مجدد تعهدات برجام، جو بایدن، قانونگذار ارشد حزبش از «توافق هسته ای ایران» در کنگره حمایت کرد.

در شرایطی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و مقامات دولت وی پیش بینی می کنند که آنها همچنان از انجام تعهدات خود در مذاکرات برای لغو تحریم ها علیه ایران اجتناب خواهند کرد، نانسی پلوسی، یکی از اعضای حزب بایدن، حمایت خود را از تلاش های دولت وی برای دستیابی به توافق با ایران اعلام کرد. .

به گزارش تارنمای «جویش اینسایدر»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه (دیروز) با این رسانه نزدیک به یهودیان آمریکایی درباره مذاکرات هسته ای با ایران گفت و گو کرد.

به گزارش این رسانه آمریکایی، نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، در مورد اینکه آیا اجازه می دهد توافق هسته ای احتمالی با ایران در آن مجلس رای داده شود یا خیر، اظهار نظری نکرده است.

این سیاستمدار مشهور آمریکایی گفت: پیش از این (رای گیری در مجلس نمایندگان آمریکا درباره توافق احتمالی با ایران) کار زیادی داریم.

البته رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به سایت Jewish Insider گفت: من از رئیس جمهور حمایت می کنم، از توافق هسته ای ایران حمایت می کنم.

Jewish Insider در بخشی از گزارش خود درباره حمایت نانسی پلوسی از توافق هسته ای و عدم اظهار نظر وی در مورد رای دادن یا ندادن به توافق در کنگره نوشت: مخالفان مذاکرات ایران پیشنهاد می کنند که دولت (جو بایدن) ممکن است به دنبال این باشد. برای اجتناب از رای در کنگره” در مورد توافق احتمالی (با ایران)”.

  حراج غذای روسی مک دونالد در فروشگاه های اینترنتی

در اواخر مارس سال گذشته، جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید بر پایبندی دولت آمریکا به قانون بازنگری توافق هسته ای ایران در سال 2015 موسوم به اینارا تاکید کرد. این قانون در ماه می 2015 در بحبوحه اختلافات داخلی قانونگذاران آمریکایی و دولت باراک اوباما بر سر مفاد توافق هسته ای برجام به تصویب مجلس قانونگذاری آن کشور رسید. این قانون به طور کلی به کنگره اجازه می دهد تا توافقات حاصل شده بین ایران و گروه 1+5 را بررسی کند.

اگرچه متن اینارا حاوی دلایلی برای رد برجام و ممانعت از لغو تحریم ها در صورت عدم پایبندی ادعایی تهران به مفاد توافق هسته ای بر اساس ارزیابی های کنگره است، اما این قانون هیچ مفادی ندارد که توافق را تنها منوط به تصویب این قانون کند. کنگره، به راحتی می تواند از تشکیل آن جلوگیری کند.

با این حال، این قانون حاوی مقرراتی است که علاوه بر ایجاد مشکل برای ورود دولت بایدن به برجام، دست قانونگذاران کنگره را نیز برای جلوگیری از مراحل بعدی اجرای این توافق و لغو تحریم ها باز می گذارد.

به عنوان مثال، بر اساس قانون اینارا، دولت آمریکا تا 30 روز پس از دستیابی به توافق هسته ای ایران، زمانی که کنگره مفاد توافق را بررسی می کند، اختیار کاهش تحریم ها را نخواهد داشت. در این دوره، کنگره همچنین می‌تواند توافق‌نامه‌ها را به سنا و مجلس نمایندگان معرفی کند و به رد یا تأیید آن‌ها رأی دهد. در اینجا، اگر کنگره به رد این توافق رأی دهد، بایدن می تواند قطعنامه کنگره را وتو کند، اما باید اطمینان حاصل کند که کنگره دو سوم آرای لازم برای لغو این وتو را ندارد.

  رویدادهای اخیر در اوکراین روسیه موشک های مافوق صوت را پرتاب کرده است

پس از اجرای هر توافق هسته ای با ایران، اینارا نیز زمینه های لازم برای اظهار نظر در مورد روند توافق را فراهم می کند. بر اساس این قانون، رئیس‌جمهور ایالات متحده باید هر ۹۰ روز یک‌بار گزارش پایبندی ایران به توافق را به کنگره ارائه کند و پس از تأیید اینکه ایران به تعهدات خود عمل کرده است، از قوه مقننه درخواست تمدید لغو تحریم‌ها کند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در شرایطی از توافق هسته ای ایران صحبت کرد که دولت حزبش همچنان در حال طراحی مذاکرات در وین است. بر این اساس ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تکرار تلاش برای پرتاب توپ به زمین ایران، مدعی شد: «پیشنهادها و نظراتی که اخیراً ایران [درباره توافق در مذاکرات وین]گامی در جهت اشتباه بود.

این مقام آمریکایی مدعی شد: پاسخی که ایران اخیرا ارسال کرد سازنده نبود و به ما اجازه تکمیل توافق را نداد. اما همچنان معتقدیم که بازگشت به توافق هسته ای ایران امکان پذیر است.»

منبع: فارس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید