اعلام اعتراض دانشجویی بسیجی امیرکبیر به شرایط مدیریت دانشگاه/شرایط پرداخت وام دانشجویی مجازی

574176 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، «اعتراض به بسیج دانشجویی دانشگاه شریف پس از صدور بیانیه شورای مشورتی این دانشگاه در خصوص اتفاقات اخیر» و «اعلام شرایط بازپرداخت وام دانشجویان ترم مجازی و فوق العاده» است. از مهمترین اخبار حوزه تشکل های دانشگاهی و شوراهای صنفی در هفته گذشته است.

از دیگر موضوعات مهم در این حوزه ها می توان به «اعتراض دانشجویان بسیجی امیرکبیر به مدیریت این دانشگاه، دیدار دانشجویان با رئیس قوه قضائیه و ابلاغ دستورالعمل یارانه غذا به دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه ای» اشاره کرد.

ایسکانیوز با توجه به هفته های گذشته در گزارش زیر مهمترین نمونه های خبری حوزه تجارت و دانشجویان را ارائه کرد:

حوزه تشکل های دانشجویی

نمایندگان تشکل های دانشجویی به مناسبت روز دانشجو در روز سه شنبه (24 آذرماه) با حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژعی رئیس قوه قضائیه دیدار و گفتگو کردند.

حجت الاسلام آژه ای در این جلسه با بیان اینکه بسیاری از انتقادات شما را قبول دارم، گفت: در این جلسه انتقادات زیادی درباره قوه قضائیه مطرح شد. اما باید به واقعیت ها نیز توجه کرد. از قدیم الایام جوانی و دوران مدرسه تا الان که مسئولیت دارم، همیشه سعی کرده ام بیشتر شنونده باشم و نظرات و انتقادات را بشنوم به جای اینکه شبیه یک دین شناس باشم.

جنبش دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی با انتشار پیامی در کانال تلگرامی خود به لغو مجوز قانونی تجمع این تشکل از سوی مسئولان دانشگاه واکنش نشان داد.

در اطلاعیه بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی آمده است: با توجه به تصمیم محافظه کارانه و غیرشفاف هیئت نظارت دانشگاه، تجمع دانشجویی انقلابی علیه استکبار لغو شد.

در این اطلاعیه آمده است: «هیات نظارت دانشگاه قانون را به ابزاری برای مقابله با اقدامات انقلابی بسیج دانشجویی تبدیل کرده است، در حالی که جلسات «غیرقانونی» و «تخریبی» زیادی در محوطه دانشگاه برگزار شده است، اما تا به امروز مسئولان دانشگاه هیچ اقدامی برای رسیدگی به این تجمعات انجام نداده اند. بسیج دانشجویی از این پس در صورت برگزاری مجمع غیرقانونی در دانشگاه ساکت نخواهد ماند و تمامی اتفاقات ساختمان دانشگاه بر عهده مدیریت دانشگاه است».

  ادعاهای تکان دهنده دختر فراری از سرداب شیطان! / هنوز از سعید می ترسم

جنبش دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با صدور بیانیه ای به بیانیه هیئت مستشاری این دانشگاه درباره تحولات اخیر واکنش نشان داده است.

در این بیانیه آمده است: ما معتقدیم برخی از بندهای بیانیه اخیر هیئت مشاوران دانشگاه بسیار خوش بینانه و دور از واقعیت است که با ناآگاهی و رد چند نفر مواجه خواهد شد. 2 ماه است که عده ای بیش از خانواده صبور شریف با تسامح و شفقت مواجه شده اند و با قانون شکنی های پی در پی وجهه دانشگاه را خدشه دار کرده اند. منطقاً شکست قانون در مقابل این اقلیت قانون شکن نه تنها باعث دلجویی از دانشگاه می شود، بلکه امیدها را نیز از بین می برد که مسئولیت حفظ نظم و قانون در دانشگاه را به طور کامل بر عهده خود می گذارند.

در این بیانیه تاکید شد: بسیج دانشجویی ضمن ابراز تاسف عمیق و درک احساسات جریحه‌دار دانشجویان انقلابی دانشگاه پس از توهین‌ها، فحاشی‌ها و تهدیدهای مکرر، علی‌رغم اینکه دانشگاه همچنان نمی‌تواند به قانون عمل کند، همچنان خواستار است. برای خویشتن داری و عدم برخورد مستقیم با افراد مورد آزار و اذیت در صورت تکرار احتمالی، خلاف قانون و ناقض هنجارهای این اقلیت است. از سوی دیگر وی با توجه به نهایی شدن بحث های مدیریت دانشگاه و اساتید، قاطع ترین و خشن ترین اقدامات را از مدیریت دانشگاه انتظار دارد.

تعدادی از دانشجویان بسیجی به تصمیم عجیب مدیریت دانشگاه امیرکبیر مبنی بر عدم اجازه برگزاری ویژه برنامه های روز دانشجو اعتراض کردند.

بر اساس این گزارش، مدیریت دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تصمیمی غیرمنتظره در هفته منتهی به روز دانشجو هیچ مجوزی برای اجرای برنامه به سازمان ها از این دانشگاه صادر نکرد.

محمدهادی نصر نماینده بسیج دانشجویی کشور در مراسم روز دانشجو که در دانشگاه تهران با حضور رئیس جمهور برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت.

  بازی استقلال و پرسپولیس بدون تماشاگر

وی در این دیدار اظهار داشت که دشمن می خواهد انتقام 40 سال شکست خود را با تبدیل این سرزمین به ایران بگیرد. ما با صدای بلند اعلام می کنیم که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی خط قرمز ماست و در مقابل هر کسی که بخواهد به میراث شهدا لطمه بزند می ایستیم.

حوزه حرفه ای-دانشجویی

سازمان امور دانشجویان در خصوص بیماری گوارشی دانشجویان دانشگاه های صنعتی اصفهان، اراک و خوارزمی اطلاعیه ای صادر کرد.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در پی شیوع بیماری گوارشی در بین تعدادی از دانشجویان دانشگاه های صنعتی اصفهان، اراک و خوارزمی پردیس کرج، با عنایت به اهمیت سلامت دانشجویان، سازمان امور دانشجویان به عنوان حامی حقوق مادی و معنوی دانشجویان از ابتدای اپیدمی این بیماری اقداماتی را برای پایش و پیگیری مشکلات پیش آمده در این دانشگاه ها دنبال می کند و تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت.

در بخشی از این اطلاعیه آمده است: در رابطه با بروز بیماری های تنفسی و گوارشی در فصل پاییز، با اقدامات اولیه بعدی شامل بررسی های مختلف آب آشامیدنی و غذای دانش آموزان و همچنین نمونه برداری از افراد، که نتایج آن انجام می شود. در حال بررسی است و آزمایشات اولیه توسط پاتولوژیست های دانشگاه صنعتی اصفهان حاکی از منشا ویروسی این بیماری گوارشی است و منتظر نتیجه آزمایش های انجام شده در دانشگاه صنعتی اراک و خوارزمی هستیم. این سازمان با تشکیل کمیته ای متشکل از کارشناسان و متخصصان مرتبط ضمن بررسی جامع و بازدید از محل دانشگاه های مذکور، برنامه ریزی و اقدامات لازم را آغاز کرده است. به همین منظور شرایط در دانشگاه‌ها هم‌اکنون پایدار است و همکاران ما با هماهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی مربوطه بر تمامی فرآیندهای تهیه، پخت و توزیع غذا نظارت می‌کنند.

صندوق کمک‌های دانشجویی وزارت علوم در اطلاعیه‌ای با اشاره به اینکه بازپرداخت وام‌های خارج از نیمسال تحصیلی در چند ترم تحصیلی انجام می‌شود، اعلام کرد: بازپرداخت شهریه، وام‌های مورد نیاز و تحصیلی به دانشجویان در نیمسال تحصیلی تکمیلی مشروط است. تعداد ترم های مقرر پر نمی شود و محدودیت مبلغ امکان پذیر است همچنین اولویت برای دانشجویان ترم های عادی در اخذ وام قابل قبول است.

  قیمت پوشک 30 درصد افزایش یافت

همچنین در خصوص نحوه اعطای وام دانشجویی به دانشجویان و دانشجویان الکترونیکی (مجازی) آمده است: به دانشجویان و دوره های الکترونیکی (مجازی) پس از اطلاع از درخواست کتبی دانشگاه و موافقت صندوق در صورت وجود. اعتبار اضافی از اعتبار دانشگاه اعطا شده پس از مزیت متقاضیان واجد شرایط در اولویت بعدی وام تحصیلی دریافت خواهند کرد.

علی اصغر رجبی، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه فنی و حرفه ای دستورالعمل یارانه غذای دانشجویی مراکز تابعه این دانشگاه در سراسر کشور را اعلام کرد.

لازم به ذکر است این سیاست نامه به حواله های اعتباری غذای دانشجویی اشاره دارد و اساتید و مدیران مدارس دانشگاه موظفند نسبت به هزینه دقیق و صحیح اعتبار غذای دانشجویی اقدام کنند. به گونه ای که اصل اساسی ارائه خدمات مطلوب همراه با صرفه جویی و رعایت صرفه جویی و ثبات خزانه را مد نظر قرار دهد.

«زهرا. ج. یک دانشجوی دکتری مهندسی برق دانشگاه تهران روز شنبه (۲۱ آذر) از پله‌های طبقه دوم دانشکده مهندسی برق قدیمی واقع در امیرآباد شمالی می‌پرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این دانشجو با سرپیچی از درخواست استاد مبنی بر درج نام فردی در مقاله‌اش که ربطی به مقاله‌اش نداشته، خودکشی کرده است.

باید بگویم؛ در جریان این حادثه که در محیط دانشگاه رخ داد، دانشجویی با استاد خود بر سر نام هایی که در مقاله نوشته شده بود، بحث کرد. می گویند استاد اصرار دارد فردی که هیچ ارتباطی با مقاله ندارد ثبت نام کند. اما دانش آموز قبول نمی کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید