اعلام آمادگی وزارت ارشاد برای همکاری در انتقال پیکر مرحوم ابتههاج به ایران

568135 خبر ناگهانی

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، محمود شلاوی، دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی به نمایندگی از وزیر فرهنگ در تماس تلفنی با یلدا ابتهاج، دختر امیرهوشنگ ابتهاج، ضمن ابلاغ پیام تسلیت وی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فرهنگ و رهبری محمدمهدی اسماعیلی از آمادگی وزارتخانه برای هرگونه همکاری در جهت انتقال پیکر مرحوم هوشنگ ابتهاج (سایه) به ایران و تشییع این شاعر معاصر در وطن.

دستیار وزیر ارشاد در این خصوص گفت: یقیناً سایه یکی از برجستگی های شعر و ادب کشور ماست و اکنون که او را از دست داده ایم مایه تأسف و تأثر است.

شالوی همچنین گفت: از زمانی که آقای سایه در بیمارستان بستری شدند با توجه به تاکید وزیر محترم آموزش و پرورش همواره آخرین وضعیت سلامت ایشان را از طریق سرکار خانم یلدا ابتهاج جویا شدیم. امروز به محض دریافت خبر درگذشت وی، در گفت و گوی تلفنی با دختر ایشان زنده یاد، پیام تسلیت وزیر محترم را به خانواده محترم ایشان رساندیم و همکاری و حمایت وزارت فرهنگ و رهبری را به خانواده محترم ایشان اعلام کردیم. انتقال جسد سایه به ایران

یلدا ابتهاج نیز ساعتی پیش با انتشار پستی در صفحه شخصی خود در این زمینه نوشت: علاوه بر قدردانی از اهالی فرهنگ و هنر و ادب ایران و فارسی زبانان جهان که درگذشت این عزیز را تسلیت گفتند. پدرم شاعر بزرگ معاصر ادبیات ما درباره مراسم و محل دفن، تحقیق و ترتیب می دهیم. پس از اعلام نتیجه از طریق همین صفحه اینستاگرام به اطلاع هموطنان عزیز خواهم رساند.

لازم به ذکر است امیرهوشنگ ابتهاج (ح.آ سایه) که در تیرماه 1401 بر اثر نارسایی کلیه در بیمارستانی در شهر کلن آلمان بستری و مداوا شده بود، بامداد روز چهارشنبه 28 مرداد در سن 94 سالگی درگذشت. زنده یاد ابتهاج در سال 1306 در رشت به دنیا آمد و در 20 سالگی اولین کتاب خود را با نام «اولین ترانه ها» منتشر کرد. او غزل نویسی را در کنار سرودن شعر در قالب های سنتی دیگر تجربه کرد. همچنین در میان آثار این شاعر بزرگ می توان نمونه های موفق شعر نو را مشاهده کرد. تصنیف معروف «سپیده» که به «ایران سرای امید» معروف است، از سروده های ابتهاج است.

  استقلال دوباره می تواند قهرمان شود

دیدگاهتان را بنویسید