اعطای مشوق های مالی و غیرمالی برای دانشجویان فعال فرهنگی/ واحدهای محروم در تخصیص اعتبارات فرهنگی با مشکل مواجه هستند.

555022 خبر ناگهانی

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، حوزه فعالیت های فرهنگی و موضوعات مرتبط با سازمان ها و مراکز همواره یکی از بخش های مهم برنامه ریزی دانشگاه در طول سال بوده است که نه تنها دانشگاه بلکه سطوح مختلف جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. اهمیت این حوزه به حدی است که مقام معظم رهبری در چندین سخنرانی به آن اشاره کرده و از کار فرهنگی در دانشگاه به عنوان یک اصل یاد می کنند نه حاشیه در دانشگاه ها. بین 2000 تا 3000 فعال فرهنگی دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز وجود دارد. مریم زیبای نژاد، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، با اشاره به تعداد فعالان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد فارس و شیراز، گفت: در مراکز محاسبه می کنیم. و سازمان ها و بیش از یکصد مرکز در استان دارند. برای واحد شیراز گروهی از خیرین فرهنگی ایجاد کرده ایم که حدود 300 عضو دارد که اکثر آنها فعال فرهنگی هستند و اعضای انجمن ها، بسیج و تشکل ها را تشکیل می دهند. گفتگوی خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز را در زیر می خوانید.

آیا دانشگاه آزاد اسلامی شیراز رویدادهایی را جدا از برنامه های ملی و بین المللی برنامه ریزی و اجرا کرده است؟

اخیرا همایش بین المللی ایثار با همکاری بنیاد شهید برگزار شد. قبل از تاج، جشنواره قرآن و عترت و همچنین مسابقات قرآنی داشتیم که باز هم استان فارس مشارکت خوبی داشت. البته در حال حاضر آمار دقیقی از فعالیت ها در ذهنم نیست، اما به طور قطع می توان گفت که استان فارس در ورزش، جشنواره های قرآن و عترت و برنامه های ماه مبارک رمضان بیشترین آمار را داشته است که نشان می دهد هر دو فعالیت ها و فعالیت های آموزشی شاگرد خوبی داشتیم و تقریباً هر روز وبینار برگزار می شد، از جمله جهاد تبیین، گام دوم انقلاب و موضوعات و مناسبت های دیگر. مثلاً در دهه فجر امسال تقریباً هر شب وبینار داشتیم که تعداد شرکت کنندگان خوب بود و حدود 400 نفر در سمینار عفاف و حجاب که برگزار شد شرکت کردند یا شب شعر در استان یا شیراز داشتیم. خود شعبه مورد استقبال قرار گرفت. . شعرهای خوبی هم برای ما ارسال شد که نشان از سطح وسیع شرکت و استقبال از این برنامه ها دارد. هفته گذشته که هنوز وضعیت تاج سرخ نشده بود به مناسبت روز ولادت و ولادت حضرت فاطمه (س) جشن شخصی برگزار کردیم و مکان کاملا پر شد.

  اعلام مهلت ثبت نام انتخاب منتخب رزرو قرعه کشی خودرو

جذب فعالان فرهنگی و دانشجویی معمولا چگونه است؟

ما معمولا از طریق پیامک و فضای مجازی تماس می گیریم و پخش می کنیم. به عنوان مثال به همه دانشجویان جدیدالورود پیامک دادیم تا یک جشن دانشجویی جدید برگزار کنند و دو سالن ورزشی برای تعطیلات با حضور 2000 نفر آماده شد، هر دو سالن پر و فراتر از انتظار بود. ما از این فرصت استفاده کردیم و غرفه هایی راه اندازی کردیم و به طور جداگانه به دانشجویان، تشکل ها و مراکزی که تبلیغات می کردند و فرم هایی را در اختیار دانشجویان جدیدالورود قرار می دادند و از طریق آن ها تبدیل به بانک شدیم، بسیج می کنیم. ما اطلاعاتی از این دانش آموزان ارائه کردیم. علاوه بر این، بلافاصله پس از برگزاری جشن، چندین مرکز جدید تشکیل شد، بسیج و تشکل ها اقدام به جذب دانشجویان جدید کردند و بسیاری از دانشجویان جدیدالورود که با بسیاری از فعالیت ها و برنامه ها آشنایی نداشتند، جذب شدند. اصولاً همسان سازی توسط خود سازمان ها و مراکز از طریق گروه هایی که تشکیل می دهند صورت می گیرد. ضمناً گروه همكاران فرهنگي توسط خود معاون فرهنگي تشكيل مي شود كه معمولاً بلافاصله به تك تك دانش آموزان – علاقه مندان – در اين گروه مي پيوندند و از اين طريق پيام و اطلاعات ارسال مي كنيم. در حال حاضر حدود 300 عضو داریم و مدام در حال افزایش تعداد اعضا هستیم. دانشجویانی هستند که مستقیماً با ما در ارتباط هستند و بخشی از اطلاعات توسط آنها در گروه های خود ارائه می شود. ما این آگهی ها و اطلاعیه ها را از طریق مدیران گروه انجام می دهیم به این صورت که برای مدیران گروه آگهی می فرستیم که هر کدام به اساتید خود در گروه اعلام می کنند تا در گروه ها و کلاس ها این تذکرات از طریق اساتید، روسای و معاونین نیز داده شود. .. مدارس را می توان به روش های مختلف ساخت. آنها جدا از تبلیغات روابط عمومی هستند که از طریق صفحه اینستاگرام و همچنین صفحات و کانال های دیگر اطلاع رسانی می شوند.

  پرسپولیس هم باید در فوتبال پایه جا بیفتد

دانش آموزانی که علاقه مند به فعالیت های فرهنگی هستند از مزایای بسیاری برخوردارند

چه مشوق هایی برای دانشجویان و فعالان فرهنگی در نظر گرفته شده است؟

برای این دانشجویان تخفیف شهریه در نظر گرفته شده است. در برنامه های مختلف معمولا به فعالان فرهنگی دانشجویی گواهی اعطا می شود، در مراسم های مختلف به فعالیت های بیشتر تشویق می شود و به فعالان برتر کارت هدیه اهدا می شود. به عنوان مثال، دانش آموزان برای ما پادکست تولید می کنند، هدیه یا هزینه دریافت می کنند. در کل سعی می کنیم با در نظر گرفتن نکات مختلف این دانش آموزان را به کار در موقعیت های مختلف تشویق کنیم. قبل از کرونا برنامه ویژه ای داشتیم که عموم فعالان فرهنگی از آن استقبال کردند و نفرات برترشان مورد تشویق دانش آموزان قرار گرفتند و هدایای نقدی دریافت کردند. در حال حاضر به دلیل شرایط تاج به این فعالان نسبت داده می شود. به عنوان مثال در جشن میلاد حضرت زهرا (س) که به صورت حضوری برگزار شد از فعالان فرهنگی به ویژه فعالان تجلیل و جوایزی به عمل آمد. در مجموع تلاش می کنیم در مراسم های مختلف به ویژه روز دانشجوی جدید از فعالان فرهنگی تقدیر کنیم تا با رعایت این موارد سایر دانشجویان و دانشجویان جدیدالورود تشویق به فعالیت در این حوزه ها شوند.

آیا آموزش، استعدادیابی یا مشاوره ویژه ای برای فعالان فرهنگی و دانشجویی وجود دارد یا صرفاً بر اساس علایق شخصی دانش آموزان در فعالیت هایی فعالیت می کنند؟

معمولا سمینارهای مهارتی برای دانشجویان برگزار می شود. به عنوان مثال برای مسابقات کرسی آزاد اندیشی تا کنون چندین وبینار قبل از مسابقه برگزار کرده ایم و در این خصوص جلسات توجیهی برگزار کرده ایم. تاکنون سمینارهایی در زمینه فضای مجازی برگزار کرده ایم و سمینارهایی در زمینه مهارت در سایر حوزه ها برگزار کرده ایم. برخی از این سمینارها توسط خود مراکز و سازمان ها برنامه ریزی شده و پس از بحث و بررسی و تصویب شورای فرهنگی برگزار می شود و برخی دیگر توسط خود دانشگاه برنامه ریزی و اجرا می شود. حتی برخی مراسم توسط دانشجویان، کانون ها و تشکل ها برگزار می شود و از ظرفیت آنها برای اجرای برنامه ها و افزایش عزت نفس دانش آموزان استفاده می کنیم.

  اسماعیلیان از العربی جدا شده اند

بودجه و امکانات فرهنگی استان و واحدها به سازمان ها و مراکز بر چه اساس و اولویتی توزیع می شود؟

بر اساس بخشنامه جدید بودجه تشکل ها در هیات نظارت مطرح و تصویب می شود و این موضوع در شورای فرهنگی حذف می شود اما برای کانون ها معمولا 4-3 روز قبل از تشکیل جلسه فرهنگیان کانون ها و بسیج را اعلام می کنیم. شورایی که دارای معاونت اداری و مالی نیز می باشد. البته واحد شیراز دارای یک گروه سه نفره متشکل از معاونت فرهنگی، معاون وزیر دارایی و رئیس نهاد مقام معظم رهبری است. در اجرای طرح ها اولویت بندی یا تفاوت خاصی وجود ندارد، اما بسیج دانشجویی معمولا بخشی از بودجه خود را از سازمان بسیج دانشجویی و سپاه پاسداران دریافت می کند و بخشی دیگر را از دانشگاه دریافت می کند، اما بودجه مراکز به طور کامل توسط معاونت فرهنگی تامین می شود. .

بودجه فعالیت های فرهنگی چگونه تعیین و تامین می شود؟

یک درصد از درآمد هر واحد دانشگاهی به بحث فرهنگی اختصاص می یابد. پیش از این تخصیص منابع توسط سازمان مرکزی دانشگاه آزاد انجام می شد که اکنون به واحدها واگذار شده است. اما با توجه به زیان دهی و یا مشکلات مالی برخی واحدهای دانشگاهی ممکن است این تقسیم بودجه کمتر از یک درصد درآمد دانشگاه اتفاق بیفتد. بودجه دانشگاه و بحث های فرهنگی نیز معمولا در پایان شهریور هر سال برگزار می شود.

خبرنگار: علی طاهری زاده

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید