اعدام برکت ندارد

گفت صفرای

یک روزنامه نگار

حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی نماینده مجلس در خصوص اعدام محسن شکاری گفت: به نظر ما این حکم مساعد برای تأثیر مجازات در جامعه است و امیدواریم در موارد آتی با رعایت قوانین، آنها سرعت را نیز در نظر می گیرند، زیرا جامعه تشنه مقابله با شورشیان است.

هرچند نمی دانیم نماینده فوق با چه معیار و معیاری عطش جامعه را برای اجرای حکم اعدام می سنجد و از این رو آن را مبارک می داند، اما این سوال پیش می آید که حکم اعدام چقدر موثر است؟ قرار گرفتن در این شرایط؟

یکی از شروط تأثیر مجازات برای ایجاد اثر بازدارنده و کاهش پیامدهای منفی جرم در جامعه، همدلی بخش بزرگی از جامعه برای جرم انگاری یک پدیده معین و مجرم شناخته شدن متهم است.

و این در حالی است که بسیاری از خانواده های بازداشت شدگان اخیر به دلیل استفاده اجباری از وکیل و نداشتن حق انتخاب وکیل، حتی از روند دفاع در دادگاه راضی نیستند.

نتیجه اجتناب ناپذیر و قطعی حکم اعدام، سلب جان انسان است و این امری غیر قابل برگشت است، یعنی در صورت اشتباه، هیچ گونه جبرانی وجود نخواهد داشت و به همین دلیل، قاضی به همان اندازه به تعویق می اندازد. حتی المقدور از جمله نهایی جلوگیری می کند و از تسریع در اجرا اجتناب می کند. راه حل قاطعانه اجتناب می کند. بنابراین توصیه این نماینده برای تسریع در صدور و اجرای حکم را باید با رعایت کدام یک از مبانی عفت اسلامی و مصالح جامعه مورد بررسی قرار داد؟ حکم اعدام برای جوانان که اجرای هر یک موجب همدردی و شناخت بسیاری از خانواده هایی خواهد شد که خود نوجوانان و فرزندان خردسالی ناراضی دارند و از آینده خود می ترسند.

  این مرد با سلفی میلیونر شد!

یکی از دوستان روانشناس گفت: یک فرد مسن در شرایط عادی این توانایی را دارد که فقط یک خبر مرگ را از دوستان و آشنایان و یا از کسانی که با آنها احساس صمیمیت و همدردی می کند بشنوند.

اگر بخواهیم جایگاه خود را با این شاخص بسنجیم، نمی دانم در چه جایگاهی هستیم.

آیا نمایندگان ما آنقدر از واقعیت جامعه دور هستند که نمی دانند و نمی بینند که در این وضعیت وخیم اقتصادی که تورم روزانه سفره معیشتی را نازک می کند، عموم مردم تنها تشنه دیدن و شنیدن این گونه اخبار نیستند. ، اما و از آنها فرار می کند.

این روزها هر کلمه و عبارتی حاوی مرگ، کشتن و کشته شدن که از در و دیوار می بارد، مستقیماً متوجه وجدان جمعی و حس همدلی و شفقت ماست.

هر روز که می گذرد دایره تساهل بین ما هم تنگ می شود، در این شرایط این دوز تندی در گفتار غیرقابل قبول است.

امروز آتش زیرزمینی که به دلیل عدم مدیریت و رسیدگی به عوامل مرگ مهسا امینی شعله ور شد، در حال گسترش در همه جوامع است.

در این شرایط که تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان اجتماعی نسبت به برخوردهای خشن و اعمال مجازات‌های سنگین برای معترضان هشدار می‌دهند، این رویکرد جز گسترش یأس و ناامیدی که شعله خشم را بیش از پیش می‌سوزاند، نتیجه‌ای ندارد.

اعدام، آب جوشاندن بر آتش انتقام است که نه تنها التیام نمی بخشد، بلکه تاول چرکین آن سال ها جامعه را آزار می دهد.

اعدام ها و مجازات هایی که منجر به از دست دادن جان انسان ها شد قابل تحسین نیست.

  196 هزار تن تخفیف در قیمت سکه

اعدام برکت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید