اعتصاب 50 روزه دانشجویان دانشگاه های جنوب آسیا به دلیل افزایش شهریه/ اخراج 2 دانشجو

574123 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، 2 دانشجوی یکی از دانشگاه های منطقه ای در دهلی نو اخراج و سه نفر دیگر از تحصیل محروم شدند. دانشگاه جنوب آسیا (SAU) تقریباً 50 روز است که درگیر ناآرامی است. دانشجویان این دانشگاه می خواهند کمک هزینه ها، بورسیه ها را افزایش دهند و زمان بیشتری را برای تکمیل دکترا برای کسانی که در دوران کرونا تحصیل کرده اند فراهم کنند.

این دانشگاه توسط هشت کشور عضو انجمن همکاری های منطقه ای جنوب آسیا (SAARC) در سال 2010 تاسیس و اداره می شود. این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکترا در رشته های مختلف ارائه می دهد و مدارک آن توسط 8 کشور سارک به رسمیت شناخته شده است.

این دانشجویان اکنون در تلاش هستند تا مطالبات خود را به خارج از مرزهای هند برسانند. در همین راستا به صورت کتبی از اتحادیه های دانشجویی جنوب آسیا درخواست کردند تا در تاریخ 11 آذرماه تجمع کنند.

دعوت دیگری در 30 نوامبر توسط گروهی که خود را “شورای عمومی دانشجویان” می نامند اعلام شد. به غیر از هند، دانشجویان سایر کشورهای عضو SAARC از جمله افغانستان، بنگلادش، بوتان، مالدیو، نپال، پاکستان و سریلانکا در دانشگاه SAU جنوب آسیا تحصیل می کنند. اعتراضات در آن دانشگاه ماه گذشته پس از فراخوان پلیس و اخراج دو دانشجو تشدید شد.

دانشجویان معترضند که کمک هزینه ها با رشد تورم همخوانی ندارد

یکی از مشکلاتی که این دانشجویان با آن مواجه هستند افزایش هزینه های زندگی است. دانشجویان معترضند که کمک هزینه ها با رشد تورم همخوانی ندارد. به همین دلیل، دانشجویان غیر هندی در پرداخت هزینه های زندگی خود مشکل دارند.

  مردم لبنان و اسرائیل باید صمیمانه از افراطیون ما قدردانی کنند

امل شیلا سورش، دانشجوی هندی این دانشگاه می‌گوید: زمانی که این مؤسسه تأسیس شد، هدفشان این بود که هیچ دانشجویی به دلیل بی پولی تحت هیچ شرایطی از تحصیل محروم نشود. متاسفانه ادامه زندگی در شرایط کنونی برای دانشجویان سخت شده است.

دانشجویان شاکی هستند که از زمان شیوع ویروس کرونا، معیارهای تعیین بورسیه تغییر کرده و تعداد افراد واجد شرایط دریافت کمک های مالی کاهش یافته است. علاوه بر این، میزان کمک هزینه کاهش یافته است.

یکی از دانشجویان که نخواست نامش فاش شود به رسانه ها گفت که مدیریت دانشگاه علاقه ای به شنیدن مطالبات دانشجویان ندارد. نه تنها یارانه ها کاهش می یابد، بلکه تعداد آنها نیز کاهش می یابد.

پیش از این 5 بورسیه برای دانشجویان هندی و 5 بورسیه دیگر برای دانشجویان خارجی وجود داشت. حالا از هر گروه یک سهمیه کم می شود.

اومش جوشی دانشجوی جامعه شناسی است که در جریان اعتراضات اخراج شد. این دانشجو می گوید زمانی از 30 دانشجوی کلاس های این دانشگاه 21 نفر بورسیه بودند.

به همین دلیل دانشجویان می خواهند بورس تحصیلی خود را افزایش دهند تا بتوانند به تحقیق و تحصیل خود ادامه دهند. دانشجویان خواستار افزایش کمک هزینه تحصیلات تکمیلی از پنج هزار روپیه (61 دلار آمریکا) به هفت هزار روپیه (86 دلار آمریکا) شدند.

یکی دیگر از مطالبات معترضان، در نظر گرفتن فرصت بیشتر برای دانشجویان دکتری است که در دوران کرونا نتوانستند پایان نامه خود را به پایان برسانند. علاوه بر این، دانشجویان دکترای خارجی برای تسریع تحقیقات خود درخواست کمک هزینه کرده اند.

دانشجویان پس از ارائه «مانیفست مطالبات» خود در روز ۲۲ مهرماه مقابل مدیریت دانشگاه تجمع کردند. اول نوامبر بود که بیرون اتاق رئیس دانشگاه نشستند. اعتراضات دانشجویی به دخالت پلیس انجامید. این تحصن منجر به اخراج 2 دانشجو و تعلیق سه نفر دیگر (2 نفر به مدت یک سال و یک دانشجوی بنگلادشی برای یک ترم) شد.

  تصمیم جدید آزمون کارورزی پزشکی سال آینده اعلام شد

دانشجویان این اقدامات تنبیهی را خودسرانه توصیف کردند. اما مدیریت دانشگاه معتقد است که تماس با پلیس برای حفظ آرامش در محوطه دانشگاه انجام شده است. سپس با بیانیه ای بیرون آمدند و اعلام کردند که دانش آموزان قوانین را رعایت نکرده اند. به همین دلیل باید برای مقابله با بی انضباطی تدابیری اتخاذ می شد.

به گفته این دانشگاه، دانشجویان معترض به زور وارد دفتر یکی از کارمندان دانشگاه شدند. این شاگردان منشی را قفل کردند و اجازه خروج او را ندادند.

دخالت پلیس در امور دانشگاه و اخراج دانشجویان خشم بیشتر معترضان را برانگیخت. اعتصاب غذای 24 ساعته 80 دانشجو در 16 آبان پاسخ دانشجویان به این اتفاقات بود. برخی معتقدند زمانی که یکی از اعتصاب کنندگان دچار ایست قلبی شد، تنش ها بالا گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید