اعتراض دانشگاه ها به طرح «ارتقای 10 دانشگاه و پژوهشکده به سطح بین المللی» / امکان بازنگری یا لغو این طرح وجود دارد.

550785 خبر ناگهانی

علم فراتر از مرزهای جغرافیایی و سیاسی است. زیرا علم به دنبال گسترش آگاهی و خدمت به بشریت است. بنابراین محدودیت مراکز تحقیقاتی و عدم وجود پیوندهای بین المللی با حقیقت علم مغایرت دارد و کشورها باید برای افزایش پیوندهای خارجی مراکز تحقیقاتی خود مانند دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی برنامه ریزی های گسترده ای داشته باشند.

از آنجایی که حرکت مراکز تحقیقاتی یک کشور به سمت بین المللی شدن و دستیابی به جایگاه در بین دانشگاه های جهان نیازمند برنامه ریزی درون دانشگاهی و حمایت قانونی است، هماهنگی نهادهای مختلف کشور برای برقراری روابط بین الملل ضروری خواهد بود.

یکی دیگر از مزایای بین المللی کردن مراکز تحقیقاتی کمک به دور زدن محدودیت های سیاسی بین المللی است. به عنوان مثال کشوری مانند ایران که بارها مورد تحریم قرار گرفته است، می تواند از مزایای ارتباطات بین دانشگاهی بهره مند شود. زیرا طبق قوانین بین المللی تحریم کشورها در زمینه علم و پزشکی مجاز نیست. به همین دلیل یکی از راه های دور زدن تحریم ها استفاده از نهادهای علمی است.

طرح ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشکده به سطح بین المللی در همین راستا از سوی معاون اول رئیس جمهور وقت در اردیبهشت 96 مطرح شد که این طرح که پنج سال است در وزارت علوم اجرا می شود با چالش هایی مواجه است. به زودی عزیزلا حبیبی، رئیس دانشگاه هرزمی وی گفت: دانشگاه ها منتظر هستند تا وزارتخانه تکلیف این پروژه را مشخص کند.

ایسکانیوز پیش از این در گزارشی از مسکوت ماندن این طرح و انتقادات وارده به آن، طرح وزارت علوم با بودجه 400 میلیارد تومانی را بررسی کرد و سپس وزیر علوم جزئیات این طرح را پیگیری کرد. محمدعلی زلفی گل وزیر علوم در گفت و گو با ایسکانیوز وی درباره برنامه این وزارتخانه برای ادامه طرح ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشکده به سطح بین المللی توضیح داد: وزارت علوم جدید نگاه متفاوتی به بین المللی شدن دارد.

  تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و شرکت ارتباطات سیار ایران منعقد شد

وی همچنین تصریح کرد که برخی از دانشگاه ها اعتراض کرده اند که این 5 دانشگاه بر چه اساسی انتخاب شده اند. و این شیوه انتخاب نیاز به بازنگری دارد.

بلاتکلیفی در بودجه 400 میلیاردی وزارت علوم برای طرح ارتقای دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در سطح بین المللی

یکی دیگر از انتقادات به طرح ارتقای دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی در سطح بین المللی، نامشخص بودن جزئیات بودجه اختصاص یافته به این طرح است. در قانون بودجه سال 96 تا 98 مقرر شد 400 میلیارد تن فولاد برای این پروژه اختصاص یابد. وزارت علوم همچنین خواستار تخصیص یک درصد اعتبار برای هزینه ها و 3 تا 5 درصد از درآمدهای اختصاصی مراکز حمایتی طرح های منتخب شد.

اگرچه وزارت علوم افرادی را به عنوان اعضای کمیته مدیریت و نظارت پروژه و دانشگاه ها برای انتصاب افراد به عنوان مدیر پروژه معرفی کرده است. با این حال هنوز مشخص نیست بودجه این پروژه چگونه هزینه می شود. به همین دلیل کارکنان این وزارتخانه باید به این سوال پاسخ دهند که بودجه پیش بینی شده برای طرح نوسازی بین المللی چگونه هزینه می شود؟

به گزارش ایسکانیوز، طرح ارتقای پنج دانشگاه و پنج پژوهشکده به سطح بین المللی که در اردیبهشت 96 توسط معاون اول رئیس جمهور وقت مطرح شده بود، در دستور کار وزارت علوم قرار گرفت. یک سال پس از تهیه (یعنی در سال 1376) بیش از 90 جلسه کارگروه و 30 جلسه کمیته مدیریت و نظارت پروژه را به نمایندگی از خود ثبت کرد. اما دستاوردهای این طرح به تدریج رو به کاهش است و در سال های اخیر هیچ گزارش رسمی از سوی وزارتخانه برای جلسات و بررسی شاخص ها ارائه نشده است.

  چرا استقلالی ها نمی توانند از ژست استفاده کنند؟ -

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید