اعتراضات سراسری به پایتخت رسید/ نوشتن شعار روی پل ها

به گزارش مستقل آنلاین، روزنامه گاردین نوشت:

مقامات چینی به شدت اخبار اعتراضات عجیب و غریب روز پنجشنبه در پکن را سانسور می کنند، جایی که بنرهای بزرگ خواستار تحریم و برکناری شی در یک روگذر، درست چند روز قبل از مهم ترین رویداد سیاسی چین در پنج سال گذشته، پخش شد. آنها جین پینگ بودند.

عکس‌ها و فیلم‌هایی از تظاهرات بعدازظهر پنج‌شنبه بر روی پل سیتونگ در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و همچنین نشان می‌دهد که دود از پل بر فراز یک گذرگاه اصلی در منطقه هایدیان پایتخت بلند می‌شود.

شعارهای معترضان عبارت بود از: «ما غذا می خواهیم، ​​نه آزمایش PCR. ما آزادی می خواهیم نه قفل. ما احترام می خواهیم نه دروغ. ما اصلاحات می خواهیم نه انقلاب فرهنگی. ما رای می خواهیم نه رهبر. ما می‌خواهیم شهروند باشیم، نه برده،» یکی از بنرها خواستار تحریم مدارس، اعتصابات و برکناری شی جین پینگ بود.

این عکس ها به سرعت در شبکه های اجتماعی غربی منتشر شد، اما به سرعت از پلتفرم های اینترنتی چین حذف شدند. به گزارش آسوشیتدپرس، پست های حاوی کلمات “Beijing”، “Paul” یا “Haydian” به شدت سانسور شدند و حتی آهنگی که نام پل را به اشتراک گذاشته بود از سرویس های پخش حذف شد.

در توییتر، برخی از کاربران گفتند که اکانت‌هایشان در یکی دیگر از پلتفرم‌های بزرگ چینی، وی چت، پس از به اشتراک گذاشتن عکس‌های اعتراض به طور موقت غیرفعال شده است.

اما چنین اعتراض نادری در زمان افزایش حساسیت سیاسی توجه را به خود جلب کرد. تا صبح جمعه، هشتگ Weibo “من آن را دیدم” که در آن مردم بدون ذکر این حادثه به آن اشاره کردند، بیش از 180000 بار قبل از حذف آن مشاهده شد و حساب های برخی از پوسترها به دلیل نقض قوانین و مقررات Weibo به حالت تعلیق درآمد. .

  آشنایی با بانوان فرهیخته مهدیه الهی کومشایی، پژوهشگر ادبیات عرفانی

فانگ جوزی، نویسنده علمی چینی مستقر در ایالات متحده، گفت که همان شعارهای نمایش داده شده بر روی پل چند روز قبل توسط مردی که گمان می رود یک معترض است، در حساب ResearchGate او پست شده بود. فانگ گفت که این پست‌ها از آن زمان حذف شده و گمان می‌رود که پس از دستگیری او توسط پلیس منتشر شده است. او گفت: “خوب است که خود را شناسایی کنید، حداقل از جهان محو نمی شود.”

چنین اعتراض علنی و آشکاری به ویژه علیه شی جین پینگ در بهترین زمان قابل توجه خواهد بود، اما تنها چند روز پس از کنگره حزب کمونیست حاکم صورت گرفت. هزاران نماینده سیاسی برای یک هفته نشست‌های پشت درهای بسته و گفتگوهای سیاسی بسیار هماهنگ شده به پکن هجوم آورده‌اند که انتظار می‌رود شی جین پینگ به دوره سوم ریاست‌جمهوری دیگر ارتقا یابد و جایگاه او به عنوان رهبر اقتدارگرای چین تثبیت شود.

به نظر می رسد که اعتراض واقعی بعد از ظهر پنجشنبه به سرعت سرکوب شد. مدت کوتاهی پس از اینکه عکس ها در فضای مجازی ظاهر شدند، هیچ بنری از جاده وجود نداشت. به گفته خبرنگاران حاضر در محل، دود سیاهی در وسط پل در حال سوختن دیده می شود و به گفته خبرنگاران حاضر در محل، حضور پررنگ پلیس در این حادثه دیده می شود.

پلیس وارد مغازه ها شد و عابران پیاده را برای بازجویی متوقف کرد. خبرنگاران آسوشیتدپرس سه بار مورد بازجویی قرار گرفتند و از آنها خواسته شد هویت خود را فاش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید