اعتراضات خیابانی وارد چین شده و به خیابان‌های روسیه خواهد رسید

احمد بخشایش اردستانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اعتراضات مردمی و وضعیت کنونی کشور گفت: «اما اعتراضات وارد چین شده و به خیابان‌های این کشور خواهد رسید. روسیه در آینده و شدت اعتراضات ایران کاهش یافت. اما با وجود این کاهش، مردم همچنان مخالفت های جدی دارند. زیرا برخی از معترضان امروز از طریق جمهوری اسلامی بوده اند و به همین دلیل معنایش این است که مقامات رسمی را قبول ندارند و فکر می کنند که مسئولین مشکل دارند.

وی می گوید: اگرچه این روزها بحث حجاب داغ است، اما اگر سیاست جمهوری اسلامی به گونه ای پیش برود که فضای اقتصادی را ترمیم کند، در نتیجه تلاقی معیشت و ازدواج باز می شود و معتقدم این اتفاق خواهد افتاد. وضعیتی که در آن موقعیت مردم تغییر خواهد کرد. اکثریت مردم وقتی طرفدار نظام شدند به اعتراضات گروه هایی که به بهانه های مختلف از جمله حجاب به خیابان می آیند واکنش منفی نشان دادند. اما اکنون که اکثر مردم در تنگنای مالی قرار دارند، بدشان نمی آید که عده ای به حجاب اجباری در خیابان اعتراض کنند. زیرا فکر می کنند به این ترتیب خواسته آنها که چیزی جز بهبود اقتصادی نیست برآورده می شود. در واقع مبنای بحث های اقتصادی همین است، اما شعارها بسیار متنوع است.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف نظام در قبال کسانی که «از جمهوری اسلامی گذر کرده اند» چیست، گفت: در گام اول که گام بسیار مهمی است، دولت باید مانند فرانسه اعتراضات را بشناسد. در این صورت عده ای می آیند، از وزارت کشور مجوز می گیرند، جمع می شوند و فلان جا شعار می دهند و کاخ الیزه کاری به آنها ندارد. اما در ایران معترضان را فقط در کلام جدی می گیرند و در عمل هیچ معترضی نتوانسته از حکومت مجوز بگیرد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

نماینده مجلس ادار ادامه داد: این بی توجهی به این واقعیت است که اگر نظام از صدا و سیما و گروه های متعدد استفاده کند و فضایی را فراهم کند که صدای همه شنیده شود، مردم به بی بی سی و ایران اینترنشنال نمی روند. به خصوص اگر انتخاباتی با فضای باز و با حضور همه سلایق داشته باشیم، می توان به کاهش مشکلات و در نتیجه رضایت عمومی امیدوار بود. البته هیچ گامی مهمتر از این مرحله نیست که به دستگاه تصمیم گیری اجازه دهد نمایندگانی را که به فرموده امام (ره) در راس امور هستند تعیین کند. در واقع هیچ جامعه ای با نمایندگانی که حقوقدان هستند رشد نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: راه دیگر این است که مانند «میخائیل گوریاچف» که همزمان اهداف سیاسی و اقتصادی داشت، نباشیم. یعنی اصلاحات سیاسی را کنار بگذاریم و فقط به اصلاحات اقتصادی برویم. یعنی خیلی از دانش آموزان سر کلاس به من می گویند که مشکل اصلی شان حجاب نیست، معیشت است.

بخشایش اردستانی خاطرنشان کرد: صدا و سیما و روند انتخابات رویه غلطی دارد که به زعم مردم سیاست صدا و سیما و شیوه انتخابات را دولت تعیین می کند و از این رو مردم با صاحبان قدرت زاویه پیدا می کنند. اگر بخواهیم تعصبات را کنار بگذاریم و واقعیت را ببینیم، نظام باید تا حدودی آزادی اجتماعی را برای بقا افزایش دهد و البته ساختار را برای بازکردن گره های اقتصادی آماده کند، قطعا می تواند در جلب اعتماد مردم موفق باشد.

بخشایش می گوید: با ادامه سیاست های یک جانبه، رویه غلط صدا و سیما، محدودیت دانشگاه ها و دانشجویان، ترویج تبعیض، بی توجهی به مشکلات مالی و… نظام با چالش بسیار بسیار سختی مواجه خواهد شد. .

  چرا احسان اصولی بازیکن جهانی فدراسیون فوتبال شد؟

بلند شد

مشکل اینجاست که برخی از افراد نظام فکر می کنند که اگر مثلاً حجاب کمی کوتاه است به هر حال باید نظام کوتاه باشد و این خیلی بد است! تا زمانی که این گروه در مدیریت و تصمیم گیری دولتی دست بالا را داشته باشند، مشکلات همچنان مشکل خواهند بود./رویداد 24

دیدگاهتان را بنویسید