اعتراضات ایران بر مذاکرات تاثیر می گذارد

به گزارش ایسنا، به نقل از آی 24، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در نشست امنیتی منامه با بیان اینکه کشورش به دنبال برقراری روابط قوی با همه کشورها است، گفت: دولت جدید عراق از تهران تبعیت نمی کند و این ادعاها ناعادلانه است.

وی در بخشی از بیانیه خود تاکید کرد که تلاش‌های بغداد برای میزبانی از مذاکرات ایران و عربستان ادامه دارد و هر دو طرف مایل به ادامه این مذاکرات هستند.

فواد حسین همچنین گفت: اعتراضات در ایران ابعاد منطقه‌ای نیز دارد و می‌تواند بر سیاست‌های ایران و پیشرفت مذاکرات با ریاض تأثیر بگذارد.

پیشتر عبدالرحمن الجماح نماینده دائم عربستان سعودی در اتحادیه عرب در حاشیه نشست اتحادیه عرب در الجزایر در گفت و گو با شبکه الشرق گفته بود که ایران همسایه ما است و عربستان همیشه به سمت آن کشور دراز است. برای دستیابی به توافق با ایران. توافقی برای توقف اقدامات بی ثبات کننده ایران در کشورهای عربی.

پیش از این، محمد شیعه السودانی، نخست وزیر جدید عراق، در اولین کنفرانس مطبوعاتی خود گفته بود که امیدوار است در دوران نخست وزیری خود، میزبانی مذاکرات ایران و عربستان در بغداد را ادامه دهد.

وی تاکید کرد که پیام هایی در رابطه با ادامه تلاش های بغداد برای تسهیل گفتگو بین ریاض و تهران دریافت کرده است.

سودانی بدون اشاره به جزئیات گفت: از ما خواسته شده که به این تلاش ها ادامه دهیم.

همچنین عبداللطیف راشد – رئیس جمهور جدید عراق در گفت و گو با شبکه الجزیره قطر گفت که کشورش به میانجی گری بین عربستان و ایران ادامه می دهد و دیدارها ادامه دارد اما نتایج در دست دو کشور است. .

  قیمت محصولات ایران خودرو برای خرداد ماه

همچنین علی اکبر ولایتی – مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل در گفتگو با شبکه المیادین در خصوص رابطه ایران و عربستان با تاکید بر اینکه ما با عربستان همسایه هستیم و باید با یکدیگر همزیستی کنیم، گفت: ما با عربستان سعودی همسایه هستیم. بنابراین باید سفارت های دو کشور فعال شوند تا مشکل بهتر حل شود.

ولایتی افزود: ما نیز از کشور دوست و برادر خود عراق حمایت می کنیم و امیدواریم نقش تاریخی این کشور احیا شود.

بر اساس این گزارش، ایران و عربستان تاکنون پنج دور در بغداد مذاکره کرده اند که قرار است دور ششم آن نیز برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید