اطلاع از وقوع سکته قلبی با معاینه صحیح و به موقع چشم

573472 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، به گفته کارشناسان سازمان جهانی بهداشت، تشخیص زودهنگام بیماری های قلبی که اغلب منجر به سکته قلبی می شود، زمان کافی و کافی را برای درمان بیماران فراهم می کند و بنابراین می تواند نقش مهمی ایفا کند. در نجات جان آنها نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

محققان قبلا دریافته اند که یک آزمایش ساده چشم با استفاده از “هوش مصنوعی” و استفاده از تکنیک “یادگیری خودکار” می تواند راهی راحت و سریع برای تشخیص بیماری قلبی باشد.

تحقیقات قبلی در این زمینه نشان داده است که چگونه شبکه سیاهرگ ها و شریان های شبکیه می تواند علائم اولیه بیماری قلبی را آشکار کند.

مطالعه فوق به چگونگی پیش بینی بیماری قلبی با بررسی عرض رگ های خونی شبکیه اختصاص داشت. با این حال، مشخص نیست که آیا این یافته ها باید به طور یکسان برای مردان و زنان اعمال شود یا خیر.

محققان دانشگاه سنت جورج در لندن از یک مدل تحقیقاتی مبتنی بر هوش مصنوعی برای بررسی داده های پایگاه داده بیماران بریتانیایی و اروپایی برای پیش بینی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در آینده استفاده کردند.

پیش بینی خطر بیماری های قلبی عروقی

این مطالعه از یک الگوریتم کاملاً خودکار مجهز به هوش مصنوعی به نام «کوارتز» (یا تجزیه و تحلیل کمی توپولوژی و اندازه عروق شبکیه) برای پیش‌بینی سلامت قلبی عروقی یا مرگ ناشی از بیماری قلبی استفاده کرد که در تصویربرداری از شبکیه استفاده می‌شود. استفاده شده

الگوریتم یا خواندن خودکار تصویر شبکه ای که در این تکنیک استفاده می شود، داده های ذخیره شده در مورد وضعیت شریان ها و سیاهرگ های چشم 88000 شهروند بریتانیایی 40 تا 69 ساله را از نظر عرض و مساحت سطح و همچنین میزان انحنا یا انحنای آن تجزیه و تحلیل می کند. برای ارائه پایه ای برای توسعه مدلی برای پیش بینی سکته مغزی و حملات قلبی یا مرگ ناشی از بیماری های گردش خون.

  لیلا اوتادی لباس حوله ای پوشیده + عکس

آنها سپس این مدل را بر روی تصاویر شبکیه چشم 7411 فرد 48 تا 92 ساله که قبلا توسط مرکز اروپایی تحقیقات سرطان آینده آزمایش شده بودند، اعمال کردند.

وضعیت سلامتی همه شرکت کنندگان در این مطالعه به طور متوسط ​​بین 7 تا 9 سال مورد بررسی دقیق و پیگیری قرار گرفت.

در این مدت، 327 مرگ ناشی از بیماری های گردش خون در میان 64144 شرکت کننده که داده های آنها در پایگاه داده بریتانیا ثبت شده بود، وجود داشت.

در عین حال، 201 مورد مرگ ناشی از بیماری های گردش خون در بین 5862 نفر گزارش شده است که اطلاعات آنها در پایگاه اروپایی مرکز “Epic-Norfolk” ثبت شده است.

پیش بینی کننده ها که معمولا بر اساس سن، سابقه سیگار کشیدن، سابقه پزشکی و بیماری عروقی شبکیه طبقه بندی می شوند، بین نیم تا دو سوم مرگ و میر ناشی از بیماری های گردش خون را در افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند، تشکیل می دهند.

نتایج حاصل از خواندن خودکار تصاویر شبکیه چشم با استفاده از الگوریتم Quaters مجهز به هوش مصنوعی در چارچوب تکنیک Framingham Risk که از معیارهای جنسیتی برای پیش‌بینی خطر بیماری قلبی و سپس بر اساس سلامت استفاده می‌کند. داده های وضعیت با یکدیگر مقایسه شدند.

این مطالعه نشان داد که کوارتز قادر است سکته مغزی را در بین مردان در پایگاه داده بریتانیا و زنان در پایگاه داده اروپایی را به ترتیب حدود 5 و 8 درصد، بیشتر از تکنیک خطر فرامینگام، پیش بینی کند.

با این حال، کارآزمایی‌های Framingham Risk Framework حملات قلبی بیشتری را در میان افرادی که در معرض خطر بالاتری بودند، نشان داد.

  زمان انتشار واکسن omicron اعلام شد

در مردان، پهنای رگ ها و رگ ها، پیچ خوردگی و تنوع عرض رگ ها به عنوان عوامل مهم در پیش بینی مرگ و میر ناشی از بیماری های گردش خون شناخته می شوند.

در زنان، ناحیه و عرض شریانی و وریدی و همچنین انحنای و عرض عروق به پیش بینی خطر حمله قلبی کمک می کند.

روشی کاملا اتوماتیک و ارزان

به گفته محققان، اگرچه ترکیب الگوی اسکن شبکیه و خواندن خودکار آن توسط هوش مصنوعی با نتایج روش معمول “خطر فرامینگهام” تنها در پیش بینی سکته مغزی یا حمله قلبی اثر جانبی دارد، اما این روش به طور کلی ساده تر و کمتر تهاجمی است. از مدل ها مقدماتی است و بدون نیاز به آزمایش خون یا اندازه گیری فشار خون انجام می شود.

از آنجایی که تصویربرداری از شبکیه در حال حاضر در بریتانیا و ایالات متحده رایج است، نویسندگان مطالعه معتقدند “پیش بینی خطر عروق سنجی مبتنی بر هوش مصنوعی کاملا خودکار، ارزان و غیرتهاجمی است و پتانسیل بیشتری برای دستیابی به جمعیت وسیع تری دارد.” محققین را قرار می دهد.

با این حال، برخی از کارشناسان بر این باورند که استفاده از الگوی تغییرات عروقی شبکیه برای اطلاع از خطرات قلبی عروقی “مطمئناً جذاب و شهودی” است، اما همچنان باید به عنوان بخشی از آزمایشات بالینی معمول در نظر گرفته شود.

به گفته این گروه از افراد، استفاده از غربالگری شبکیه به این روش احتمالاً مستلزم افزایش چشمگیر تعداد چشم پزشکان یا متخصصان آموزش دیده در این کار است.

منبع: سایت سلامت نیوز

انتهای پیام/

  یک قطار مسافربری در سوادکوه از ریل خارج شد

دیدگاهتان را بنویسید