اطلاعیه جزییات مرحله دوم امداد یارانه نان

566352 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز، محمد جلال درباره اجرای فاز اول طرح یارانه هوشمند نان و جزئیات ورود به فاز دوم این طرح توضیحاتی ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه بیش از 90 روز از اجرای طرح هوشمند یارانه نان و آرد می گذرد، تاکید کرد: بیش از 70 میلیون کارت بانکی یکتا در این 90 روز از طریق دستگاه های کارتخوان هوشمند نان خریداری کرده اند و روزانه حدود 82 میلیارد تومان. تومان نان از طریق مردم آماده هستند خریداری می شود; یعنی به طور متوسط ​​حدود 1000 تومان سرانه نان هر ایرانی در روز است.

مشاور خاندوزی افزود: این عدد ابتدا توسط سامانه هوشمند یارانه نان نشان داده شد و بر اساس اطلاعات این سامانه، تعداد تراکنش های مربوط به نان به بیش از 8.5 میلیون تراکنش روزانه و در مجموع بیش از 4 میلیون و 500 هزار تراکنش رسیده است. قرص تا کنون نان با مقدار آرد مصرفی بالای 670000 تن در سامانه ثبت شده است.

جلال همچنین درباره تغییر ایجاد شده بر اساس این آمار توضیح داد: بر اساس اطلاعات کارتخوان های سابق که پس از شیوع کرونا در نانوایی های کشور فراگیر شد، قبل از شروع طرح، ماهانه 4200 میلیارد تومان را برای فروش نشان می داد. نان که داده ها به اندازه کافی دقیق نبود و گاها آلودگی معاملات وجود داشت، امروز با پالایش تراکنش به رقم فروش ماهانه 2400 میلیارد تومان در سراسر جهان رسیدیم.

مشاور وزیر اقتصاد دلیل کاهش فروش نان را اصلاح معامله عنوان کرد و افزود: ممکن است این کارتخوان قبل از اجرای این طرح برای مصارف دیگری استفاده می شده و این موارد ادعا شده باشد.

  14 زندانی از زندان فرار کردند

وی با اشاره به افزایش حجم معاملات در استان های مختلف پس از اجرای طرح هوشمند یارانه نان، اعلام کرد: قبل از اجرای طرح، تعداد معاملات در نانوایی های ما روزانه 6.8 میلیون تراکنش بود و امروز داریم. 8.5 میلیون تراکنش در روز این به معنای افزایش 20 درصدی خرید الکترونیکی مردم است. تا زمانی که زیرساخت‌ها و داده‌های فنی کافی با دقت قابل قبولی نداشته باشیم، اجرای هر سیاستی می‌تواند منجر به آسیب‌رسانی به نانوا و مردم شود، بنابراین این داده‌ها به ما کمک می‌کند تا در فاز دوم خط‌مشی دقیقی داشته باشیم.

مشاور وزیر اقتصاد درباره دلیل عدم تجهیز برخی نانوایی های استان تهران به دستگاه کارت خوان هوشمند گفت: برخی از تجهیزات نانوایی ها خارج از توان ماست چرا که طبق مصوبه مجلس، نانوایی ها باید دارای پنج مولفه داده باشند. برای اینکه بتوانیم کارتخوان را نصب کنیم نانوایی هایی که هنوز به دستگاه مجهز نیستند ممکن است در یک یا چند مورد از این داده ها نقص داشته باشند، در غیر این صورت کمبود تجهیزات نداریم.

جلال همچنین درباره مجتمع های نانوایی و لزوم تجهیز آنها به کارتخوان های متعدد گفت: سیاست ابلاغی ما این بود که بیش از یک دستگاه کارتخوان برای مجتمع ها تهیه کنیم و این موضوع در دستور کار قرار دارد که سریعتر انجام شود. برآورد ما این است که 72 هزار نانوایی در کشور مجهز هستند و 2500 نانوایی به دلیل خرابی یکی از 5 مؤلفه اطلاعاتی همچنان به کارتخوان مجهز نیستند.

مشاور وزیر اقتصاد لزوم رفع مشکلات پروژه در فاز اول در استان پایلوت را یادآور شد. استان زنجان و همچنین کمبود تجهیزات 1500 نانوایی در استان تهران: در استان زنجان تجهیزات نانوایی به بیش از 100 درصد رسید اما استان تهران جزو آخرین استان هایی بود که به این طرح پیوست. البته در شهر تهران گستردگی تجهیزات نانوایی با دستگاه کارت خوان زیاد است اما در استان تهران تنها 1500 نانوایی باقی مانده است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی همچنین اعلام کرد که مرحله دوم طرح حمایت از یارانه نان هوشمند در چند استان به صورت پایلوت و پس از رفع مشکلات و شناسایی شرایط و آمادگی سایر استان ها در سطح کشور اجرا می شود.

جلال اولین هدف از طرح هوشمند یارانه نان را جلوگیری از انحراف در استفاده از یارانه آرد و نان عنوان کرد و گفت: تحلیل داده های به دست آمده از سامانه هوشمند یارانه آرد و نان بسیاری از موارد و مشکلات دیگر را شناسایی می کند.

وی درباره تخلفات نانوایان نیز اظهار داشت: اگر تخلفات در حوزه تردد ماشین آلات باشد بلافاصله شناسایی می شود اما در معاملات نادرست کمتر از 3 درصد برای دریافت کمک هزینه بیشتر در 90 روز گذشته انجام شده است. که در ابتدا تسامح بود، انجام می دهیم، اما در هر صورت تخلفات قابل مشاهده و تحلیل است. در مرحله دوم دو اتفاق می افتد. اول جبران 15 درصد هزینه های نانوایی است که در مرحله اول اجرا می شود و در مرحله دوم جبران افزایش هزینه نانوایی ها که شامل اجاره بها و دستمزد می شود در استان های مختلف واقعی تر خواهد بود. .

وی افزود: نکته دیگر اینکه توزیع آرد یارانه ای بر اساس عملکرد است و برای نانوایی هایی که بر اساس رتبه بندی نانوایی ها بر اساس نظر و بازرسی مردم عملکرد بهتری داشته باشند، بیشتر تولید می شود. و این ارزیابی بر نسبت آرد یارانه ای و کمک هزینه پرداختی دولت به آنها تأثیر می گذارد.

مشاور وزیر اقتصاد تاکید کرد: در چارچوب اجرای طرح هوشمند یارانه نان تغییری در قیمت نان برای مردم نخواهیم داشت. سهمیه آرد مرتبط با مجوز نانوایی لغو و با تخصیص سهمیه مبتنی بر عملکرد جایگزین خواهد شد.

  مطهری به دنبال جذب دو هافبک به پرسپولیس است

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید