اطلاعات مخارج فاجعه بار دولت / جنگ روانی با انتشارات خبری متناقض

562422 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسکانیوز، سیاست گذاری برای اجرای هر برنامه ای در دولت ضروری است. هیچ دولتی بدون نقشه راه نمی تواند ادعا کند که می تواند پیشرفت خوبی داشته باشد و در برنامه های خود اشتباه کند. یکی از مهم ترین عوامل اجرای صحیح سیاست گذاری در مراجع سه گانه جلب حمایت افکار عمومی و تنظیم دیدگاه های مردم بر اساس سیاست های کشور است. این موضوع به قدری مهم است که می توان ادعا کرد تا زمانی که ارتباط جامعه و دولت برقرار نشود هیچ برنامه ای در کشور اجرا نمی شود.

خلاء گفت و گو و باور عمومی در اجرای سیاست های کلان کشور بارها در دولت های گذشته احساس شده است و به نظر می رسد دولت سیزدهم نیز از این خلاء رنج می برد. با توجه به شرایط سخت کشور، برخی سیاست ها نیاز به اجرا دارد و دولت مجبور است مردم را در برنامه های خود قرار دهد. پس لرزه های سیاست ارزی دولت، امید و آسیب های بی شمار و گاه جبران ناپذیری برای کشور بود. این زنگ خطری برای دولت سیزدهم بود که بدون آن نمی توانست راه را برای اصلاحات اقتصادی هموار کند. به همین دلیل دولت در اولین لایحه بودجه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی از قانونگذار خواسته بود ارز ترجیحی را از روند حاکمیتی کشور حذف کند.

بیشتر بخوانید:

زیرا اقتصاددانان همه بر این موضوع تاکید دارند ارز ممتاز مانند قبل منبع فساد، تورم، قاچاق و … است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بودجه پس از رایزنی های فراوان در خصوص نحوه اجرای این سیاست به گونه ای که کمترین آسیب را به معیشت مردم وارد کند، به دولت اجازه دادند ارز دولتی را در هر دستگاهی که صلاح بداند مدیریت کند. کشور را حذف کنید

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

اما مجلس شورای اسلامی از دولت خواست در اجرای سیاست پولی خود را متعهد به توجه به قیمت کالاهای اساسی و نیازهای مردم کند و حتی بحث حفظ قیمت ها در راستای شهریور 1400 را مطرح کرد.

این روزها اما زمزمه برخی اقلام مصرفی باعث نگرانی جامعه شده است. تجربه دولت روحانی در موضوع بنزین و اشتباه بزرگی که در اجرای این سیاست مرتکب شد، به گفته کارشناسان، سکوت حاکم بر دولت است. اگرچه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین در شورای هماهنگی سران قوا به تصویب رسید، اما دولت به تعهد قانونی خود برای اقناع افکار عمومی عمل نکرد و افزایش ناگهانی قیمت بنزین شوک بزرگی بود که باعث شد. آسیب به جامعه حالا به نظر می رسد این انتقاد به تیم اطلاع رسانی دولت سیزدهم هم رسیده است. چرا که دولت موظف به اجرای قانون اصلاح ساختاری بودجه است که بخشی از آن حذف ارز ترجیحی است. اما همانطور که گفته شد تاب آوری جامعه مهم ترین عامل در هر سیاست اقتصادی است، این موضوع آنقدر مهم است که هیچ دولتی نمی تواند اشتباه خود را با نادیده گرفتن آن توجیه کند.

این افراد در طول بیش از چهل سال انقلاب ثابت کرده اند که همواره در کوره راه های سیاسی دولت ها ایستاده اند و در سخت ترین شرایط اقتصادی به یاری کارگزاران آمده اند. به راحتی می توان از آن عبور کرد. مشکلی که در چنین رویدادهایی بیش از هر زمان دیگری خودنمایی می کند، جایگاه تیم اطلاع رسانی دولت است و به نظر می رسد تیم اطلاع رسانی دولت سیزدهم نتوانسته به سیاست های دولت کمک کند و مردم را در مسیرهای مهم همراهی کند. حذف تیم اطلاع رسانی از برنامه های دولت و عملکرد ضعیف این تیم باعث می شود برخی رسانه ها خواسته یا ناخواسته اخبار را نادرست یا نادرست منتشر کنند.

  هوای تهران صاف بود

مثلا توییت دیرهنگام احسان خاندوزی. وزیر اقتصاد و دارایی به عنوان رکن برنامه های اقتصادی دولت پس از روزها نگرانی از احتمال افزایش قیمت نان در جامعه در توئیتی نوشت: واریز از هفته جاری در برخی استان ها آغاز می شود.

وی در ادامه درباره طرح هوشمند یارانه توضیح داد: قیمت نان افزایش نمی یابد. تعدیل قیمت آرد باعث کاهش قاچاق می شود و در ازای فروش نان یارانه به حساب نانوا واریز می شود.

اگرچه مسئولان باید درباره نحوه اجرای این سیاست‌ها توضیح دهند، اما وزیر بدون توجه به محدودیت‌های توییتر و بحث فیلترینگ، در چند جمله به توضیح موضوعاتی با این اهمیت در فضای توییتر می‌پردازد، علی‌رغم اینکه عموم مردم دسترسی ندارند. به این فضا آیا بهتر نبود آقای هندوزی در یک گفتگوی صمیمانه و علنی مردم را از برنامه های دولت در مورد مهمترین موضوع معیشتی یعنی قیمت نان آگاه می کرد؟ تشریح برنامه هایی با این درجه اهمیت که مستقیماً با زندگی روزمره مردم در ارتباط است، حتی در چند خط محدود به فضای مجازی، قطعاً به قولی عمل نمی کند و باعث آرامش خاطر مردم نمی شود.

بنابراین به نظر می رسد در نگرانی که هفته گذشته با انتشار اخبار کذب گرانی نان در جامعه به وجود آمد، با توجه به مسئولیت خطیر دولت در اجرای سیاست های اقتصادی شرایط، باید در درجه اول انگشت اتهام به سمت تیم اطلاع رسانی دولت باشد. برای تحریم های شدید ایالات متحده جلوگیری از عود خسارت ناشی از کم کاری تیم های اطلاعاتی دولتی. بدیهی است ادامه این کم کاری در تیم اطلاع رسانی دولت، احتمال شکل گیری روایت های ناقص و بعضا نادرست در موضوعات مختلف کشور را افزایش می دهد و دست رسانه ها و معاندین را برای تضعیف اعتماد عمومی می گذارد.

  میگرن چه ارتباطی با سکته مغزی دارد؟

فراموش نکنیم که موج بدخواهان و دشمنان بر سر مطالبات مردم بارها صحنه های تلخی را در تاریخ این کشور به تصویر کشیده است و انفعال مسئولان در اطلاع رسانی برنامه ها و سیاست های دولت به افکار عمومی به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید