اشتغال 170 هزار دانش آموخته فناوری نانو در شرکت های دانش بنیان/تولید ثروت با گسترش دوره های نانوتکنولوژی دانشگاهی

572519 خبر ناگهانی

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، فناوری نانو کمک می کند تا اتم ها در فضای محدود به کارآمدترین شکل ممکن قرار گیرند و نتایج بهتری از نظر استحکام، انعطاف پذیری، واکنش پذیری، رسانایی و ظرفیت ایجاد شود که عملکردهای جدیدی دارند. نانوتکنولوژی در حوزه پزشکی بیشتر با نام نانوپزشکی شناخته می شود. در حال حاضر از این فناوری در زمینه های مختلف پزشکی استفاده می شود. آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفت و گوی خبرنگار ایسکانیوز با نگار متقیف کاظمی، هیات علمی و مدیر گروه فناوری نانو دانشکده علوم و فناوری های پیشرفته دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی در تهران و فارغ التحصیل رشته تخصصی است. دکتری نانوفناوری و نانومواد از دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس درباره آخرین فعالیت های حوزه های دانشگاهی در حوزه فناوری نانو است.

  • فعالیت در زمینه ورود نانو به عرصه های دانشگاهی در چه مرحله ای است؟

نانوتکنولوژی به عنوان یک دانش میان رشته ای و فناوری نوظهور با استفاده و دستکاری مواد در مقیاس نانو با خواص جدید سروکار دارد. ورود نانوتکنولوژی به ایران با دنیا همگام بود، بنابراین رشد و بلوغ چرخه فناوری در سطح جهانی قابل مقایسه است. در سال 1380 تحقیقات و مطالعات مقدماتی در حوزه نانو توسط دفتر همکاری های ریاست جمهوری انجام شد و در سال 1382 ستاد توسعه فناوری نانو با سرپرستی نهاد ریاست جمهوری تشکیل شد. با ورود فناوری نانو در ایران، دو سند برای راهبرد 10 ساله توسعه آینده در کشور تدوین شد و در سال 1383 اولین سند راهبرد اصلی مبتنی بر آموزش نیروی کار ماهر و توسعه زیرساخت ها بود. از این فناوری

در سال 1393 دومین سند توسعه صنعتی و تولید محصولات نانو و صادرات فناوری ها و محصولات ایرانی به بازارهای جهانی است. ارتقای رتبه های اول جهان در این دانش و ایجاد و توسعه صنایع مرتبط با فناوری نانو از جمله دستاوردهای مهم سند اول است. به همین دلیل رشته های مختلف دانشگاهی مانند نانوفناوری پزشکی، نانوبیولوژی، نانو شیمی، نانوبیوتکنولوژی، نانومواد، نانوفیزیک، نانوالکترونیک، نانو پلیمر، نانوفوتونیکس و … در کشور کشف شد. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری.

  نجات ۲ جلاد از چوبه دار در یزد

با توجه به ظرفیت قابل توجه فعالیت در این حوزه، دامنه مشاغل در قالب اشتغال، بازرگانی، گروه های تحقیقاتی، شرکت های خصوصی و دانش بنیان گسترش یافته است. تولید ثروت و ارتقای کیفیت زندگی مردم از جمله چشم اندازهای گسترش فعالیت رشته های دانشگاهی در حوزه فناوری نانو است. پژوهشگران تمامی حوزه های تحقیقاتی در علوم پایه، علوم پزشکی و مهندسی به عنوان نیروهای متخصص و موثر در حوزه فناوری نانو فعال هستند و نمی توان مرزی بین آنها قائل شد.

اقدامات انجام شده تاکنون را چگونه ارزیابی می کنید؟

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو مستقر در نهاد ریاست جمهوری به دنبال حمایت از فعالیت ها و مشاغل مرتبط با فناوری نانو در ایران است. یکی از مهمترین خدمات این موسسه پشتیبانی تجاری سازی، مراکز رشد، اشتغال، تحقیقات تحقیقاتی و فناوری نانو، کارگاه های صنعتی، کارگاه های ترویجی و آموزشی، ثبت اختراع، نمونه سازی و … می باشد. سایر اقدامات عبارتند از: استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاه های فناوری نانو، ارائه تاییدیه استاندارد نانو برای محصولات واجد شرایط، ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای رایگان، شرکت در آزمون توانمندی تدریس فناوری نانو (ارائه حمایت تشویقی ستاد از دارندگان مدرک توانایی تدریس فناوری نانو). شرکت در مسابقات نمونه سازی محصولات نانو (اعطای اعتبارات تحقیق و توسعه برای طرح های برگزیده و طرح های موفق جذب سرمایه گذار در طول جشنواره)، شرکت در مسابقات ملی دانشجویی فناوری نانو (اخذ گواهینامه تدریس نانو)، همکاری با سایت های تخصصی نانو به عنوان نویسنده و …

سیاست ها و برنامه های توسعه اولین فناوری نانو شن و ماسه در یک دوره 10 ساله با گزارش عملکرد سالانه مورد ارزیابی قرار گرفت. سند دوم گسترش استفاده از فناوری نانو در افق 1404 در دست اجراست و گزارش اجرای سالانه آن توسط ستاد توسعه فناوری نانو ایران منتشر شده است. گزارش عملکرد برنامه‌های توسعه فناوری نانو دارای بخش‌هایی از قبیل وضعیت دستیابی به اهداف، اقدامات انجام شده، ارزیابی شاخص‌ها و تامین اعتبار برنامه‌ها است تا امکان ارزیابی اقدامات وجود داشته باشد.

  آخرین آمار حجاب در ایران / جزئیات حجاب قانونی

توسعه نانو در راستای تشخیص و درمان سریع در علوم پزشکی

  • برای توسعه نانو در علوم پزشکی چه اقداماتی باید در دستور کار قرار گیرد؟

توسعه نانو در علوم پزشکی به عنوان یک رشته بین رشته ای مستقل از سایر رشته های دانشگاهی نیست. این در حالی است که رشته نانوفناوری پزشکی با مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی منحصراً به توسعه فناوری نانو در حوزه علوم پزشکی می پردازد. متخصصان این رشته توانایی غلبه بر مشکلاتی مانند تشخیص سریع، درمان سریع و دقیق بیماری های صعب العلاج را با ارائه سیستم های دارورسانی جدید و داروهای هوشمند برای ایجاد تحول و بهبود کیفیت زندگی انسان ها دارند. همچنین پذیرش دانشجو، تربیت و توسعه نیروی متخصص و آشنا به حوزه نانوفناوری پزشکی یکی از اقدامات مهم در دستور کار توسعه فناوری نانو در حوزه علوم پزشکی است.

  • اقدامات جدید توسعه نانو را توضیح دهید؟

رسیدگی به نیاز به تولید، بیان دانش و اشتغال زایی و فعالیت بیش از 7800 شرکت تولیدی و نوپا دانش بنیان در ایران حائز اهمیت است. حدود 1000 شرکت دارای محصولات رقابتی در بازارهای جهانی هستند و بیش از 200000 نخبه دانشگاهی کار می کنند. حدود 3700 شرکت دانش بنیان در استان تهران برای بیش از 170 هزار نفر شغل ایجاد کرده اند. حمایت از پارک های علم و فناوری و دانشگاه، ایجاد خانه های خلاق و نوآور در سطح ملی، حمایت از تسهیلات از طریق صندوق توسعه نوآوری، معرفی بازار کار برای تبدیل شرکت های دانش بنیان جدید به تولید، ایجاد سامانه آنلاین اخذ مجوز، ایجاد بستر مناسب برای استفاده شرکت های دانش بنیان در صنعت، گسترش خطوط تولید با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان داخلی، بومی سازی، تصویب قانون جهش تولید دانش بنیان مورد حمایت معاونت علمی قرار دارد.

  ناسا عکسی از تمرین سخت فضانوردان منتشر کرده است

فروش ناخالص شرکت ها در سال 1400 بالغ بر 200 میلیارد بوده که با توجه به تعداد کم واحدهای تولیدی در کشور رقابت خوبی ایجاد کرده است. بنابراین نگاه امروزی به اکثر محصولات مبتنی بر دانش در کنار تکنولوژی است. یکی از اقدامات جدید برای توسعه فناوری نانو، توانمندسازی و ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان فناوری نانو و بهره گیری از توان شرکت های دانش بنیان فناوری نانو برای رفع بیکاری و جلوگیری از مهاجرت فارغ التحصیلان است. ظرفیت جذب پارک های علم و فناوری برای استفاده از ایده ها و توانایی های اساتید و دانشجویان در رشته های نانو و سایر رشته ها و شرکت های دانش بنیان و فناوری قابل توجه است. همچنین گسترش کاربرد تحقیق و تولید محصول و تاکید بر اعتماد مصرف کننده به سلامت و کیفیت محصولات مبتنی بر فناوری نانو اهمیت دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید