اشتباه استراتژیک پوتین چه بود؟

بیژن اشعری در صفحه اینستاگرام خود نوشت: دیکتاتورها در عرصه استراتژیک احمق های بزرگی هستند.

قبل از حمله به اوکراین، پوتین به عنوان یک سیاستمدار باهوش که غرب را در صفحه شطرنج سیاسی مات می کرد، شهرت پیدا کرد. هشت سال پیش به راحتی شبه جزیره کریمه را فتح کرد و روسیه را ضمیمه خاک خود کرد.

پوتین ماه گذشته با این تصور غلط به اوکراین حمله کرد که به راحتی می تواند تمام اوکراین را اشغال کند، اما خیلی زود متوجه شد که چه اشتباه بزرگی مرتکب شده است. اشتباهی که می تواند منجر به فروپاشی رژیم او شود.

اشتباه استراتژیک پوتین این واقعیت را نشان می دهد که دیکتاتورها در عین حال که در تاکتیک ها (سیاست های کوتاه مدت) باهوش و موفق هستند، قطعاً در استراتژی (سیاست های بلندمدت) احمق های کاملی هستند که چیزی جز شکست تحقیرآمیز نیستند. آن را درک نمی کنند. مثال های زیادی وجود دارد:

هیتلر در مقطعی از حکومت خود اذعان کرد که دموکراسی های غربی آنقدر ضعیف هستند که نمی توانند مانع از گشودگی او شوند و بنابراین به تدریج شروع به فتح کشورهای همسایه کرد.

دموکراسی های غربی که در ابتدا تمایلی به مبارزه با هیتلر نداشتند، معتقد بودند که اتخاذ سیاست مماشات می تواند هیتلر را خوشحال و آرام نگه دارد، اما در نهایت متوجه شدند که راهی جز مبارزه با این دیکتاتور وجود ندارد. خون نمی خورند.

آنها متحد شدند و هیتلر را شکست دادند.

اگرچه استالین در کوتاه مدت موفق شد کشورهای اروپای شرقی را استعمار کند و امپراتوری اروپایی خود را ایجاد کند، اما در دراز مدت امپراتوری او فروپاشید و به پانزده دولت مستقل تقسیم شد.

  استقلال و رضایی راضی کننده بماند

صدام حسین کویت را در بیست و چهار ساعت فتح کرد تا استان نوزدهم عراق را به کشور بازگرداند، اما چون او یک احمق استراتژیک بزرگ بود، متوجه نشد که جهان را علیه خود متحد کرده است.

قذافی در آخرین سال حکومت خود هرگز تصور نمی کرد که غرب برای حمایت از انقلابیون لیبی در لیبی مداخله نظامی کند. این اشتباه استراتژیک درخواست قذافی را پیچیده کرد.

همه اینها ثابت می کند که دیکتاتورها در عرصه استراتژیک احمق های بزرگی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید