اسکلت های یافت شده در حرم وضعیت خوبی ندارند

آبان ماه سال گذشته خبری مبنی بر کشف اسکلت هایی در معدن لاپلنگ روستای چاه ریچه اردستان منتشر شد که به طور طبیعی مومیایی شده بودند و اکنون پس از گذشت حدود 5 ماه دوباره این خبر در حال انتشار است و فرض بر این است که این اسکلت ها در شرایط خوب، موزه زیارتی ندارند و درخواست انتقال به تهران نادیده گرفته شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: طبق رصدی که انجام دادیم، معدن مربوط به دوره اول کشتی گیران بوده و چند سال بعد عملیات استخراج متوقف و تحویل داده شد. آنها می گویند ما از آنها تشکر می کنیم.

به گفته ایزدی در پایین کوه یک سری شواهد از دوره های مختلف اسلام میانه و قاجار در کوره استخراج روی وجود دارد و فرض ما این است که این دو نفر بر اثر سقوط در زیر زمین رها شده اند. یکی از آنها را طوری قرار می دهند که سنگی با لبه تیز روی سینه بیفتد و ثابت بماند، زیرا مواد خاک فرسایش کمی ایجاد کرده است.

به گفته وی، از آن زمان تاکنون تحقیقات در این پژوهشکده انجام شده است، اما هیچ مدرکی مبنی بر تاریخی یا تمدنی بودن معدن در این معدن وجود ندارد، اما دو جسد به حرم منتقل شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان می گوید: در حال حاضر اجساد به دلیل اینکه مومیایی نیستند در حرم نگهداری می شوند، مشکلی برای نگهداری ندارند و برای روز موزه دو اتاق شیشه ای در معرض دید عموم قرار می دهیم.

  3 کشته و 5 زخمی هنگام گروگانگیری در یکی از ادارات ایلام

از آنجایی که روی شانه یکی از اجساد کیف چرمی وجود دارد، این نشان می‌دهد که مرگ ناگهانی آن‌ها افتاده است و سن زیادی ندارند. فرض ما بین 100 تا 200 سال است.

ایزدی گفت: فناوری محاسبه تاریخ را نداریم و به خارج از کشور منتقل شده است که احتمالا به دلیل طولانی بودن زمان در مرداد و شهریور پاسخ داده می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی اردستان همچنین گفت: کارشناسان باستان شناسی آمدند و در مورد نگهداری گفتند فضایی که در موزه نگهداری می کنیم فضای خوبی است و مشکلی ندارد و در این چند ماهی که قرار گرفته آسیبی ندیده است. . به موزه رفته است.”

مشهدی می گوید: تلاش می کنیم دو ویترین قابل نگهداری و نمایش به مردم و بازدیدکنندگان را به نمایش بگذاریم، هزینه ویترین ها حدود 50 میلیون تن برآورد شده است که به محض دریافت مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته وی، معدن با نظر کارشناسان اداره کل کار می کند و کارشناسان به طور مرتب از محل بازدید می کنند و کار معدن زیر نظر آنها انجام می شود. تاکنون نامه رسمی مبنی بر انتقال این دو مومیایی به تهران یا جای دیگری دریافت نکرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید