اسناد جدیدی از اثر گمشده بدیعالزمان فروزانفر کشف شد

زریاب مدیر عامل خانه دانش و فرهنگ گفت: الزمان فروزانفر به وزارت فرهنگ تحویل داده شد.

به گزارش ایسنا، اسنادی توسط پژوهشگران موسسه مردم نهاد خانه دانش و فرهنگ زریاب از آرشیو سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به دست آمده است که نشان می دهد ۷۳ سال پیش مقالات ۸۰۰ صفحه ای شمس تبریزی توسط بدیع الاول تصحیح و گردآوری شده است. – زمان فروزانفر ارائه شده به وزارت فرهنگ. پیش از این در سالگرد درگذشت استاد فروزانفر، خبری از سوی همین موسسه مبنی بر تصحیح مطالب شمس تبریزی توسط وی منتشر شده بود.

حسین حسن زاده، مدیر اجرایی خانه دانش و فرهنگ زریاب درباره جزئیات این اسناد صحبت کرد.

آقای حسن زاده در خانه دانش و فرهنگ زریاب چه فعالیت هایی انجام می شود؟

این موسسه یک سازمان غیردولتی است که در حوزه علمی و فرهنگی با محوریت کتاب و همایش های فرهنگی فعالیت می کند. خانه دانش و فرهنگ «زریاب» در سال 1392 در شهر هوی آن تأسیس شد و بخش مهمی از فعالیت های خود را بر روی مستند پژوهی و تولید محتوای شمس تبریزی متمرکز کرده است که از این میان می توان کتابی از مقالات شمس تبریزی را منتشر کرد. اتاق آفتابی “. و به مطالبی در مورد «آرامگاه شمس در هوی آن» اشاره کنیم.

اسناد مربوط به نقش فروزانفر در تصحیح مقالات شمس که موسسه شما در شرایط کنونی آن را دنبال می کند چه اهمیتی برای جامعه علمی و ادبی ما دارد؟

این اسناد از آن جهت حائز اهمیت هستند که برای اولین بار اطلاعات دست اولی در مورد قدیمی ترین نسخه اصلاح شده اسناد شمس توسط پروفسور کاربلد ارائه می کنند. پیش از این گمان می رفت که استاد فروزانفر با وجود دسترسی به نسخه هایی از مقالات شمس تبریزی، به هر دلیلی اقدام خاصی برای تصحیح آنها انجام نداده و تنها سند موجود، نسخه خطی وی از نسخه های موجود بوده است. افتتاح این مجموعه اسناد نشان می دهد که استاد فروزانفر نه تنها برای تصحیح و ویرایش قرارداد امضا کرده است، بلکه نسخه کامل تصحیح شده مقالات شمس را در دست نوشته ای 800 صفحه ای به وزارت فرهنگ ارائه کرده است. جایگاه ادبی استاد فروزانفر در نزد مولانا، محققین داخلی و خارجی و کارشناسان خورشیدی، آنان را مشتاق دیدن این نسخه بی نظیر می کند.

  جزئیات کاهش 10 درصدی قیمت نفت

چه اطلاعات جدیدی در مورد جزئیات این اسناد دارید؟

این اسناد نشان می دهد که فروزانفر با آگاهی دقیق از اهمیت این اثر، به تصحیح و تدوین آن نیز اهتمام داشته است. جزئیات اسناد تأیید می کند که قرارداد تصحیح و تدوین مقالات شمس در تاریخ 1326/09/24 منعقد شده و در تاریخ 1328/12/12 پروفسور فروزانفر به تعهدات خود مبنی بر ارائه نسخه کامل مقالات شمس با مراجعه به کلیه نسخه های معتبر و غیره عمل کرده است. دستور پرداخت مبالغ منعقده در قرارداد صادر شده است. این مقاله بر اساس نامه ای است که اداره کل تالیف وزارت فرهنگ به حسابداری وزارت متبوع ارسال کرده و تحویل کتاب و صدور مجوز پرداخت آخرین قسط قرارداد را صادر کرده است. ارتقای سطح امضاکنندگان به سطح وزیری و اختصاص مبلغ 100000 ریال که در آن زمان مبلغ قابل توجهی محسوب می شد، اهمیت کار و شکوه کار را نشان می دهد. پیش بینی تالیف 800 صفحه ای یک اثر نیز برای کتابی مانند مقالات شمس موضوع مهمی است.

کتاب فروزانفر

بنابراین، آیا باید نسخه ای از این کتاب در این حساب موجود باشد؟

یعنی با کشف این اسناد تردیدی در تلاش علمی پروفسور فروزانفر برای تصحیح و تدوین مقالات شمس تبریزی باقی نمی ماند. بنابراین، پژوهشگران باید نسخه تصحیح شده را در آرشیو وزارت فرهنگ (وزارت آموزش و پرورش یا وزارت ارشاد فعلی)، دانشگاه تهران، مجلس سنا یا هر جای دیگری که احتمال نگهداری این نسخه وجود دارد، جستجو کنند. بررسی مطالب مندرج در فیلدهای این اسناد نشان می دهد که سال ها پس از این حادثه فرد یا افرادی دیگر نیز به دنبال این شغل ارزشمند بوده اند. سوال بسیار مهمی که پس از کشف این اسناد مطرح می شود این است که چرا با وجود تاکید بر چاپ اثر در متن قرارداد و فاصله بیست و یک ساله پایان کتاب تا مرگ مصحح، این اثر هنوز به چاپ رسید. با توجه به اینکه مالکیت معنوی کتاب متعلق به وزارت فرهنگ است، پاسخ این سوال را باید در آرشیو این وزارتخانه جستجو کرد.

  صدری استعفا داد!

در متن اصلی این قرارداد به چه نکاتی اشاره شده و چه کسانی آن را امضا کرده اند؟

بر اساس مفاد این قرارداد، فروزانفر متعهد می‌شود که «مقالات شمس را با نسخه‌های معتبر مقابله کرده و به اداره کل تألیف، شرح حال، نظرات، فهرست آگهی‌ها و سایر متن‌ها و توضیحات جامع در 800 صفحه ارائه کند تا باسواد باشد. افراد، به ویژه دانش آموزان دبیرستانی. “” قابل استفاده است.” در ماده دوم این معاهده نیز «مراقبت از صحت و سلامت اثر انگشت» به پروفسور فروزانفر سپرده شده است. این قرارداد علاوه بر خود فروزانفر توسط رئیس اداره کل نویسندگی و هنرهای زیبا، رئیس حسابداری و فردی از وزیر فرهنگ وقت – دکتر عیسی سیدیک – امضا شد.

اسناد جدید از زمان فروزانفر

بدیهی است در این مجموعه اسناد به برخی مسائل جانبی اشاره شده است. برخی از نکات برجسته آنها چیست؟

این اسناد نشان می دهد که پیشنهاد تصحیح و تدوین مقالات به استاد فروزانفر با توجه به سوابق تحصیلی ایشان از سوی وزارت فرهنگ بوده و در این مجموعه اسناد مکاتبات متعددی بین مدیران این وزارتخانه وجود دارد. فروزانفر در یکی از این اسناد در نامه ای به تاریخ 8 دی 1326 اعلام کرده است که وزارت فرهنگ و به وسیله وی در سال 1315 از نسخه های موجود از مقالات شمس در قونیه عکس گرفته است و با یادآوری اهمیت این کتاب، لزوم تکمیل اصلاح و وزیر فرهنگ نیز از انتشار آن خبر داد.

تجربه شما در این زمینه چیست؟

به نظر می رسد آرشیو اسناد داخل و خارج از کشور، به ویژه در کتابخانه ملی، پتانسیل بسیار پنهانی برای دستیابی به حقایق تاریخی دارد و یافتن اسناد مرتبط با نقش پروفسور فروزانفر در تصحیح مقالات شمس تبریزی یکی از آنهاست. محققان باید به این مراکز اطلاعاتی توجه بیشتری داشته باشند. به ویژه برای این مجموعه اسناد، دبیرخانه همایش بین المللی نوآوری فروزانفر در خراسان جنوبی می تواند نقش موثری در جستجوی این اثر داشته باشد. ما نیز آمادگی خود را برای حضور در این حرکت جمعی اعلام می کنیم. در اینجا باید از همکاری و پیگیری دکتر پاشازاده، اسناد ربیع و کتابخانه ملی واحد تبریز برای در دسترس قرار دادن این اسناد تشکر کرد.

  پذیرش مشروط عذرخواهی پاپ توسط بومیان کانادایی

دیدگاهتان را بنویسید