استیضاح وزیر اقتصاد کامل شد!

564934 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، علی جدیدی در گفت وگویی در پاسخ به این سوال که آیا مجلس برای برون رفت از این وضعیت آشفته نظارت بر بازار خودرو را معرفی کرد؟ وی گفت: تا زمانی که تولید و عرضه خودرو افزایش پیدا نکند همین روال در بازار ادامه خواهد داشت.

وی درباره تلاش مجلس برای تسهیل واردات خودرو افزود: مجلس به دولت فشار آورده است تا واردات خودرو را تسریع کند و بخشی از نیاز بازار را از طریق واردات تامین کند. طبق آخرین اخباری که به مجلس رسیده تعدادی از خودروها در حال ورود به گمرک هستند.

ادامه مطلب

این نماینده مجلس ادامه داد: مجلس ماه به ماه نظاره گر افزایش تولید خودروسازان بوده و اکنون بخشی از افزایش تولید اتفاق افتاده است. علاوه بر این، مجلس به دولت فشار آورد تا از صنعت خودرو خارج شود و صنعت خودرو را به بخش خصوصی واگذار کند.

به گفته جدی؛ سالانه نیاز کشور به یک میلیون و 500 هزار دستگاه خودرو است در حالی که سالانه یک میلیون خودرو در بازار تولید و به فروش می رسد، بدون شک در این شرایط خودرو کمیاب شده و قیمت آن افزایش می یابد.

وی علت افزایش قیمت خودرو را دلالان در بازار دانست و افزود: مجلس هیچ اقدامی برای کنترل دلالان نمی تواند انجام دهد.

نماینده خراسان شمالی در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت خودرو تا چه اندازه تحت تاثیر تورم در کشور است؟ وی خاطرنشان کرد: استیضاح وزیر اقتصاد به امضای نمایندگان مردم رسید; دولت باید پاسخگو باشد. با گفتن اینکه در بازار حباب ایجاد شده است نمی توان مشکلات را رد کرد. اگر حباب داریم چرا باقی می ماند؟ این موضوع باید مشخص شود و شرایط اصلاح شود.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

وی با اشاره به نوسانات نرخ ارز و تاثیر آن بر بازار خودرو، افزود: ناهماهنگی دولت باعث شده تا نتوانند بازار ارز را مدیریت کنند؛ در حالی که این موضوع باعث شده است تا بازار ارز را مدیریت کنند. در سخنان بانک مرکزی، واحد برنامه و بودجه و NFR تضادهای زیادی وجود دارد و همین عدم هماهنگی این شرایط را ایجاد می کند. یعنی انسجام اقتصادی دقیقی در بدنه دولت وجود ندارد و انتظار داریم دولت در حوزه انسجام حرکتی داشته باشد.

جدیدی با بیان اینکه نمایندگان مجلس در جلسه استیضاح وزیر صمت از وی درباره موضوعات کلیدی این صنعت سوال کرده بودند، گفت: وزارت صمت بسیاری از بازارها از جمله فولاد، پتروشیمی، لوازم خانگی، سیمان و … را اصلاح کرده است اما فاطمی امین نتوانست مجلس را در این مورد قانع کند. خودروها و از این بابت کارت زرد دریافت کرد. مردم از مشکل خودرو راضی نیستند و مجلس باید پیام را به مردم برساند.

این نماینده مجلس ادامه داد: پیش بینی ها نشان می دهد که منطقی شدن بازار خودرو در تابستان سال آینده و اینکه بحث عرضه خودرو مانند 4 سال قبل باشد، مهم است. با افزایش عرضه، قیمت آن متعادل می شود و با عرضه خودرو از سوی خودروسازان، تقاضا برای خرید در بازار کاهش می یابد.

جدی با بیان اینکه کمیسیون صنایع و معادن مجلس از فروش خودرو در بورس حمایت نمی کند، گفت: عرضه بر اساس تقاضا باشد و سپس قیمت تعدیل شود. سایپا چند خودرو بدون قرعه کشی عرضه می کند، این خودروها به قیمت بازار فروخته می شوند یا کارخانه؟ اگر عرضه افزایش یابد و تقاضا کمتر از عرضه باشد، قیمت ها متعادل می شود.

  درگیری مردم با نیروهای امنیتی/ 127 نفر کشته شدند

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید