استفاده از آنتی بیوتیک ها چه ارتباطی با بیماری التهابی روده دارد؟

554806 خبر ناگهانی

یک مطالعه جدید نشان می دهد که هر چه افراد مسن تر آنتی بیوتیک بیشتری مصرف کنند، خطر ابتلا به بیماری التهابی روده (IBD) در آنها بیشتر است. بیماری التهابی روده مجموعه ای از بیماری هاست که باعث التهاب پوشش داخلی روده بزرگ و روده کوچک می شود.

بیشتر بخوانید:

به گفته متخصصان، این یافته ممکن است افزایش بروز بیماری کرون و کولیت اولسراتیو (انواع رایج IBD) در سالمندان را توجیه کند.

آدام فای، محقق ارشد این مطالعه در نیویورک گفت: ما معتقدیم که عوامل محیطی در افراد مسن تر از ژنتیک مهم است. وقتی به بیماران جوان مبتلا به بیماری کرون و کولیت اولسراتیو نگاه می کنیم، معمولاً یک سابقه خانوادگی قوی وجود دارد، اما در افراد مسن نه، بنابراین در واقع یک عامل محیطی است که باعث ایجاد بیماری می شود.

برای این مطالعه، کارشناسان آمریکایی تاریخچه آنتی بیوتیک های تجویز شده برای 2.3 میلیون بزرگسال 60 ساله و بالاتر در دانمارک را که بین سال های 2000 تا 2018 به بیماری التهابی روده مبتلا شده بودند، تجزیه و تحلیل کردند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، متخصصان ارتباط مستقیمی بین مصرف هر آنتی بیوتیک و افزایش خطر بیماری التهابی روده پیدا کرده اند که با هر دوره آنتی بیوتیک این خطر به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

انتهای پیام/

  وضعیت حجاب در ایران اصلا خوب نیست/ مردم فکر نکنند که آزاد هستند

دیدگاهتان را بنویسید