استعدادهای درخشان برای تبدیل شدن به هیئت علمی “برنامه محور” استخدام شدند

569892 خبر ناگهانی

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، قاسم عموعبدینی صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره مصوبات شورای گسترش آموزش عالی گفت: شورای برنامه ریزی آموزش عالی بالاترین رکن تصمیم گیری در برنامه های آموزشی است.

وی افزود: در برنامه تحول دولت سیزدهم برای حل همه چالش های کلان آموزش عالی برنامه ریزی کردیم. یکی از چالش های ما نیاز محوری است. ما باید به سمتی برویم که آموزش ما هدفمند باشد و نیاز گرا باشد و فارغ التحصیلان ما را توانمند کند. توانایی که منجر به شغل می شود.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: شغل می تواند در جامعه و صنعت باشد یا فرد محقق یا مدرس دانشگاه باشد.

عمو عابدینی توضیح داد: امروز دو مناظره در این زمینه ارائه شد. بحث اول مربوط به نظام آموزشی کلی صنعت و جامعه بود. چه نیازهای صنعت و جامعه وجود دارد که بخشی از آن به بخش خصوصی و بخشی دیگر به بخش دولتی بازگردانده می شود و چه برنامه ریزی هایی توسط مجریان ما برای آموزش هدفمند انجام شده است.

وی افزود: طی شش ماه گذشته این موارد در شورای برنامه ریزی آموزش عالی مطرح شد و امروز در آن جلسه سوال کل نظام آموزش کشاورزی مطرح شد. اینکه فارغ التحصیلان کشاورزی هیچ تاثیری در کشاورزی ندارند و 6 تا 7 درصد فضای کاری شرکت های دانش بنیان مربوط به کشاورزی است. این چنین است، هرچند باید خیلی بیشتر باشد و نیاز است که نظام آموزش عالی در این زمینه تغییراتی ایجاد کند.

معاون وزیر علوم گفت: به همین منظور تفاهم نامه ای بین وزارت علوم و وزارت جهاد کشاورزی منعقد شد که بر اساس سامانه اسناد بالادستی بود. بین 15 تا 30 واحد دانشگاهی از دانشجویان کشاورزی به دوره کارورزی اختصاص داده شدند. این در حالی است که در گذشته 3-6 واحد به دوره کارآموزی اختصاص داده شده بود.

  یک فروند جنگنده فن F14 در اصفهان سقوط کرد

وی تاکید کرد: در این جلسه شورای برنامه ریزی آموزش عالی 30 سوال برای حل مشکلات دانشجویان رشته کشاورزی برای ایجاد اشتغال پیش بینی شد. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده دانشجویانی که وارد هنرستان یا مجتمع های آموزشی کشاورزی در آموزش و پرورش می شوند می توانند مستقیما وارد مقطع کاردانی حرفه ای و کارشناسی مهندسی حرفه ای شوند و در واقع زمان کارشناسی دوره کشاورزی از 4 سال به 3 سال کاهش می یابد. پیدا شد. بدین ترتیب این دانشجویان سه سال را در دانشکده کشاورزی و سه سال را در دانشگاه برای اخذ مدرک لیسانس مهندسی کشاورزی حرفه ای سپری می کنند و این دوره منجر به اشتغال می شود.

عمو عابدینی خاطرنشان کرد: دوره کاردانی حرفه ای کشاورزی نیز دو سال به طول می انجامد و در گروه کاردانی حرفه ای دانشجویان یک دوره شش ماهه کارآموزی در وزارت جهاد کشاورزی و در مقطع کارشناسی مهندسی حرفه ای کشاورزی دوره کارآموزی در رشته کشاورزی دارند. جهاد برای آن دانشجویان به مدت 9 ماه برگزار می شود.

وی بیان کرد: همچنین کارشناسی ارشد حرفه ای آموزش قضا برای دادگستری مصوب شد که بر این اساس دانشجویان در رشته آموزش قضایی پذیرش می شوند و بلافاصله پس از فارغ التحصیلی قاضی می شوند اما در مقطع کارشناسی ارشد 32 واحد در رشته آموزش قضایی وجود داشت. و اکنون نیز در مقطع کارشناسی ارشد آموزش حرفه ای داوران 61 واحد می باشد.

معاون آموزشی وزیر علوم گفت: دومین مصوبه ای که در این جلسه به تصویب رسید در مورد جذب استعدادهای درخشان و نخبگان به عنوان هیئت علمی بود. قبلا برای جذب این افراد پروسه های زیادی وجود داشت اما با مصوبه امروز جذب نخبگان و استعدادهای درخشان برای عضویت در هیات علمی برنامه محور شده است. بنابراین یک فرد زبده یا نخبه متوجه نیاز جامعه به دانشگاه می شود و آن را ادامه می دهد و به این گروه منصوب می شود. اعضای هیئت علمی نیز می توانند دانشجویان خود را از بین دانشجویان نخبه و مستعد انتخاب کنند. این بدان معناست که دانش آموزان مستعد و نخبه دیگر نیازی به گذراندن مراحل قبلی ندارند. بلکه جذب یک نامه استادانه خواهند شد.

  رب گوجه فرنگی در بازار کمیاب شده است

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید