استراتژی قضایی برای جلوگیری از دعاوی طولانی مدت

551105 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دومین نشست مشترک قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه (4 تیرماه) در پنجمین روز از هفته قوه قضاییه به میزبانی دستگاه ها برگزار شد.

ادامه مطلب

در این جلسه علاوه بر روسای قوه قضائیه و مقننه، اعضای شورای عالی قضایی و نمایندگان مجلس نیز حضور داشتند.

حجت الاسلام محسنی اجایی در این دیدار که به مناسبت هفته قوه قضائیه و سالروز شهادت آیت الله بهشتی برگزار شد، به تعاملات مطلوب بین سه قوه و همچنین جلسات متعددی که طی یک سال گذشته بین اعضای ارشد قوه قضائیه و همه برگزار شده است، اشاره کرد. کمیسیون ها و فراکسیون های مجلس شورای اسلامی. وی گفت: هیچ وقت یادم نمی آید که بین سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه مانند دوره کنونی ارتباط و تعامل نزدیک و نشست ها و خیزش های جمعی، گروهی یا فردی وجود داشته باشد. “

رئیس قوه قضائیه با اشاره به مشکلات و اصطکاک های فراوانی که در گذشته به دلیل عدم تعامل و تعارض بین قوه مجریه، مقننه و قضائیه کشور به وجود آمده است، همکاری نزدیک و پیوند مستحکم بین مراجع سه گانه را یکی از مواردی دانست که نعمت های بزرگ عنایات خداوند متعال به ایشان فرمودند: از نتایج مهم همکاری و هم افزایی قوای سه گانه مجریه، مقننه و قضائیه در دوره کنونی، نزدیکی قلوب کارگزاران نظام، آگاهی آنان از اقدامات، کاستی ها و کاستی های دیگری.درک نزدیک آنها برای بسیاری از مسائل، مشکلات و مشکلات کشور هستند که واقعا باید قدردان آنها باشیم.

محسنی اجایی گفت: باید از فرصت کنونی برای تعامل بی نظیر قوه مجریه، مقننه و قضائیه برای خدمت خالصانه و ایمن به جامعه و حل مشکلات مردم و همچنین تحقق ارزش های الهی و آرمان های انقلاب استفاده کرد و فردا ما را در پیش خواهیم گرفت. خودمان را سرزنش خواهیم کرد

رئیس قوه قضائیه با اشاره به مشکلات و چالش های پیش روی مردم امروز کشورمان، گفت: امروز مردم عزیز ایران اسلامی از مسائلی مانند وضعیت معیشتی و اقتصادی، ناهنجاری های اجتماعی، تخلف از برخی موارد شکایت و عذاب دارند. قداست و زیر پا گذاشتن برخی ارزش ها، «و ما به عنوان مسئولین و کارمندان نظام موظفیم برای رفع این شکایات هر کاری که ممکن است انجام دهیم.

محسنی اجایی با اشاره به انتظارات مردم از عدالت، قوه قضائیه را مقصر رسیدگی به برخی از مشکلات و دغدغه‌های مردم دانست و گفت: امروز مردمی که از نبود عدالت اجتماعی و تبعیض رنج می‌برند، این انتظار به حق است.

  لغو جلسه هیات مدیره پرسپولیس

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه مردم ایران اسلامی برای رسیدن به ارزش هایی چون عدالت اجتماعی و رفع تبعیض، انقلاب کردند، خون دادند، جانباز شدند و رنج کشیدند، گفت: باید هر کاری که می شود برای حل این مشکل انجام دهیم. مشکلات و مشکلات.” بیایید کاری را انجام دهیم که مردم با آن مبارزه می کنند.

حجت الاسلام محسنی اجایی در دومین نشست مشترک قوه قضائیه و مجلس با اشاره به تکالیف و تکالیف قانونی این دو نهاد گفت: اگر قوه قضاییه برای نظارت بر اجرای صحیح، کامل و به موقع قوانین مصوب مجلس تقویت نشود. ، تلاش قانونگذار بی نتیجه خواهد بود.

رئیس کل دادگستری با اشاره به اقدامات مثمر ثمر و وحدت آفرین قوه قضائیه طی 4 دهه اخیر در عرصه ها و موقعیت های مختلف از جمله تقویت امنیت مردم، مجازات مجرمان و استیفای حقوق بیت المال گفت: سایر قوا تقویت می شود و اثر تقویت قوه قضاییه خواهد بود. همچنین به نفع سایر سیستم ها خواهد بود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه این نشست، طولانی شدن دادرسی را یکی از مشکلات جدی مردم و مرتبطان قوه قضائیه دانست و گفت: کوتاه شدن دادگاه ضرورتی اجتناب ناپذیر است چرا که تاخیر قوه قضاییه از بسیاری جهات، از جمله روانی و مادی، برای مردم عزیز است.

محسنی اجایی با تاکید بر اینکه «کوتاه کردن دادرسی» یکی از برنامه های اصلی قوه قضائیه است، گفت: در مقوله کاهش مدت رسیدگی و جلوگیری از اطاله دادرسی، لایحه ای را به مجلس شورای اسلامی ارائه کنید. همه جوانب را در نظر بگیرید. “ما این کار را انجام خواهیم داد.

رئیس قوه قضائیه همچنین با بیان اینکه نمی توان همه مسائل قضایی را به برخی جهات کیفری و بعضاً متناقض قانون آیین دادرسی کیفری محدود کرد، گفت: برخی از آنها سال هاست تکمیل نشده است.

رئیس قوه قضائیه در این خصوص به صراحت به موضوع برخی اموال و زمین های وقفی از جمله زمین در منطقه پاکدشت اطراف تهران اشاره کرد و در سال 97 به این موضوع توجه ویژه داشت و گفت: در خصوص وقف زمین های پاکدشت سوالاتی مطرح شد. از دوره قاجاریه؛ در بازه زمانی سال 97 پس از چندین سوال در این خصوص در قوه قضائیه، با تمامی اقدامات انجام شده، تمامی جوانب و ابعاد موضوع زمین های وقفی در منطقه پاکدشت مورد توجه قرار گرفت و تصمیم قاطعی در این خصوص اتخاذ شد تا مردم، سازمان خیرین و بنیاد مستضعفان از این زمین ها مراقبت کرده اند.

  دولتی که باید مشکلات را حل می کرد، نباید بگوید دولت قبل مقصر است

محسنی اجایی با اشاره به مشکلات و کاستی‌های پیش روی سازمان‌ها، مراکز و دستگاه‌های قضایی مختلف از جمله شوراهای حل اختلاف، سازمان زندان‌ها و سازمان پزشکی قانونی، از نمایندگان پارلمان اروپا خواست تا برای رفع این مشکلات کمک کنند. اطلاع قوه قضائیه و دانستن رفع تنگناها و محدودیت های سازمان ها و مراکز مذکور اقدامی در جهت خدمت رسانی به مردم است.

پیش از سخنان رئیس قوه قضائیه، محمد باکر کلیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، آغاز تحول در قوه قضائیه را انتخاب سران قوه قضائیه دانست و گفت: حجت الاسلام والمسلمین قوه قضاییه علاوه بر این روحیه آزادگی، آزادی خواهی و حاکمیت وی به قوه قضائیه ویژگی خاصی بخشیده است و امیدواریم بتوانیم در مجلس شورای اسلامی به قوه قضائیه کمک کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: هرچه قوه قضائیه به عدالت نزدیکتر باشد و کار آن قویتر و کارآمدتر باشد، پیشبرد پرونده ها در سایر بخشها آسانتر می شود و مردم در آسایش و آرامش بیشتری زندگی می کنند.

کلیباف با اشاره به مشکلات مالی و اعتباری قوه قضائیه گفت: مبنای بودجه قوه قضائیه نیاز به اصلاح دارد و قطعا در برنامه هفتم توسعه به این موضوع خواهیم پرداخت.

همچنین حجت الاسلام مصدق، معاون اول قوه قضائیه با اشاره به ارتباط دیرینه و تاریخی دو مقوله قوانین با تصمیمات دادگاه، گفت:

معاون اول قوه قضائیه با امید به تقویت تعامل قوه قضائیه با مجلس یازدهم در دوره تحول و تعالی قضایی گفت: هفته.

وی افزود: امیدواریم اجرای این تفاهم نامه تحولی اساسی در روابط دو قوه قضاییه و مقننه ایجاد کند و زمینه های مختلف همکاری دو قوه در حوزه های مختلف تضمین شود. بیش از پیش.”

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به حجم زیاد درخواست های مردمی از قوه قضائیه گفت: قوه قضاییه در شرایط فعلی بودجه خود نمی تواند پاسخگوی این حجم از درخواست های مردمی باشد و با این تفاسیر نیازمند حمایت های قانونی و نادیده گرفته شده از سوی قوه قضاییه است. مجلس ما قوه قضائیه هستیم.

  بررسی طرح اصلاح قانون منع به کارگیری مستمری بگیران/ موافقت با کلیات لایحه نهایی شدن اعتبار خرید تجهیزات حفاظتی در جزیره خارکف

شاهروهیان معاون مالی، پشتیبانی و توسعه قوه قضائیه نیز با ارائه گزارشی از وضعیت مالی، اعتباری و تجهیزاتی قوه قضائیه در سراسر کشور گفت: یکی از مهمترین چالش های قوه قضائیه بحث مالی و اعتباری است. تلاش های زیادی برای حل این مشکل انجام شده است، اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی با اشاره به مشکلات دستگاه ها و مراکز قضایی در خصوص فضای اداری گفت: حجم فضای اداری قوه قضاییه در حال حاضر 2 میلیون و 200 هزار متر مربع است در حالی که حجم استاندارد فضای اداری قوه قضاییه باید 4 میلیون متر مربع باشد. متر

معاون مالی، کمک و سازندگی قوه قضائیه با اشاره به کمبود نیروی کار در قوه قضائیه گفت: با وجود اینکه 50 درصد پست های سازمانی در قوه قضائیه خالی است اما به دلیل کمبود بودجه نمی توانیم نیروی کار جذب کنیم در حالی که برخی از پست های سازمانی خالی هستند. آژانس ها با نیروی انسانی مازاد مواجه هستند.

الفت، معاون منابع انسانی و فرهنگ قوه قضاییه نیز به تشریح نحوه تعامل قوه قضائیه و مجلس برای توسعه پرونده ها پرداخت و گفت: رو به کاهش است.

بابایی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به مشکلات پیش آمده در زمینه اسناد قولنامه ای در کشور گفت: قانون ثبت اراضی و املاک بدون سند و همچنین قانون منع تکه تکه شدن زمین های کشاورزی نیاز به بازنگری دارد.

وی افزود: در حالی که در قانون برنامه ششم توسعه حد نصاب تعیین شده برای صدور اسناد کاداستر اراضی ملی توسط سازمان ثبت اسناد و املاک 110 میلیون هکتار بود، اما شاهد بودیم که در پایان سال گذشته 130 مورد. میلیون هکتار از اراضی ملی سند کاداستر شد.

محمدی رئیس سازمان زندانها نیز خواستار حضور معاونین در زندانها و بازدید آنان از بخشهای مختلف زندانها برای رصد مشکلات ندامتگاههای کشور شد و گفت: درهای زندان همیشه به روی خیرین و نمایندگان مجلس باز است. مجلس شورای اسلامی.

وی همچنین به برخی محدودیت ها و محدودیت ها برای زندانیان خارج از محدوده شهری اشاره کرد و خواستار کمک مجلس در این زمینه شد.

گفتنی است در دومین نشست مشترک قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی تعدادی از نمایندگان مجلس به بیان دیدگاه ها و دیدگاه های خود با هدف تعامل بیشتر دو قوه مقننه و قضائیه پرداختند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید