اساتید خارجی؛ حامیان دانشگاه ها در عربستان سعودی

575278 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار حوزه علم و فناوری باشگاه خبرنگاران دانشجویی (ایسکانیوز)؛ عربستان سعودی یکی از کشورهای ثروتمند خلیج فارس است که از نظر اقتصادی از افت شدید قیمت نفت در سال 1998 آسیب دید، اما در همان زمان دولت برنامه های کاهش هزینه ها را آغاز کرد و بسیاری از صنایع خود را به بخش خصوصی واگذار کرد. در حال حاضر حدود 35 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور متعلق به بخش خصوصی است.

از سوی دیگر، کمبود آب و رشد سریع جمعیت، تلاش های دولت را برای خوداتکایی کشاورزی محدود کرد. اما عربستان سعودی با تورم 5.1 درصدی کمترین تورم را در خاورمیانه دارد و صنعت موفقی در تولید نفت خام، پالایش نفت، پتروشیمی، سیمان، فولاد، کودهای شیمیایی و پلاستیک با استفاده از قدرت های خارجی دارد. به طوری که حدود 9 میلیون کارگر مهاجر در عربستان سعودی کار می کنند.

رشد سریع دانشگاه

عربستان سعودی یکی از سریع ترین سیستم های آموزش عالی در خاورمیانه را دارد و موسسات آموزشی آن در سطح جهانی هستند. هفت دانشگاه عربستان در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی کیواس در سال 2021 فهرست شده‌اند و این کشور ادعا می‌کند که 23 دانشگاه از 100 دانشگاه برتر منطقه خلیج‌فارس در رتبه‌بندی کیواس متعلق به این کشور است.

عربستان سعودی همچنین در اولین ویرایش رتبه بندی قدرت سیستم آموزش عالی QS، سی و ششمین سیستم آموزش عالی جهان شناخته شد.

دانشگاه های عربستان سعودی مانند بسیاری از کشورهای جهان مدارک لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را ارائه می دهند که معمولاً به ترتیب چهار سال، دو سال و سه تا چهار سال طول می کشد. در حالی که دانشجویان بین‌المللی عموماً در دانشگاه‌های پیشرو عربستان سعودی پذیرفته می‌شوند، محدودیت‌هایی در میان سایر دانشگاه‌های کمتر شناخته شده وجود دارد و برای مثال، پذیرش برای دانشجویان دختر محدود به چند دانشگاه و مؤسسه مختص زنان است.

دانشگاه های پیشرو عربستان سعودی به لطف سرمایه گذاری مستمر و قابل توجه این کشور در آموزش عالی، از نظر امکانات بی نظیر هستند. این کشور ثروت سرمایه گذاری خود را عمدتاً از منابع عظیم سوخت – تقریباً 20 درصد از ذخایر نفت جهان – به دست می آورد و به کمک این ثروت توانسته در نیم قرن اخیر به سرعت توسعه یابد. این ثروت همچنین تأثیر عمده ای بر تجارت، گردشگری، آموزش، فناوری، حمل و نقل، معماری و فرهنگ به ویژه در شهرهای کلیدی این کشور دارد.

از آنجایی که بخش انرژی یکی از بخش های مهم این کشور است، جای تعجب نیست که دانشگاه های عربستان در زمینه مهندسی نفت و گاز نیز مشهور هستند. به طور کلی، کسانی که مایل به ماندن و کار در کشور هستند، چشم اندازهای سودآوری برای کار فارغ التحصیل در این بخش ها پیدا خواهند کرد.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

دولت با افزایش تعداد کالج ها و دانشگاه ها به ثروت، برنامه های استراتژیک یا صرفاً نیاز اقتصادی خود پاسخ داد. تنها در دهه گذشته، تعداد دانشگاه‌های کشور از 20 دانشگاه در سال 2005 به 39 دانشگاه در سال 2015 افزایش یافته است. جامعه مبتنی بر دانش

معروف ترین دانشگاه ها

دانشگاه ملک عبدالعزیز

دانشگاه ملک عبدالعزیز (KAU) در سال 2021 در کشورهای عربی رتبه اول و در رتبه بندی جهانی رتبه 143 را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در سال 1346 تأسیس شده و در حال حاضر بیش از 82 هزار دانشجو دارد و دارای پردیس های مجزا برای زنان و مردان است. این مجموعه ها در شهر جده قرار دارند و توسط معمار مشهور انگلیسی جان الیوت طراحی شده اند.

از سال 2017، این دانشگاه در بین 150 دانشگاه برتر جهان در رشته های مهندسی مکانیک، کشاورزی، جنگلداری و داروسازی رتبه بندی شده است.

رشته های دیگری مانند هنر و طراحی، علوم انسانی، علوم، پزشکی، داروسازی، بازرگانی، حقوق و دندانپزشکی نیز در این دانشگاه ها ارائه می شود. دانشگاه ملک عبدالعزیز علاوه بر ارائه طیف گسترده ای از برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه، برنامه آموزش از راه دور را نیز ارائه می دهد.

دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد

دانشگاه نفت و مواد معدنی ملک فهد در رتبه بندی دانشگاه های منطقه عربی 2021 رتبه چهارم و در رتبه بندی جهانی دانشگاه های سال 2021 رتبه 186 را به خود اختصاص داده است.این دانشگاه در سال 1963 در ظهران یکی از مراکز مهم کشور تاسیس شد و در حال حاضر بیش از 7 هزار دانش آموز این دانشگاه دانشجوی دختر نمی پذیرد.

علیرغم نامش، این دانشگاه دوره های سنتی را در طیف گسترده ای از موضوعات مانند مهندسی، علوم و تجارت پوشش می دهد. با این حال، این دانشگاه در زمینه نفت و معدن عملکرد خوبی دارد و در سال 2020 در بین 25 دانشگاه برتر جهان برای مهندسی معدن و همچنین در بین 100 دانشگاه برتر برای مهندسی شیمی، برق و مکانیک قرار گرفت.

دانشگاه ملک سعود

دانشگاه ملک سعود که در سال 1957 تأسیس شد، در نسخه 2021 رتبه بندی دانشگاه های منطقه عربی در رتبه ششم و در آخرین رتبه بندی جهانی رتبه 287 را کسب کرد. این دانشگاه با اعتباری مشابه دانشگاه ملک فهد، به شدت بر روی علوم زیستی در کنار مهندسی تمرکز دارد.

  پایگاه آمریکا در سوریه با موشک مورد حمله قرار گرفت

دانشگاه ملک سعود واقع در پایتخت ریاض، در حال حاضر در مجموع 51000 دانشجو ثبت نام می کند که بیش از 1100 دانشجوی بین المللی هستند. دانشجوی دختر نیز می پذیرد.

جذب معلم خارجی

سال‌هاست که دانشگاه‌های عربستان سعودی به دلیل نیاز به تجربیات و تخصص‌های مختلف، دانشجویان عرب را به ۲۴ کشور جهان اعزام کرده و از دانشگاه‌های خارجی نیز جذب می‌کنند. معاون امور آموزشی وزارت تحصیلات عالی با تاکید بر اهمیت تحصیلات عالی در این کشور گفت: بودجه مالی بخش آموزش توسط قدرت های خارجی به عنوان بخشی از راهبرد ملی برای توسعه جامعه دانش افزایش یافته است. ، که مستلزم ارائه دانش و مهارت های پیشرفته است.

دلیل استخدام هیئت علمی آموزشی و پژوهشی از کشورهای دیگر متفاوت است. این تفاوت ها ممکن است به دلیل ثروت، برنامه های استراتژیک یا صرفاً ضرورت اقتصادی باشد.

اگرچه عربستان سعودی جزو 10 مقصد برتر برای آموزش زبان انگلیسی در خارج از کشور نیست، اما هنوز دلایل زیادی برای در نظر گرفتن فرصت های تدریس در این مکان هیجان انگیز وجود دارد. حقوق های بالا و مزایای جامع این مرکز فرهنگی و مذهبی را به گزینه ای جذاب برای کسانی که به دنبال صرفه جویی در هزینه در حین تدریس در خارج از کشور هستند تبدیل کرده است.

در این راستا، عربستان سعودی عمدتا معلمان واجد شرایط و با تجربه را هدف قرار می دهد. همچنین، به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای خاورمیانه، هزینه زندگی بالاتر از سایر مقاصد تحصیلی محبوب در منطقه است – اگرچه حقوق و مزایا به طور کلی قابل مقایسه هستند.

سیاست دولت

حدود پنج سال پیش، دولت اعلام کرد که دانشگاه‌های عربستان تنها باید افراد خارجی را استخدام کنند و از سوی دیگر، کارگران خارجی فقط برای مشاغل دانشگاهی در دانشگاه‌های دولتی این کشور استخدام می‌شوند. این بیانیه پس از گزارش رسانه‌ها مبنی بر استخدام غیرسعودی‌ها در سمت‌های هیات علمی در زمانی منتشر شد که پادشاهی در حال اجرای طرح‌های متنوع‌سازی با هدف افزایش اشتغال اتباع سعودی است.

وزارت علوم عربستان سعودی در آن زمان اعلام کرد که دانشگاه‌ها برنامه‌های فعالی برای استخدام اساتید مشهور بین‌المللی دارند، اما تاکید کرد که استخدام خارجی‌ها موقتی است و تا زمانی که فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های عربستان برای ایفای نقش به کشور خود بازگردند. بنابراین قرارداد یک ساله قابل تمدید با معلمان خارجی منعقد شد.

در همین راستا، وزارت علوم اعلام کرد که ورود غیر سعودی ها به دانشگاه ها ارزش افزوده ای برای دانشگاه های سلطنتی به همراه خواهد داشت، از جمله اینکه بسیاری از نهادهای اعتبارسنجی بر اهمیت تنوع در بین اعضای هیئت علمی تاکید می کنند. با این حال، دولت آن کشور اشتغال در برخی بخش ها را فقط به اتباع سعودی محدود کرده است. از جمله کار در مراکز خرده فروشی و کارهای مربوط به کالاهای زنانه و فروشگاه های مواد غذایی.

  تحولات اخیر در اوکراین تصویب کمک 40 میلیارد دلاری ایالات متحده به اوکراین

حقوق یک استاد دانشگاه چقدر است؟

متوسط ​​حقوق یک استاد دانشگاه در عربستان سعودی حدود 126000 ریال سعودی در سال است که 50.5 ریال در ساعت است. در واقع یک استاد تمام وقت با ورود به دانشگاهی در عربستان سعودی 126000 ریال دریافت می کند. در حالی که کارگران با سال ها سابقه در نهایت این مبلغ را دریافت می کنند.

اگر به صورت ماهانه محاسبه کنیم، میانگین حقوق یک استاد تمام 24 هزار و 208 ریال عربستان در ماه است. معلم علاوه بر حقوق می تواند حقوق اضافه ای نیز دریافت کند که ماهیانه حدود 5 هزار و 72 ریال است و این اضافه پرداختی می تواند شامل پاداش نقدی، حق مشاوره و تقسیم سود باشد.

اساتید در کدام رشته بیشترین حقوق می گیرند؟

بر اساس گزارش وب سایت Go Over Seas که اوایل سال جاری منتشر شد، عربستان سعودی یکی از پرسودترین مقاصد برای آموزش زبان انگلیسی است و حقوق آن بین 2600 تا 4000 دلار در ماه است. حقوق معلمان انگلیسی کالج می تواند حتی بالاتر باشد، اغلب از حدود 4000 دلار در ماه شروع می شود و بر اساس تجربه و صلاحیت ها افزایش می یابد. مزیت دیگر تدریس در عربستان سعودی این است که حقوق معمولاً معاف از مالیات است.

معلمان در عربستان سعودی علاوه بر حقوق بسیار رقابتی، اغلب مزایای غیر حقوقی مانند مسکن، بازپرداخت هزینه بلیط هواپیما، بیمه درمانی و حقوق پایان کار دریافت می کنند.

دانشگاه ها و مدارس معمولاً برای اعضای هیئت علمی خود مسکن تهیه می کنند، اگرچه محل اقامت می تواند از آپارتمان های بزرگ و مبله گرفته تا خوابگاه های مشترک و خانه های شبانه روزی به سبک خوابگاه باشد.

عربستان سعودی خانه یک سیستم غنی از کالج‌ها و دانشگاه‌ها است که تقریباً همه دانش‌آموزان باید پس از سال اول خود در آزمون زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس شرکت کنند. از آنجایی که بسیاری از دانشجویان سعودی می خواهند تحصیلات عالی را در خارج از کشور دنبال کنند، آماده سازی دانشجویان برای چنین امتحاناتی یک صنعت پرسود است.

دیدگاهتان را بنویسید