از 6 ماه تا یک سال حبس در انتظار متخلفانی است که پلاک خودروهای خود را کثیف می کنند.

تردد خودروهای بدون پلاک و یا با پلاک مخدوش برای جلوگیری از جریمه پلیس در بزرگراه ها و همچنین در محدوده طرح ترافیک تهران افزایش یافته است و یکی از منابع آگاه به خبرنگار ایرنا گفت: تنها در تهران بیش از 90 هزار خودرو وجود دارد. اعوجاج یا مفقود شدن پلاک خودرو از دوربین های کنترل ترافیک عبور می کند و این عدد می تواند یک هشدار باشد.

اخیراً برای جلوگیری از اجرای قوانین سرعت غیر مجاز در بزرگراه ها، بسیاری از مالکان نسبت به تحریف یا دستکاری پلاک خود اقدام می کنند و برای جلوگیری از جریمه، عمداً شماره پلاک را دستکاری می کنند.

یکی از این شهروندان به خبرنگار ایرنا گفت: چند روز پیش پیامک جریمه ای مبنی بر جریمه شدن من در یک ساعت مشخص در محور تهران- قزوین به دلیل سرعت غیرمجاز ارسال شد. متخلف عمداً شماره ثبت را جعل کرد و جریمه ای به حساب من اضافه شد.

مجازات چنین افرادی چیست؟

رئیس پلیس راهور فراجا در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: بر اساس ماده 730 قانون ترافیک جاده ای، خودروهای دارای پلاک مخدوش یا بدون پلاک یا مالکانی که عمداً اقدام به جعل شماره گذاری کنند به حبس از 6 ماه تا یک سال محکوم می شوند. این ماده قانونی و لازم الاجرا است و به دارندگان اینگونه خودروها توصیه می کنم این کار را نکنند زیرا زندان برای این افراد مجازات قابل اجرا و غیرقابل گذشت است.

سید کمال هادیان فر افزود: در صورتی که فردی در این خصوص به ناعادلانه جریمه شود، پس از اعلام شکایت و در صورت تحریک از طریق دوربین و سایر مستندات می توان وی را برای بررسی های لازم به کارشناس مربوطه معرفی کرد. علاوه بر این، فرد مجرم باید تمام ارزش جریمه را نیز بپردازد و همچنین مشمول مجازات قانونی خواهد شد.

  آخرین آمار تاج در کشور/ 6 نفر در 24 ساعت گذشته جان باختند

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان فرجه ادامه داد: پلیس با رانندگانی که بدون پلاک و یا با پلاک مخدوش رانندگی می کنند با این گونه متخلفان برخورد جدی و بدون اغماض خواهد کرد.

سردار هادیان فر خاطرنشان کرد: پوشش یا تغییر شماره پلاک نه تنها تخلف بلکه جرم است و رانندگانی که خودروهای بدون پلاک، پلاک مخدوش و ناخوانا را به دلیل ارتکاب اقدام مجرمانه بر خلاف مقررات و اجرای قانون، رانندگی می کنند. خودروهای آنها به پارکینگ هدایت می شود و هویت راننده خاطی نیز برای مقامات انتظامی مشخص می شود.

برخورد پلیس با خودروهای دارای پلاک مخدوش

همچنین معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بر ساماندهی موتورسیکلت ها و برخورد با خودروهای دارای پلاک مخدوش تاکید کرد.

جلال بهرامی گفت: بدون تعارف باید بگوییم که اگر مشکلی در حوزه حمل و نقل و تردد در کف خیابان وجود دارد، همه ما که امروز در اینجا جمع شده ایم مسئول آن هستیم و نباید به دنبال تقصیر و تقصیر باشیم. ما مقصران را معرفی می کنیم و مسئولیت ها را به یکدیگر واگذار می کنیم زیرا هر چقدر هم که بی خیال باشیم باز هم در قبال شهروندان مسئول هستیم و مردم از ما انتظار خدمت دارند.

وی تاکید کرد: اگر در سال های اخیر بدون هیچ ضابطه ای چندین میلیون موتورسیکلت در این شهر اضافه شده است، پلاک های مخدوش هر روز در حال افزایش است و هر روز دیگر بی نظمی های ترافیکی در سطح شهر افزایش می یابد، مسئولیت آن بر عهده شهرداری تهران و شهرداری تهران است. پلیس راهنمایی و رانندگی است و حل این مشکلات جز با همکاری و همدلی این دو نهاد خدماتی امکان پذیر نیست.

  واریز مبلغ سنجش به حساب معلم

معاون شهردار تهران تاکید کرد: در مدیریت ترافیک، امر به معروف از طریق پلیس راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی و نهی از منکر از طریق شهرداری و از طریق مهندسی ترافیک و ایمنی انجام شود.

بهرامی افزود: پوشش و مخدوش شدن پلاک خودرو توسط برخی از شهروندان برای جلوگیری از دوربین مداربسته و عدم پرداخت عوارض ترافیکی یکی از معضلات حوزه ترافیک در سال های اخیر است که هر سال بر تعداد آن افزوده می شود. پلیس باید به طور جدی با پدیده اختفا برخورد کرد و باید پلاک را مخدوش کرد ضمن اینکه ما در اداره حمل و نقل و ترافیک باید علاوه بر نصب دوربین های جدید دوربین های موجود را نیز تعمیر و بازیابی کنیم تا این نوع تخلفات کاهش یابد.

راه حل های اجرایی برای مهار مشکل موتورسیکلت بررسی می شود

وی اعلام کرد: یکی دیگر از معضلات بزرگ ترافیکی شهر تهران که ایمنی، سلامت و آسایش شهروندان را تهدید می کند، تردد بی رویه موتورسیکلت در سطح شهر به ویژه محورهای مرکزی است و هر روز شاهد هجوم گسترده موتورسیکلت ها در معابر هستیم. و شورش و تصادف موتورسواران فضای شهر را ناامن و آشفته کرده و در آلودگی هوا نیز نقش زیادی داشته است.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهر تهران خاطرنشان کرد: لازم است ستاد ساماندهی موتورسیکلت با حضور پلیس راهنمایی و رانندگی و فرمانداران شهرستان ها با تشکیل جلسات مستمر و منظم تصمیمات اجرایی برای محدودسازی این معضل را بررسی کند.

علاوه بر ایجاد هرج و مرج در جاده ها، رانندگی با خودروهای با پلاک مخدوش می تواند باعث افزایش تصادفات نیز شود.

  پرچم اوکراین در لباس رضا رشیدپور

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید