از نظر شیوع ویروس کرونا وضعیت خوبی نداریم

علیرضا ناجی اظهار داشت: هرگاه مراسمی در شرایط نامناسب کرونا برگزار می‌شود، مهم‌ترین موضوعی که باید از سوی مردم رعایت شود همین پروتکل‌های بهداشتی است چرا که با تجمع گسترده مردم امکان انتقال ویروس فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: در جشن عید غدیر که برای همه ما و به عنوان شیعیان جهان بسیار مهم است، باید همیشه این روز را گرامی بداریم، صحنه هایی را دیدم که با وجود تعداد زیاد اجتماعات، بیش از 90 درصد شرکت کنندگان در این مراسم بزرگ معنوی از ماسک استفاده نکردند.

وی ادامه داد: حتی در این تجمع بزرگ بیرم در غدیرهم حتی یک نفر نبود که به افرادی که ماسک نزدند ماسک بدهد تا در این زمان از ماسک برای جلوگیری از انتقال ویروس استفاده کنند. همه این افراد با خوشحالی کنار هم بودند، اما هیچ چیز استفاده از ماسک توصیه نمی شود.

ناجی تصریح کرد: اکنون در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی هستیم، اگرچه این ایام برای همه ما بسیار مهم است، اما اکنون با توجه به اینکه وضعیت خوبی از کووید نداریم، همه باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

وی معتقد است: وقتی در روزهای تاسوعا و عاشورا مراسمی با این اهمیت برای مردم ایران برگزار می‌شود، باید برای حفظ سلامت خود و جلوگیری از انتقال ویروس به دیگران از ماسک استفاده کنیم و ضمن رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، تجمعات در باید از محیط های بسته دوری کرد.

عدم رعایت پروتکل ها باعث افزایش تعداد بیماران می شود

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: چنین مراسمی باید به گونه ای برگزار شود که مردم نیز پروتکل ها را رعایت کنند، اکنون موج جدیدی از کرونا زیر سویه میکرونی در کشور وجود دارد و دنبال نمی شود. پروتکل ها تعداد افراد آلوده به این ویروس را افزایش می دهد.

  شوک غیرمنتظره برای استقلالی ها/ پدیده فصل گذشته

وی با بیان اینکه در سال های گذشته با وجود برگزاری باشکوه جشن تاسوعا و عاشورا، مردم بسیاری از مواردی را که باید رعایت می شد رعایت نکردند، تصریح کرد: مردم در کنار برگزاری باشکوه مراسم، باید پروتکل ها را به خوبی رعایت کنند.

ناجی ادامه داد: برای برگزاری اینگونه آیین های عزاداری و سوگواری، مردم باید به رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی به ویژه در محیط های بسته دقت داشته باشند تا در اثر برگزاری مراسم باعث انتقال بیماری به دیگران نشود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در مجالس عزاداری عواطف بر مردم غالب می شود و این احتمال وجود دارد که توصیه های ساده بهداشتی نادیده گرفته شود. حتی اگر مراسم در فضای باز و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی باشد، به دلیل ازدحام زیاد، باز هم کنترل ورود و خروج کمی مشکل خواهد بود و ازدحام جمعیت، خطر انتقال را به همراه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: اکنون در مرحله اوج کرونا هستیم، اگر حتی در مراسم عزاداری و عزاداری، کنسرت ها و رستوران ها به دلیل ازدحام جمعیت رعایت نکنیم، ممکن است شرایط برای شیوع و انتقال ویروس فراهم شود. بنابراین همه باید شرایط بهداشتی این اماکن و مراسم را رعایت کنند.» به فکر کاهش مشکلات این روزها در شرایط سخت کرونا باشیم./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید