از معلمی که در شغل دوم و سوم است چه انتظاری دارید؟

خدمات اجتماعی

مدتی است که فیلم های دلخراشی از مدارس منتشر می شود که در آن صحنه ای آشکار و آشکار از ضرب و شتم معلمان توسط معلمان روح هر فرد سالم و وظیفه شناس را می خراشد.

تصویر کودکان کتک خورده برای خانواده های دانش آموزان غیر قابل تحمل است، خانواده هایی که امروزه مقاومت و تحمل آنها بسیار پایین است و با کوچکترین ظلم و اجبار با خشونت بیشتری مواجه می شوند.

برای آشنایی بیشتر با این معضل و نحوه مقابله با آن، با رضا قاسم پور، فعال فرهنگی و مدنی گفت و گو کرده ایم.

ابتدا تاریخچه و توضیحی درباره موضوع خشونت در ایران به ویژه در میان سالمندان و معلمان ارائه دهید و سپس به مشکلات آموزش و پرورش در ایران خواهیم پرداخت.

به گفته روانشناسان، ما یکی از عصبانی ترین ملت های جهان هستیم. خشونت در خون ما فنون مذاکره را نمی شناسیم و به آن اعتقاد نداریم. اگر به رویدادهای روزمره نگاه کنیم، این گفته چندان هم نامناسب به نظر نمی رسد.

جامعه مردسالار ایران در خشونت علیه زنان و همچنین در تصادفات شهری، حتی جزئی، حتی در پایتخت، معمولاً به جای حل و فصل محترمانه و معقول موضوع، و گاه آسیب های ناشی از درگیری های پس از تصادف.

ورق زدن تاریخ و نگاهی به وقایع پیرامون نیز گواه این امر است. در اولین دیدار فاتحان مغول در چین با خوارزمشاهان سرافراز، اگر اندکی احتیاط و واقع بینی از سوی ایران بود، با تسامح و فنون مذاکره از گزند سپاه ویرانگر مغول در امان بودیم. و در مورد آن چه …

خشونت در فرهنگ و ادبیات ما نیز تئوریزه شده است.

شمس با افتخار مدعی است که خشونت علیه شاگردانش مشکل ساز بوده و به معجزه ای عملی و آشکار در آموزش و پرورش منجر شده است. در سیستم آموزشی قدیمی ما (خانه ها و مدارس)، خشونت به طور سنتی تئوریزه شده است و یک سکه رایج بازار در سیستم آموزشی است.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

هدف از این مقدمه این است که ابتدا باید درک درستی از ریشه و تاریخچه خشونت و تنبیه بدنی داشته باشیم تا بتوانیم در مورد تنبیه بدنی در نظام آموزشی خود واقع بینانه صحبت کنیم و در نهایت به دنبال راه حل های عملی و غیر شعاری و فارغ از کلیات باشیم. و مبهم جملات روانشناختی برای کاهش میزان خشونت در مدارس باشد.

رئیس هیئت مدیره کانون حقوق شهروندی البرز می افزاید:

با توجه به پیشرفت های چشمگیر جامعه بین المللی در رعایت حقوق انسانی و ذاتی کودکان و نوجوانان در کنوانسیون های حقوق بشر در زمینه هایی مانند تجارت و آموزش، تحصیلات تکمیلی خدمتگزار حقوق بین الملل است. در مدارس ایران جدی گرفته شود. تا جایی که به یاد دارم از دوره اول ریاست جمهوری خاتمی با رویکرد اسلام رحمانی (که به جای جنگ تمدن ها گفتگوی تمدن ها را ترویج می کرد) بحث بازنگری در نظام آموزشی جدی تر شد.

اما سوال اینجاست که وقتی ابزارهای موثر و مهمی مانند تنبیه بدنی (که گذشتگان آن را معجزه گر، دریا و کارگر می دانستند) حذف می کنیم، دقیقاً چه چیزی را تعریف و ترکیب می کنیم؟ جایگزین خشونت و تنبیه بدنی در مدارس چیست؟

گزارشگر صدای معلم می گوید:

معلم امروزی که در دوران دانش آموزی مورد عنایت نظام تعلیم و تربیت است چه ابزاری برای کنترل و کنترل دانش آموز و پای سرکشش که پس از رهایی از چنگال تاج مانند بهار و امواج شیطنت آمیز از پاهایش می پرد، باید به کار گیرد. ؟!

این سوال بی پاسخ و مهمی است که متأسفانه سال هاست که بر روی زمین باقی مانده است و تا زمانی که پاسخ قانع کننده، عملی و منطقی برای آن نگیریم، تنبیه بدنی همچنان بالا و پایین خواهد رفت.

البته تنبیه بدنی عقب مانده و مذموم است و البته خط قرمز تربیت هم درست است. این رویکرد خشونت آمیز در هزاره سوم به هیچ وجه قابل دفاع نیست.

  فلامک جنیدی چالش کتابخوانی را آغاز کرد

اما باز هم ابزارهایی (غیر از نمرات، انضباط، تنبیه و …) که معلم باید برای کنترل و مدیریت کلاس خود در برابر هجوم شیطنت و بی ادبی مخاطبان احتمالی به کار گیرد، چیست؟

یقینا مطالب شیک و توصیه های صیقلی مشاوران و روانشناسان با عینک زمردی در میدان عمل نمی کند و معلم سرکش گاه ناخواسته به سیم آخر می زند و خطوط قرمز معارف و کنوانسیون های حقوق بشری را رد می کند و ناگزیر تنبیه بدنی می کند. البته اولین اندوه و قربانی عذاب خود معلم خواهد بود.

مدیر مرکز شهادت کرج می افزاید:

مطابق ماده 77 آیین نامه مدارس، تنبیه بدنی دانش آموزان توسط کادر آموزشی و اداری تخلف محسوب می شود.

امروز مدارس کشور با متخلفان این آیین نامه اجرایی برخورد قاطع و قانونی می کنند. تنبیه بدنی دانش آموزان جنبه حمایتی ندارد و اقدامی ارتجاعی و مذموم است.

مدیران و معلمان مدارس علاوه بر روحیه تساهل و کنترل خشم باید از مقررات مدرسه آگاه باشند و خودسرانه عمل نکنند.

از پیامدهای تنبیه بدنی دانش آموزان کاهش عزت نفس، افسردگی و درونی شدن خشم، تضعیف جایگاه نظام آموزشی در نزد جامعه و در نهایت خدشه دار شدن قداست حرفه معلمی است.

در دوره تاج، روش زندگی انسان دستخوش تغییرات شگرفی شد. همچنین در آموزش مجازی در دوره تاج اتفاقات مهم و زیرپوستی زیادی در رفتار، اعمال، نوع پوشش، ظاهر و به طور خلاصه بینش و منش عمومی دانش آموزان وجود داشت. شایسته است روانشناسان، روانکاوان و سایر دلسوزان جامعه، زوایای باریک و تاریک دوره تاج را با تحقیق روشن کنند و از سرعت فزاینده و فزاینده آسیب های اجتماعی- فرهنگی به جامعه هدف بکاهند.

کاسم پور در پاسخ به سوالی درباره ضرب و شتم معلمان گفت:

خشونت در مدارس یک ضربه مضاعف است، تقریباً بلافاصله پس از ضرب و شتم دانش آموزان، والدین، دانش آموزان و ساکنان ناراضی در حاشیه مدارس مراقب معلمان هستند.

  تجمع کنندگان در یاسوج دستگیر شدند

حدود دو سال پیش معلمی در همدان توسط دانش آموزی در کلاس درس مورد ضربات چاقو قرار گرفت.

برگردیم و واکنش های آن زمان را مرور کنیم تا از عمق ماجرا پشیمان شویم.

همچنین در این هفته یکی از معاونان یکی از پرجمعیت ترین مدارس حصارک کرج در مراسم روز معلم و در ملاء عام مورد ضرب و شتم یک تاجر محلی قرار گرفت و مورد توهین قرار گرفت.

متأسفانه استمرار و n بخشی از تنبیه بدنی از یک سو و ضرب و شتم معلمان به موازات هم بازتولید، تدوین و ترویج می شود.

کاسم پور در پاسخ به این سوال که چگونه باید محیط آموزشی را که کانال اصلی تربیت نسل آینده است از خشونت پاکسازی کنیم تا نسل های آینده از این آسیب در امان بمانند؟

همانطور که در مقدمه مصاحبه اشاره شد، خشونت در جامعه ایران ریشه دارد و گاهی روح ما از خشونت راحت می شود.

کنترل خشم و کاهش دامنه وسیع خشونت تنها با بخشنامه و دستگیری امکان پذیر نیست. ما باید فرهنگ نهادهای فرهنگی را به رهبری رادیو و تلویزیون و شبکه های اجتماعی پرمخاطب ایجاد کنیم و خشونت و خشم عمومی را با سیاست مدارا، تساهل و مدارا جایگزین کنیم.

البته نباید از نقش مهم و رو به رشد مطالبات متراکم و راکد معلمان در هر دو حوزه کرامت و معیشت معلم غافل شد.

از معلمی که برای امرار معاش مجبور به پناه بردن به مشاغل دوم و سوم می شود و به ناچار خستگی جسمی و رخوت روحی و روانی را به کلاس می آورد چه انتظاری باید داشت؟ در حالی که سرانه تحصیلی ما حدود 180 دلار است، در کنار ما در عمان فسقلی رقم سرانه 11000 دلار است.

انتظارات از آموزش و پرورش باید متناسب با سرمایه گذاری در آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید