ارز 4200 تومانی باعث افزایش تورم شد

552702 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، کامبیز میرکریمی در خصوص حذف ارز 4200 تومانی گفت: نحوه توزیع این ارز به دلیل عدم توزیع عادلانه و ایجاد مشکل برای بسیاری از تولیدکنندگان و تجار بسیار مهم بود.

بیشتر بخوانید: بازار ارز در سال 1401 به کجا می رود؟

وی با بیان اینکه توزیع 4200 گوجه فرنگی نیز مفاسد است، گفت: شرایط برابری برای ارز وجود ندارد و به درستی برای تجارت توزیع نشده است. به دلیل پایین بودن نرخ واردات، انتقادات زیادی را به همراه داشت.

میرکریمی با بیان اینکه توزیع 4200 تن قیمت تعادلی کالاها را نیز بر هم زد، خاطرنشان کرد: توزیع این نرخ ارز باید نظارت را تقویت می کرد تا قیمت کالاهای وارداتی و قیمت مصرف کننده متناسب و بهینه توزیع شود، اما کالاهایی که با این ارز وارد می شود. ، در عمل کالاها با قیمت های مختلف به دست مردم می رسید و مشکلات زیادی ایجاد می کرد.

وی افزود: حذف 4 هزار و 200 تن باعث کاهش صف های طولانی دریافت این نرخ ارز، کاهش اجاره بها، ایجاد تعادل در قیمت ها و کاهش عرضه کالا با افزایش قیمت از سوی فروشندگان خارجی می شود.

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه گفت: واردات کالا با نرخ ارز 4200 تنی در توزیع مشکل دارد و دستگاه های نظارتی مانند تعزیرات حکومتی، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تنظیم بازار. ستادها و نهادهای دیگر درگیر بودند که بوروکراسی تجاری را افزایش داد.

میرکریمی با تاکید بر اینکه پس از تمام این مراحل هنوز انصاف در توزیع وجود ندارد، تاکید کرد: با حذف ارز ترجیحی از واردات باید دقت شود که این یارانه مستقیم به مصرف کننده ارائه شود.

  حرکت جنجالی مهدی طارمی که سوژه رسانه های خارجی شد!

وی گفت: توزیع این ارز برای کمک به اقشار ضعیف انجام شد، اما به دلیل مشکلاتی که دولت در تامین آن داشت، عملا تورم را افزایش داد که در نهایت فشار بیشتری بر اقشار پایین جامعه وارد کرد.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید