ارز ترجیحی نان و دارو حذف نمی شود

540422 خبر ناگهانی

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، محمد محبر جمعه شب در برنامه تلویزیونی خط مقدم شبکه خبر به تشریح اقدامات دولت سیزدهم برای مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها پرداخت.

وی به خشکسالی در مناطقی که عمدتاً کالاهای اساسی تولید می شود، جنگ اوکراین که 70 درصد دانه های روغنی و 30 درصد غلات دنیا تولید می شود و مجموعه عجیب کالاهای اساسی در نقاط مختلف دنیا اشاره کرد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مقام معظم رهبری با تسلط کامل بر مسائل 15 سال گذشته، آنها را با عناوین اقتصادی نوشته اند که اجرای کامل آن ما را از چالش ها عبور می دهد.

بیشتر بخوانید:

این مخبر افزود: پس از شکست نظامی به ویژه در جنگ تحمیلی هشت ساله، دشمنان صحنه نبرد را تغییر دادند و به جنگ اقتصادی با ملت ایران روی آوردند که خطرناکتر است.

وی ادامه داد: گستردگی جنگ اقتصادی از جنگ بیشتر است و دشمن تلاش کرده است که همه ملت ایران را درگیر این جنگ کند اما با رهبری مقام معظم رهبری و تذکرات مقام معظم رهبری ممکن است شکست.”

معاون اول رئیس جمهور در خصوص اقدامات جمهوری اسلامی برای مقابله با تحریم ها و بازدارندگی راهبردی دشمن در حوزه اقتصادی، گفت: رهبر معظم انقلاب از یک سو راهبرد خنثی سازی تحریم ها و از سوی دیگر را پیشنهاد کردند. اقتصاد مقاومتی «به توصیه ایشان کشور را از تکانه های شدید اقتصادی حفظ کرد.

این خبرنگار افزود: در گذشته با عطسه رئیس جمهور آمریکا شاخص های اقتصادی تغییر می کرد اما امروز موضع آنها و اینکه می گویند مذاکره می شود یا نه چنین تغییر و چالشی در عملکرد اقتصادی کشور ایجاد نمی کند. “

معاون اول رئیس جمهور گفت: دولت سیزدهم اقدامات خوبی برای خنثی کردن تحریم ها انجام داده است، اما مبنایی وجود ندارد.

این مخبر افزود: علاوه بر این بسیاری از منابع مالی توسط کشور مسدود شده بود، تورم طبیعی نبود و وضعیت کالاهای اساسی به خط قرمز رسیده بود و در شرایط نامناسبی قرار داشت که می تواند مشکل ساز باشد.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی دولت طی سه تا چهار ماه بدون استقراض و با همان منابعی که در اختیار دارد، توانسته وضعیت کالایی را به نقطه مناسبی برساند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مرگ روزانه 750 نفر بر اثر کرونا در روزهای آغازین دولت سیزدهم، گفت: اگرچه در گذشته زحمات و هزینه ها پرداخت شده است، اما کشورها از روی بدخواهی واکسنی به ایران نفروخته اند. “

مخبر افزود: دولت سیزدهم با همان منابعی که دارد 150 میلیون دوز واکسن تولید کرده و با همین درآمدها و درآمدهای حاصل از فروش نفت بسیاری از امور کشور را اداره می کند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای خنثی سازی تحریم ها، گفت: طرف های مذاکره متوجه شده اند که جمهوری اسلامی نیازی به مذاکره و نتایج آن ندارد. اگرچه دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای رفع تحریم ها انجام داد، اما اقدامات انجام شده از موضع قدرت و عزت بود.

  باشگاه پرسپولیس حضور مربی کروات در کادر فنی را تکذیب کرد

معاون اول رئیس جمهور گفت: برخی کارشناسان اقتصادی پیش بینی کرده بودند قیمت دلار به 40 هزار تن برسد، اما با اقدامات دولت و حفره های مالی پیش آمده، شاخص های اقتصادی تثبیت شد.

محبر افزود: در ابتدای دولت سیزدهم تورم 50 درصد افزایش یافت اما این رقم در پایان سال گذشته به حدود 35 درصد رسید.

وی در خصوص افزایش قیمت برخی اقلام در هفته های اخیر، منشا گرانی برخی کالاها را الزامات قانونی بودجه، موضوع حذف ارز ترجیحی کالاهای اساسی و روندهای جهانی دانست.

این خبرنگار افزود: برای سال 1400، 8 میلیارد دلار ارز ترجیحی کالاهای اساسی بوده که در سه تا چهار ماهه اول سال هزینه شده است.

وی ادامه داد: دولت لایحه ای دو دوره ای برای ساماندهی و هدفمندی ارز ترجیحی ارائه کرد که مجلس بلافاصله با آن مخالفت کرد و به 1400 جلد رسید و استفاده از 4200 جلد به درخواست دولت و با عنایت مقام معظم رهبری تا پایان آخر سال.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: طبق تکلیف قانونی، دولت باید ارز ترجیحی را از اول فروردین 1401 حذف می‌کرد، اما در آن زمان این کار انجام نشد تا مردم در ایام نوروز و رمضان متضرر نشوند.

این مخبر افزود: از سوی دیگر با اجرای قانون به دلیل گرانی آب، برق و گاز و افزایش ارزش افزوده کالاها و کاهش نصف عوارض گمرکی، تورم و گرانی به طور طبیعی به بازار تحمیل شدند.»

وی خاطرنشان کرد: افزایش قیمت کالاهای اساسی در دنیا شرایط را به گونه ای ایجاد کرده است که حتی برخی کشورهای اروپایی برای اولین بار در حال تنظیم برخی کالاها هستند.

معاون اول رئیس جمهور گفت: در این شرایط دولت جهت گیری ارز ترجیحی را با رعایت الزامات قانونی و جلوگیری از کمبود کالاهای اساسی و همچنین مبارزه با قاچاق و صادرات این کالاها در دستور کار قرار داده است. “

محبر افزود: در بخش تولید، یک شرکت سالانه 50 هزار میلیارد تن سود می برد، نه به دلیل فعالیت، بلکه به دلیل دریافت مواد اولیه و خدمات ارزان و فروش یا صادرات آزاد.

وی ادامه داد: به عنوان مثال شرکت های بزرگ فولادی و پتروشیمی به جای آب دریا از آب شرب ارزان قیمت استفاده کردند و برای اصلاح این وضعیت چندین خط لوله راه اندازی کردیم.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه شرکت های تولیدی کار اقتصادی ندارند، بلکه از فرصت های اجاره استفاده می کنند، گفت: سود اجاره ای درآمدهای کلانی برای واردکنندگان و برخی شرکت ها ایجاد می کند، اما اکثر مردم به آن نیاز دارند.

مخبر در خصوص تاثیر تورم بر اقشار کم درآمد گفت: گرچه تورم به همه آحاد ملت فشار می آورد اما دهک های کم درآمد و بسیار کم درآمد بیشترین آسیب را می بینند.

وی به عنوان مثال توضیح داد: سال گذشته 15.6 میلیارد دلار ارز ترجیحی پرداخت شد که به ازای هر دلار 20 هزار تن یارانه تعلق گرفت و محصول این ارقام 312 میلیارد تن است.

  بازداشت زنی ننگین در تهران/ سرکرده ۵ مرد اجیر بود

به گفته مخبر، در نتیجه این حادثه عده ای به درآمدهای غنی دست یافته اند و میلیون ها نفر بدون بهره مندی از این یارانه ها زندگی سختی را سپری می کنند که برخی از آنها حتی در تامین مسکن اولیه مناسب نیز با مشکل مواجه هستند.

معاون اول رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: یارانه نان و دارو به هیچ وجه حذف نمی شود و ماهیانه مبلغی برای جبران افزایش وجود دارد.

وی ادامه داد: اقشار پردرآمد بخش کوچکی از هزینه تامین این کالاها را پرداخت می کنند اما اقشار نیازمند و کم درآمد از این یارانه ها نهایت استفاده را می کنند و پولی که به آنها داده می شود حداقل آرامش را برای آنها فراهم می کند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین گفت: این کمک ها قبل از اعلام قیمت ها به سرپرستان خانوار واریز می شود.

این مخبر همچنین خاطرنشان کرد: در کنار این تمهیدات، سبد سهام برای دهک های پایین جامعه در نظر گرفته شد.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص لزوم ساماندهی ارز ۴۲۰۰ تومانی و توزیع عادلانه یارانه ها گفت: جراحی اقتصادی برای کسانی که رانت های کلان دریافت می کنند جو ایجاد می کند و به همین دلیل برای دولت ها گران تمام می شود.

محبر با اشاره به تصمیم دولت برای اصلاح نظام اقتصادی گفت: اگر ارز ترجیحی در زمانی که نرخ ارز 12 هزار تنی بود حذف می شد، هزینه کمتری داشت اما امروز با توجه به افزایش نرخ ارز، ارز ترجیحی حذف می شد. عواقب جدی دارد و باید رسوا شود.»

معاون اول رئیس جمهور از همه حامیان و نخبگان خواست دولت را در این اصلاح اقتصادی یاری کنند و برای آحاد جامعه توضیح دهند که ارز ۴۲۰۰ تومانی خلاف عدالت است و تولید کشور را تحریک کرده و به نفع مردم نیست.

مخبر در عین حال از نخبگان و اصحاب رسانه خواست در شفاف سازی این موضوع نگران مردم به ویژه فقرا نباشند و خاطرنشان کرد: این کار بزرگی است که به نفع مردم و کشور است.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه 30 درصد قیمت سبد خانوار را قیمت مسکن تشکیل می دهد، از اقدامات دولت برای کاهش این هزینه خبر داد و تاکید کرد: این اقدامات باعث افزایش توان اقتصادی خانوارها نیز می شود.

وی اقداماتی از قبیل اخذ مالیات از 560 هزار مسکن خالی، پرداخت یارانه مسکن، مسکن اقشار کم درآمد، تکمیل مسکن مهر و نیمه تمام، نهایی شدن برنامه اقدام ملی و اجرای نهضت ملی مسکن را از تمهیدات مسکن دولت سیزدهم عنوان کرد.

محبر با اشاره به اقدامات دولت در مدیریت شاخص های کلان اقتصادی گفت: یکی از مواردی که باعث تولید نقدینگی می شود، وام های دولت از بانک مرکزی است که دولت ها همواره به بانک مرکزی بدهکار بوده اند اما امروز نه تنها دولت سیزدهم وام نگرفته است. بلکه از بانک مرکزی هم بدهکار است.»

  جزئیات دیدار رئیس جمهور و نخست وزیر عراق / تسهیل روابط پولی تهران

وی بر جلوگیری از ورود نقدینگی به مناطق کارگزاری تاکید کرد و گفت: نقدینگی باید به سمت سرمایه گذاری هدایت شود تا به توسعه کشور منجر شود.

به گفته مخبر، دولت مصمم است نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند و از خلق پول توسط بانک ها جلوگیری کند که قطعا تاثیرات خوبی در جامعه خواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود درباره استفاده دولت سیزدهم از چشم انداز نخبگانی برای اصلاح ساختارهای اقتصادی به ویژه ساماندهی ارز ترجیحی افزود: رئیس جمهور نسبت به مشکلات مردم بسیار حساس است و یک لحظه پیگیر آن است. “

مخبر افزود: آیت الله رئیسی به مشورت اهمیت زیادی می دهد و از جمع بندی های کارشناسی و نظرات نخبگان با دیدگاه های مختلف استفاده می کند.

وی گفت: دولت اقدامات خوبی برای رفع مشکل اشتغال انجام داده است که یکی از آنها استفاده از ظرفیت های معلق در کشور است.

معاون اول رئیس جمهور گفت: کارخانه ها و واحدهای تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل زیادی در کشور داشتیم که ظرف 6 ماه با حرکت احیای کارخانجات تعطیل و نیمه تعطیل، اکثر آنها به تولید بازگشتند.

مخبر گفت: تنها در دو ماه گذشته حدود 100 واحد غیرفعال به تولید بازگشته اند و علاوه بر آن موتورهای توسعه اقتصادی ساماندهی شده و هزار و 500 تلاش توسط شرکت های بزرگ تولیدی صورت گرفته است که همه شاخص ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی به برنامه های دولت برای واگذاری پروژه های نیمه تعطیل اشاره کرد و گفت: خط قرمز دولت در سفرهای روستایی بازنگری اساسی در پروژه های جدید است.

مخبر اضافه کرد: اولویت دولت در سفرهای روستایی تزریق اعتبار به پروژه هایی است که بیش از 60 درصد پیشرفت داشته اما سر جای خود باقی مانده است.

وی ادامه داد: دولت در تلاش است با تدوین طرحی جدید مردم را در تکمیل پروژه های نیمه تمام باقی مانده زمین مشارکت دهد.

معاون اول رئیس جمهور در پایان سخنان خود درباره وضعیت ذخایر استراتژیک کالایی کشور از مردم خواست که اصلا نگران ذخایر کالایی نباشند.

این مخبر اضافه کرد: اقتصاد کشور مشکل دارد اما حل نشدنی نیست و اصلاحات اقتصادی اگرچه کار پر زحمتی است اما با همدلی نیروها و همراهی مردم و همه حامیان قطعا به خیر می انجامد. نتایج و من به آینده سیستم خوشبین هستم.”

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور در دو سه شب آینده خبرهای خوبی در خصوص اصلاح توزیع ترجیحی ارز برای مردم خواهد داشت.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت سیزدهم مصر بر توزیع عادلانه همه منابع است و همه با عزت زندگی می کنند و هیچ نیازمند یا ناتوانی ندارند، گفت: خوشبختانه همه مسئولان در اصلاح نظام اقتصادی وحدت کامل و همکاری صمیمانه دارند. ساختن یک زندگی.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید