ارتودنسی نامرئی چیست؟

565977 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، آیا این روزها در مورد ارتودنسی نامرئی زیاد شنیده اید و در مورد آن کنجکاو هستید؟ اگر چنین است، این مقاله را بخوانید تا ببینید این روش ارتودنسی دقیقاً چه شکلی است، چه مزایا و حتی چه معایبی دارد.

بیشتر بخوانید:

ارتودنسی نامرئی اصطلاح جدیدی در دندانپزشکی است. احتمالا شما هم می دانید که برای تراز کردن دندان ها باید از تعدادی ابزار و تجهیزات استفاده کرد. رایج ترین وسایل ارتودنسی آنهایی هستند که به جلوی دندان ها متصل می شوند و به راحتی قابل مشاهده هستند زیرا اکثر این وسایل فلزی هستند. تراز کردن دندان ها با این روش را ارتودنسی ثابت مرئی می نامند.

اما یک سری وسایل دیگر وجود دارد که در صورت استفاده; ظاهراً آنها نامرئی هستند و کسی متوجه آنها نمی شود. به درمان با این روش ارتودنسی نامرئی می گویند. در ایران هرگاه به این روش صاف کردن دندان اشاره می شود به معنای استفاده از الاینرهای شفاف است. این ها فرم های بی رنگ و شفاف هستند که قابل جابجایی هستند و روی دندان ها قرار می گیرند.

مزایای ارتودنسی نامرئی چیست؟

تراز کردن دندان ها با کمک تراز کننده های شفاف مزایای زیادی دارد و به همین دلیل است که در حال حاضر پرطرفدارترین روش در جهان است. برخی از مزایای ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف عبارتند از:

آنها هیچ محدودیت غذایی ایجاد نمی کنند
استفاده از آنها بسیار ساده است
آنها بهترین گزینه برای افراد مسن و شاغل هستند
آنها سریع ترین راه برای صاف کردن دندان ها هستند
آنها به کمترین مراجعه و بازدید نیاز دارند
در حال حاضر نسبت به روش های دیگر مقرون به صرفه تر است
امروزه به عنوان بهترین روش ارتودنسی دندان در سراسر جهان شناخته می شود

  سردار آزمون در زنیت می ماند؟

معایب اصلی ارتودنسی نامرئی با الاینر چیست؟

این روش یکی از بهترین تکنیک ها برای صاف کردن دندان ها است و در مقایسه با سایر روش های ارتودنسی عیوب بسیار کمی و اغلب جزئی وجود دارد. کارشناسان بر این باورند که 3 مشکلی که در زیر توضیح داده می شود، اصلی ترین یا قابل توجه ترین معایب ارتودنسی نامرئی است.

1. نمی تواند تمام بی نظمی های دندانی را اصلاح کند

همه متخصصان این موضوع را یکی از بزرگترین معایب ارتودنسی نامرئی می دانند. زیرا تنها بی نظمی های خفیف تا متوسط ​​دندان را می توان با این روش اصلاح کرد. اگر فردی هستید که دندان هایتان به شدت بهم ریخته است یا دچار ناهماهنگی فک هستید، باید از این روش اجتناب کنید.

2. قیمت آن افزایش می یابد

یکی از معایب اصلی ارتودنسی نامرئی افزایش هزینه درمان است. واضح است که ارتودنسی یکی از گران ترین درمان های دندانپزشکی است. چون هم تخصصی است و هم متاسفانه به دلایلی طولانی مدت است. هزینه ارتودنسی به دلایلی که همه می دانیم، مانند هزینه غذا و غذای روزمره، افزایش می یابد.
اما دلیل واضح دیگری وجود دارد که توضیح می دهد که چرا هزینه ارتودنسی نامرئی بیشتر از روش های دیگر افزایش می یابد. دلیل آن این است که هر سال تکنولوژی و فناوری ساخت الاینرها بیشتر و بیشتر می شود و کیفیت پردازش با آن نیز افزایش می یابد، بنابراین هر سال قیمت آن نسبت به روش های دیگر افزایش می یابد.

3. مناسب این افراد نیست!

ما اصرار داریم که ارتودنسی نامرئی با الاینرهای واضح برای اکثر افراد جامعه مناسب است. این را به این دلیل می گوییم که اکثر افراد جامعه ناهنجاری های دندانی دارند، اما خوشبختانه اکثر آنها بی نظمی های خفیف تا متوسط ​​دارند. بنابراین درصد زیادی از افراد جامعه می توانند با این روش آسان دندان های خود را درست کنند.
با این توصیف، برخی افراد نباید این روش را در نظر بگیرند زیرا ممکن است در دسترس آنها نباشد.

  علائم سندرم پای بیقرار چیست؟

چگونه ارتودنسی نامرئی ناهماهنگی دندان ها را اصلاح می کند؟

ابتدا از شما بازدید می شود

همه چیز با یک جلسه بازدید ساده شروع می شود. زمانی که در نهایت تصمیم به مراجعه به مطب ارتودنسی برای صاف کردن دندان های خود و بهبود طرح لبخند خود می گیرید.

از دندان های شما عکس و گچ گرفته می شود

متخصص شما را معاینه می کند و سپس 2 کار مهم دیگر را انجام می دهد. ابتدا از دندان های شما رادیوگرافی می گیرد. در مرحله بعد ماتریکس دندان های شما آماده می شود. گرفتن قالب زمان زیادی نمی برد و بسیار راحت تر از عکس گرفتن است و مطمئن شوید که ظاهر و موقعیت دندان ها کاملا مشخص است.

در آزمایشگاه یک تراز کننده ارتودنسی نامرئی برای شما می سازند

ارتودنتیست عکس ها، نتایج معاینه و شکل دندان های شما را به لابراتوار ارسال می کند. آزمایشگاه جایی است که بر اساس نظر ارتودنتیست، ترازهای شفاف ارتودنسی نامرئی می سازند.

الاینرها دندان های شما را کم کم صاف می کنند

الاینرها به صورت جفت ساخته می شوند و بسته به شدت دررفتگی می توان از 5 تا 15 جفت (مثلا) ساخت. هر کدام از این الاینرها دندان های شما را حرکت داده و اصلاح می کنند. پس از 2 هفته استفاده از هر جفت الاینر، ماموریت آن جفت به پایان می رسد و شما باید به نوبه خود از جفت های دیگر استفاده کنید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید