اخراج فوق دکترا در ژاپن برای اجتناب از مشاغل / دانشگاه در این کشور خلاف قانون است

575044 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشگاه ها و آزمایشگاه های تحقیقاتی ژاپن با موجی از شکایات مواجه هستند. محققان ژاپنی اعتراض کردند که واجد شرایط کار هستند. اما آنها در آستانه از دست دادن شغل خود هستند.

سیاست های کاری در ژاپن از آوریل 2013 تغییر کرده است و قراردادهای کاری دانشگاه به عنوان یکی از انواع استخدام شناخته شده است. طبق این قانون، دانشگاهیان پس از انعقاد قرارداد کاری 10 ساله می توانند به طور دائم استخدام شوند. قانونی که به نظر می رسد در اجرای آن با مشکل مواجه شده است.

بسیاری از محققان ژاپنی که برای اولین بار در سال 2013 منصوب شدند، ممکن است در حال حاضر و در آستانه سال 2023 که 10 سال از اجرای این قانون می گذرد، واجد شرایط استخدام دائم باشند. اما دانشگاه ها سعی می کنند از هزینه های مالی استخدام محققان جلوگیری کنند. به همین دلیل احتمال اخراج این افراد وجود دارد.

بر اساس گزارش وزارت آموزش ژاپن، بیش از سه هزار محقق در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی این کشور در سال آینده حق کار دائمی خواهند داشت. این افراد نگران از دست دادن شغل احتمالی خود هستند. زیرا دانشگاه ها سعی می کنند از استخدام این افراد برای کاهش هزینه ها خودداری کنند.

این مشکل برای محققانی که در موسسات علمی معتبر کار می کنند نیز وجود دارد. تورو ناکانو، استاد سابق دانشکده علوم طبیعی دانشگاه اوزاکا، معتقد است که عدم ثبات مالی و شغلی تهدیدی جدی برای توسعه تحقیقات علمی و آموزش عالی در ژاپن خواهد بود.

  با شماره تلفن همراه خود به نام خود به اداره ثبت مراجعه کنید

ناکانو، کارشناس تحقیقات سلول های بنیادی و اپی ژنتیک، در مصاحبه با رسانه ها گفت: «وضعیت دانشجویان فوق دکتری در ژاپن به دلیل کاهش حمایت های مالی از دانشگاه ها وخیم است.» به همین دلیل، دانشگاه ها در حال برنامه ریزی برای کاهش آنها هستند. نیروی انسانی

ابهام در نظام ارزشیابی دانشگاه منجر به طرد پژوهشگران می شود

یکی دیگر از مشکلات جذب محقق این است که عدم شفافیت در سیستم ارزیابی دانشگاه منجر به رد درخواست پژوهشگران برای فرصت های شغلی تمام وقت می شود.

اولین شکایت از این قانون توسط یک محقق در اسفند ماه مطرح شد. این محقق حدود 60 سال سن داشت و به صورت پاره وقت در موسسه علوم طبیعی RIKEN در ژاپن کار می کرد. موسسه ریکان از این محقق خواست تا فعالیت های آزمایشگاهی را متوقف کند. این محقق به دلیل خسارات وارده به تحقیقات خود و تیمش از موسسه شکایت کرده و خواهان خسارت هفت هزار و 900 دلاری است.

این محقق که قرارداد 10 ساله او در سال 2023 به پایان می رسد، در مصاحبه ای گفت که باید تحقیقات خود را در مورد تکنیک های تصویربرداری نوری برای تشخیص سرطان به حالت تعلیق درآورد.

یوسوکه میناگوچی وکیل این محقق این وضعیت را تعجب آور دانست و گفت: این اقدام ریکن عجیب است زیرا این موسسه هیچ محدودیت مالی ندارد. علاوه بر این محقق با ایجاد کار پایدار برای خود و تیمش از مهاجرت نخبگان ژاپنی جلوگیری می کند.

ریکن ماه گذشته اعلام کرد که 380 محقق پس از پایان قرارداد 10 ساله شغل خود را از دست خواهند داد. 203 محقق از 380 محققی که قرار است حذف شوند، مستقیماً با این مؤسسه همکاری می کنند.

  بیانیه بازیگران زن ایرانی علیه آزار جنسی

هشت محقق دیگر ماه گذشته علیه دانشگاه توکای شکایت کردند. این افراد مدعی بودند که این دانشگاه قراردادهای کاری آنها را زیر پا گذاشته است. در آوریل امسال، دانشگاه توکای قرارداد افرادی را که به مدت پنج سال در این دانشگاه کار کرده بودند، تمدید نکرد. وی در پاسخ به انتقادات مطرح شده گفت: درخواست وضعیت تمام وقت تنها در صورتی پذیرفته می شود که افراد 10 سال کار کرده باشند.

کارشناسان بر این باورند که کاهش تعداد دانشجویان فوق دکتری در دانشگاه های ژاپن می تواند تهدیدی برای آینده آموزش عالی باشد. یوشینوری لوسومی، زیست شناس و برنده جایزه نوبل 2016 در این رابطه گفت: علم در خطر است. علم شما خالی خواهد بود مگر اینکه به محققان جوان فرصت شرکت در تحقیقات طولانی مدت داده شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید