احتمال تشدید تنش بین ایران و عربستان سعودی و کویت بر سر میدان گازی آرش الدوره

561536 خبر ناگهانی

به گزارش ایسکانیوز، اندیشکده آمریکایی واشنگتن در تحلیلی توسط سایمون هندرسون، احتمال تشدید تنش بین ایران و عربستان سعودی و کویت بر سر میدان گازی آرش-دوره را بررسی کرده است. به گفته وی، این اختلاف حقوقی که نسبتاً ساده به نظر می رسد، می تواند پیامدهای ژئوپلیتیکی داشته باشد. با توجه به نیاز ذینفعان به افزایش منابع گازی برای تولید برق بیشتر از یک سو و احتمال بروز بحران جدی انرژی ناشی از جنگ در اوکراین از سوی دیگر، به نظر می رسد هر دو کشور اصرار بیشتری بر بهره برداری داشته باشند. اما با توجه به شرایط موجود و ناتوانی ایران در بهره برداری از آن در آینده نزدیک، این تحلیلگر آمریکایی نیز توصیه می کند که در حال حاضر آمریکا مداخله نکند و تنها به عنوان ناظر باقی بماند.

متن کامل این گزارش به شرح زیر است:

عربستان سعودی و کویت در ماه مارس توافق کردند که یک میدان گاز طبیعی دریایی در فاصله 50 مایلی از ساحل بسازند. هیچ برنامه زمانی برای شروع این پروژه اعلام نشده است، اما این موضوع خشم ایران را برانگیخته است. از آنجایی که ایران ادعا می کند که این ذخایر تا آب های سرزمینی این کشور گسترش می یابد، او این توافق را “غیرقانونی” توصیف کرد. کویت در واکنش به این موضوع تاکید کرد که این منطقه “یک میدان کویتی-سعودی” است. با این حال، دو هفته بعد، به نظر می‌رسد مقامات سعودی و کویتی راه دیگری اندیشیده و از ایران دعوت کرده‌اند تا در مورد اندازه میدان مذاکره کند. اما موضوع همچنان حساس است.

  روز قیمت مرغ یکشنبه 6 دسامبر 1401

سوال اصلی این خواهد بود که آیا ذخایر گاز وجود دارد؟ [این میدان] یک رشته در نظر گرفته می شود یا دو رشته؟ ایران منطقه آرش را در قلمرو خلیج خود می نامد در حالی که عربستان و کویت آن را الدوره در آب های خود می نامند. اگر فقط یک میدان در نظر گرفته شود، این سوال پیش می آید که چه مقدار از آن در آب های ایران است؟ بسیاری از کارشناسان صنعت معتقدند که این میدانی است که می تواند مقادیر قابل توجهی گاز و همچنین میعانات گازی (فروش به عنوان نفت) تولید کند.

اگرچه کویت یک تولیدکننده بزرگ نفت است، اما در حال حاضر برای تولید برق مجبور به واردات گاز است. واردات، که گاهی از منابع دریای کارائیب انجام می شود، بسیار گران است. گاز الدوره همچنین برای تولید برق در ریاض مفید خواهد بود و جایگزین نفت خواهد شد که می تواند با سود بیشتری صادر شود. ایران نیز بزرگترین است، اگرچه با روسیه رقابت می کند [دارنده] ذخایر گاز جهان به گاز بیشتری نیاز دارد. این اختلاف ممکن است با ریشه های تاریخی سواحل عربستان و کویت پیچیده تر شود. این منطقه نزدیک به ساحل است [فارس] این منطقه که در اصل توسط نیروهای امپراتوری بریتانیا به تصویر کشیده شده بود، به دلیل الگوهای مهاجرت و وفاداری قبایل ابتدایی ساکن در آن، به طرز مشکوکی یک “منطقه بی طرف” بود. با کشف نفت، منطقه بین عربستان سعودی و کویت تقسیم شد، اما درآمد حاصل از تولید آن مشترک تلقی می شود. اما هنوز تنش هایی در این زمینه وجود دارد.

  هشدار/ مصرف این غذاها باعث افزایش فشار خون می شود

در مقطعی اصطکاک های سیاسی دوجانبه پیرامون او نیز تشدید شد. زمانی که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در سال 2018 از کویت بازدید کرد، این سفر به دلایلی که هرگز توضیح داده نشد، به طور ناگهانی متوقف شد، اما به طور گسترده به خشم کویت نسبت به سبک دیپلماتیک آن نسبت داده شد.

الدوره/ آرش اولین میدان گازی خارج از دولت نیست و سازوکارهای حقوقی بین المللی خوبی برای بهره برداری مشترک و تقسیم درآمد دارد. ایران تنها در خلیج فارس دیگر میادین نفت و گاز را با قطر، امارات متحده عربی و عمان مشترک است. با این حال، اختلافات بر سر چنین ترتیبات کلی همیشه با توافق دوجانبه حل نمی شود: برای مثال، در سال 1990، صدام حسین تا حدی حمله خود به کویت را توجیه کرد. زیرا او (به درستی) ادعا می کند که کویت از یک میدان نفتی در مرز مشترک آنها مازاد تولید می کند.

با توجه به نگرانی های فعلی در مورد قیمت جهانی انرژی و کمبود گاز مربوط به جنگ در اوکراین، شاید بهترین راه حل برای این درگیری این باشد: حتی اگر مشکل به آرامی و سریع حل شود، تولید در الدوره / آرش برای چندین سال ادامه خواهد داشت. بدون هزینه توسعه قابل توجه (حدود 7 میلیارد دلار برای دورا به تنهایی) نمی تواند آغاز شود. با توجه به این شرایط و برای جلوگیری از اقداماتی که به اشتباه حساسیت های سیاسی بین کشورها را تشدید می کند، بهترین رویکرد واشنگتن این است که در این مرحله صرفاً به عنوان یک ناظر باقی بماند. دور از انتظار است که تهران بتواند از این پروژه درآمد کسب کند. در عین حال، این پرونده به کشورهای کلیدی خلیج فارس اجازه می دهد تا با وجود تنش ها با یکدیگر همکاری کنند.

  آیا بهنوش بختیاری بچه دار شد! + عکس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید