احتمال افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا؛ 2 هفته دیگر

دکتر مجید محتاری با تاکید بر اینکه سویه غالب کرونا در ایران همچنان BA4 و BA5 است، گفت: خوشبختانه سویه هندی BA2.75 هنوز در ایران مشاهده نشده است. البته روند ابتلا به این بیماری صعودی است، اما روندی مشابه آنچه در گذشته تجربه کردیم هنوز رخ نداده است و تعداد مبتلایان به بیش از 10 هزار نفر در روز نرسیده است.

احتمال افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا؛ 2 هفته دیگر

وی افزود: البته از سوی دیگر مرگ و میر ناشی از کرونا نسبت به چند هفته قبل افزایش یافته است و با افزایش موارد روزانه، ممکن است تا دو هفته دیگر تعداد فوتی ها تغییر کند.

وی با بیان اینکه میزان مرگ و میر کلی سویه های BA4 و BA5 بسیار کمتر از دلتا بود، گفت: خوشبختانه با وجود آلودگی بالای این سویه جدید، با افزایش قابل توجهی در مرگ و میر مواجه نشدیم و شرایط تحت کنترل بود. امیدواریم با رعایت پروتکل های بهداشتی بیشتر، رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از تردد غیر ضروری شاهد کاهش موارد باشیم.

جزئیات سویه جدید کرونا در هند

وی درباره سویه BA2.75 توضیح داد: این سویه کرونا از هند منشا گرفته و پس از ایالت های مختلف هند به سرعت چندین ایالت آمریکا و بخش هایی از اروپا را درگیر کرده است. هنوز هیچ تحقیق عمیقی در مورد سویه BA2.75 هندی انجام نشده است، اما بر اساس گزارش های کشورهایی که در این سویه شرکت کرده اند، مشخص شده است که علیرغم اینکه میزان آلودگی سویه BA2.75 هندی حدود 1.5 است. یا 2 برابر بیشتر از BA4 و BA5 است، اما مرگ و میر در این زیرسویه با زیر سویه های دیگر تفاوتی نداشت. بر این اساس، BA2.75 هنوز به عنوان یک گونه نگران کننده در نظر گرفته نمی شود و توسط سازمان بهداشت جهانی تحت نظارت است. بنابراین فعلاً نباید چنین ترس و ارعابی وجود داشته باشد.

  دستگیری اعضای باند و فساد

چه زمانی موج هفتم را به اوج خواهیم رساند؟

عضو کمیته علمی کرونا درباره روند موج هفتم کرونا در کشور و زمان رسیدن به اوج این موج اظهار کرد: پیش‌بینی این پیک‌ها دشوار است و احتمال خطا در پیش‌بینی وجود دارد. زیرا یک متغیر مهم مانند رفتار اجتماعی وجود دارد. با آزادسازی تردد، سفر، مراسم مختلف، کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و … میزان ابتلا افزایش می یابد اما در صورت رعایت انطباق اجتماعی تا حدودی می توان وضعیت را کنترل کرد. در مورد زمان قرار گرفتن در بالای این موج، می توانیم در دو سه هفته آینده که از برخی مناسبت های مهم عبور کنیم، بهتر صحبت کنیم.

آمار پایین واکسیناسیون اولیه برای گروه سنی زیر 18 سال

وی در خصوص تزریق دوزهای تقویت کننده واکسن کرونا در گروه سنی زیر 18 سال گفت: در حال حاضر تصمیم جدیدی در این زمینه گرفته نشده است اما در گروه سنی زیر 18 سال حتی برای واکسیناسیون اولیه هم عقب هستیم. (دو دوز از واکسن). برای این گروه سنی، دوز تقویت کننده مورد نیاز است، به ویژه دوز چهارم در گروهی از افراد زیر 18 سال که بیماری های زمینه ای یا نقص سیستم ایمنی دارند.

مرگ و میر بالای جهانی در سالمندان واکسینه نشده

مختاری درباره اکثر افراد مبتلا به دو زیرسویه BA4 و BA5 گفت: این سویه بیشتر برای جوانان است. سالمندانی که ثبت نام می کنند در معرض خطر بستری شدن به ویژه در بخش های ویژه هستند، اما افراد این گروه که واکسینه می شوند، به ویژه آنهایی که دوز سوم و چهارم را دریافت کرده اند، تعداد بیماران کمتری دارند و این در حالی است که میزان مرگ و میر نیز وجود دارد. کاهش در این گروه از افراد. باید به یاد داشته باشیم که 80 درصد مرگ و میر ناشی از کرونا در جهان مربوط به افراد بالای 65 سال است که واکسینه نشده اند.

  صفحه مورد نظر شما یافت نشد.

ضرورت قرنطینه 5 روزه برای بیماران جدید

وی در پاسخ به این سوال که چه مدت پس از ابتلا به ویروس کرونا، افراد دیگر ناقل بیماری نیستند و می توانند از قرنطینه خارج شوند، گفت: بیشتر علائم سویه جدید در سه روز اول ظاهر می شود و شدت علائم از روز چهارم شروع می شود. کاهش فاصله از محیط کار و قرنطینه منوط به از بین رفتن علائم بدون مصرف دارو است. به طور کلی تا 5 روز قرنطینه توصیه می شود.

علائم کرونا در بیماران مبتلا به BA4 و BA5

وی افزود: علائم اصلی زیرشاخه های BA4 و BA5 شامل سردرد، آبریزش بینی، عطسه، گلودرد، سرفه خشک، سفتی یا درد در قفسه سینه، تنگی نفس، درگیری دستگاه گوارش و اسهال و استفراغ، تب (که نیست). بسیار واضح) .)، خستگی مفرط و درد عضلانی. هنگام آلوده شدن به این زیرسویه، بر خلاف سایر سویه ها، اختلال و از دست دادن بویایی و چشایی بسیار کمتر است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز از همه‌گیری کرونا خارج نشده‌ایم، گفت: همه تعاریف همه‌گیری (اپیدمی جهانی) وجود دارد و تلاش برای عادی‌سازی آن بسیار خطرناک است. هنوز بسیاری از کشورها آمار بالایی دارند و سفر نیز در حال انجام است. انجام شد . از مردم خواهش می کنم همه موارد را رعایت کنند، استفاده از ماسک همچنان در فضاهای بسته و بدون تهویه بسیار ضروری است./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید