اجرای طرح فوق دکتری بدون آموزش داوطلبان امکان پذیر نیست

557704 خبر ناگهانی

پروانه افشاریان در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه ایسکانیوز در خصوص طرح پژوهشگر فوق دکتری گفت: طرح پژوهشگر پسا دکتری سال هاست در دنیا اجرا می شود. اجرای این پروژه در ایران نیاز به کار مقدماتی دارد. به عنوان مثال، فقط آن دسته از اعضای هیئت علمی واجد شرایط پذیرش دانشجویان فوق دکتری هستند که از دستیار به استادیار ارتقا یافته اند.

معاون پژوهشی و فناوری رویان جهاد دانشگاهی، هدایت فلوشیپ فوق دکتری را تنها توسط متخصصان امکان پذیر دانست و افزود: به همین دلیل هر هیئت علمی با مدرک دکتری نباید به عنوان پژوهشگر پذیرفته شود. یک پروژه تحقیقاتی پسا دکتری نباید فقط روی کاغذ بماند.

وی افزود: برخی از دانشگاه ها دارای واحد درسی تحت عنوان عمل پژوهشی هستند. این واحد امکان تحقیق را فراهم می کند. در صورتی که دانشجویان در هر مقطعی واحد عملی پژوهشی را بگذرانند، پس از فارغ التحصیلی می توانند در شرکت های دانش بنیان مشغول به کار شوند. در غیر این صورت باید یک دوره 6 ماهه بگذرانند تا آماده کار در شرکت ها شوند.

افشاریان تصریح کرد: بدون آموزش نمی توان فوق دکترا شد. پژوهشکده رویان از ابتدای شیوع کرونا در مقطع فوق دکتری پذیرش می کند. این افراد هم آموزش دیده و هم درگیر تحقیق هستند و در نهایت نام آنها در مقاله برگرفته از تحقیق منتشر می شود.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه رویان تاکید کرد: اگر فوق دکترا دوره تحصیلی نداشته باشند به این معنا که بلد نباشند طرح بنویسند، آن طرح با شکست مواجه می شود. راه حل این مشکل این است که این افراد حداقل یک دوره زمانی 3 تا 4 هفته ای را به روش تحقیق اختصاص دهند. راه حل دیگر تکمیل یک پروژه 6 ماهه با کمک یک متخصص است.

  تالاب بحونی خشک شد!

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید