اجاره بهای اقامتگاه های دانشجویی چگونه محاسبه می شود؟

576818 خبر ناگهانی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری «قیمت اجاره خوابگاه دانشجویی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی» را به منظور تعیین مبلغ مشخص و یکسان برای پذیرش دانشجو تصویب و به دانشگاه ها ابلاغ کرد. اجاره خوابگاه در سراسر کشور

900 واحد در دانشگاه ها خوابگاه افراد متاهل هدف خود را تغییر داده اند

کدام دانشجویان خوابگاه می گیرند؟

طبق آیین نامه مدیریت خوابگاه های دانشجویی، دانشجویانی که از کمک سایر موسسات استفاده نکرده و وام مسکن از صندوق دانشجویی دریافت نکرده اند، می توانند از خوابگاه ها استفاده کنند. علاوه بر این موارد، به کارهایی که مستلزم کسب درآمد است، خودداری کنید. در چنین شرایطی کلیه دانشجویان موظف به پرداخت نقدی اجاره بهای خوابگاه در ابتدا یا در طول ترم تحصیلی هستند.

لازم به ذکر است حداکثر 10 درصد دانشجویان شامل گروه های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، شهید و ایثارگر و دانش آموزان دارای شرایط خاص می باشند. بر اساس تصمیم معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه از پرداخت نقدی اجاره بهای خوابگاه معاف هستند. از این رو، پس از اتمام اقساط طبق قوانین بازپرداخت صندوق، بدهی خود را بازپرداخت می کنند.

توجه به این نکته ضروری است که دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مجازند خوابگاه های خود را فراتر از ظرفیت دانشجویی مطابق با نرخ سرانه استاندارد تهیه کنند. لازم به ذکر است این خوابگاه ها در ابتدای هر ترم تحصیلی با حق بیمه 50 درصدی نسبت به اجاره تعیین شده و با دریافت وجه نقد در اختیار سایر دانشجویان فاقد شرایط اسکان قرار می گیرد. همچنین دانشجویان مدعو، بورسیه، شاغل و دانشجویانی که در ترم تابستان از خوابگاه استفاده می کنند نیز مشمول این اطلاعیه می باشند.

  ۷۴ درصد مردم نه اصلاح طلبان را قبول ندارند و نه اصولگرایان!

اجاره خوابگاه بورسیه چقدر است؟

در تبصره 4 دستورالعمل «قیمت اجاره خوابگاه دانشجویی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی» آمده است که پایه اجاره بهای دانشجویان متقاضی استفاده از خوابگاه به دلیل تمدید تحصیل تا 3 نیمسال تحصیلی محاسبه می شود.

در این دستورالعمل تذکر داده شده است که پرداخت اجاره بهای دانشجویان دانشگاهی و دانشگاهی در صورتی که درآمد ماهانه آنها تا سقف 450000 ریال باشد باید به صورت نقدی دریافت شود.

همچنین دانشگاه ها و آموزشکده های کشور باید پس از دریافت سند رسمی تعهد پرداخت اجاره بها، خوابگاه را تحویل دهند. در غیر این صورت موسسه آموزشی مرتبط با تامین خوابگاه موظف به پرداخت اجاره بهای تعهدات معوق و جبران خسارات وارده می باشد. بدیهی است پیش پرداخت در پایان تحصیل از تعهدات دانشجو کسر خواهد شد.

در این خصوص دانشجویان توجه داشته باشند که با اتمام هر سال تحصیلی یا فارغ التحصیلی باید خوابگاه را تخلیه کنند. در غیر این صورت از زمان انصراف، موظف به پرداخت 10 برابر اجاره خوابگاه به یکباره خواهند بود.

بر اساس ماده ۴ این بخشنامه، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باید اسامی دانشجویانی که از خوابگاه های دانشجویی استفاده می کنند از طریق سامانه خودکار اداری به صندوق رفاه اجتماعی ارسال کنند.

نکته حائز اهمیت این است که بر اساس مصوبه هیات امنای صندوق کمک های اجتماعی، کلیه دانشجویان شاغل به تحصیل در موسسات آموزش عالی موظف به پرداخت نقدی اجاره بهای خوابگاه هستند.

در نهایت می توان گفت که تخفیف نقدی فقط شامل دانشجویان تمام وقت در سنوات مجاز تحصیل می شود. سایر دانشجویان فقط نقدی بدون تخفیف پرداخت خواهند کرد.

  دستور حذف ساختمان های غیر ایمن باید صادر شود

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید