اثرات کوتاه مدت افزایش نرخ سود بانکی

636632699823813061 خبر ناگهانی

به گزارش گروه اقتصادی ایسکانیوز، روند نگران کننده افزایش نقدینگی که با رشد تولید ناخالص داخلی همخوانی ندارد و در شرایطی که انتظارات تورمی روز به روز در حال افزایش است، ثمره ای جز تغییر روزانه تابلوهای صرافی بر فردوسی وجود ندارد. خیابان و افزایش نرخ ارز.

از نیمه اول سال و پس از اعمال سیاست های مختلف بانک مرکزی و عدم تاثیرگذاری بر بازار، تقریباً مشخص شد که سیاست های بانک مرکزی نه تنها تورم را در بازار ارز کنترل نکرده است، بلکه باعث ایجاد نقدینگی و پمپاژ این نقدینگی به بازارهای مختلف مالی و کالایی می شود که منجر به جهش نرخ ارز خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

در ادامه در ماه های آبان و آذر که التهاب بازار با رویدادهای اجتماعی اخیر و تشدید مخاطرات سیستمی آمیخته شد، روی این آتش نیمه خاموش بنزین ریخته شد و شعله های آتش از زیر خاکستر بلند شد. در چنین شرایطی راهروهای برج شیشه ای خیابان میرداماد بیش از گذشته شلوغ شده بود. جلسات این روزهای بانک مرکزی که گاه پشت درهای بسته و گاه با حضور اصحاب رسانه برگزار می شود، سرانجام این خبر را به همراه داشت که اگرچه هنوز رسماً اعلام نشده است، اما قطعاً ارائه غیررسمی آن تغییرات و تحولات مهمی را در پی خواهد داشت. در اقتصاد کلان کشور

بانک مرکزی به تغییر نرخ سود بانکی در هیات پولی ادامه می دهد اقدام مهمی که صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی اخیرا از تلاش های بانک مرکزی برای تصویب آن خبر داد، افزایش نرخ سود سپرده های بانکی بود.

  خرد، برنامه ریزی شهری و هنر عمیقاً به هم مرتبط هستند -

صالح آبادی در این خصوص گفت: در بیش از 90 کشور دنیا در ماه های اخیر نرخ سود بانکی مورد بازنگری قرار گرفته است. روسیه نرخ یک شبه را دو برابر کرد و به 20 درصد رساند. در ایران این مقوله ابزار سیاست پولی محسوب نمی شود و باید اصلاح شود. از سال 1999، هیچ اصلاح دیگری در نرخ بهره صورت نگرفته است. حتما باید از این ابزار استفاده کنیم که منوط به تایید هیات پول و اعتبار است که نظارت و بررسی می کنیم. صحبت هایی که بلافاصله پس از انتشار آن در رسانه ها واکنش طیف ها و جناح های اقتصادی را در حمایت و انتقاد از این طرح برانگیخت.

تحلیل ابعاد افزایش نرخ سود سپرده های بانکی بر شاخص های کلان اقتصاد

در این گزارش قصد داریم به بررسی ابعاد مختلف این اقدام مهم و تاثیرگذار بانک مرکزی در صورت اجرایی شدن بر روی متغیرهای کلان اقتصادی و صرف نظر از هر گونه دیدگاه سیاسی بپردازیم، در پایان این گزارش قصد داریم فضا را شفاف سازی کنیم و نکات مثبت و مثبت را روشن کنیم. این اقدام بر اقتصاد کشور تاثیر می گذارد تا سیاست گذاران پولی کشور را آگاه کنند.

اساساً تصور چنین قصدی (افزایش نرخ سود سپرده) که سیاست پولی را به این مسیر سوق می دهد، شرط تحقق و انتظار نرخ تورم در سطوح بسیار بالاتر از سود اسمی فعلی است. نرخ و در واقع سود واقعی پرداختی به سپرده گذاران بسیار پایین و منفی است.

کاهش توهمات پولی در میان مدت

1- بدیهی است اولین هدف از اجرای چنین سیاستی حفظ ارزش واقعی پس‌انداز مردم در برابر تورم بالا و افزایش جذابیت پس‌انداز ریالی و کاهش ورود پول شبه به بازارهای سفته‌بازی از جمله بازار ارز و طلا است. و اخیرا در بازار خودرو نیز عرضه شده است.

  نمی توانیم بگوییم استقلال کجا ضعیف است

2- همچنین یکی دیگر از پیامدهای اجرای سیاست افزایش نرخ سود سپرده های بانکی، محدود کردن رشد تقاضای عمومی کالا و خدمات از طریق جذب نقدینگی است که به طور خلاصه می توان آن را کنترل انتظارات تورمی یا به عبارت دقیق تر تعدیل نامید. انتظارات تورمی و متعاقب آن کاهش فشارهای تورمی را از آنجا می دانست.

3- عدم درک صحیح از کاهش ارزش واقعی پول یا دستمزد و تصمیم گیری بر اساس تغییرات اسمی به بروز و تداوم مشکلاتی مانند توهمات پولی توسط فعالان اقتصادی از جمله سپرده گذاران کوتاه مدت مربوط می شود. بر این اساس استفاده از ابزار مذکور در مدت زمان کوتاه اقدام قابل قبولی محسوب می شود.

بازدارنده تورم یا ترمز تولید؟

افزایش رشد نقدینگی از محل افزایش نرخ سپرده در تحلیل مورد اشاره، محل بحث و انتقاد جدی است.

4- نکته اول این است که در شرایط فعلی و با وجود پایین بودن نرخ سود تسهیلات (نرخ سود منفی و پایین واقعی) با نرخ تورم بالا در دوره جاری و تورم مورد انتظار در دوره آتی، با توجه به بالاتر بودن بازده مورد انتظار سایر ابزارها و اموال مالی به ویژه در شرایط افزایش رفتار سفته بازانه و سوداگرانه در برخی بازارها، خود عاملی جدی در افزایش فشار تقاضای تسهیلات و ایجاد پول بانکی و تمایل به عدم بازپرداخت است. تسهیلات و در نهایت تقویت رشد نقدینگی و فشار تورمی در کشور.

5- نکته دوم اینکه با توجه به بهبود شرایط سیستم بانکی نسبت به دهه 90 می توان انتظار تسویه به موقع تسهیلات را داشت که خود موجب تنظیم رشد نقدینگی می شود.

  لحظه به لحظه در دسترس بودن / کاهش 763 واحدی از شاخص کل

6- چالشی که ممکن است طرح افزایش نرخ سود بانکی ایجاد کند، بدیهی است که رکود تولید در اقتصاد کشور است. به طور کلی، اگر رونق تولید را در یک طرف معادله قرار دهید، رکود و افزایش بیکاری در طرف دیگر معادله قرار می گیرد. طبیعتا چالش اصلی افزایش نرخ سود سپرده های بانکی است چرا که افزایش نرخ سود این سیگنال را به بازار کار می دهد که فعالیت ها و بنگاه هایی که عملا نمی توانند بازدهی بالاتر از نرخ سود سپرده های بانکی داشته باشند، تعطیل خواهند شد. و این امر علاوه بر افزایش بیکاری، سرعت رشد اقتصاد را کاهش می دهد.

در خاتمه باید تاکید کرد که این تصمیم اثرات مثبت و منفی مختلفی دارد که آشکارا سیاستگذار پولی را مجبور به استفاده از این ابزار کرده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید